Kalldusch för Trump – i viktiga kärnfrågan

2025 03 12

En majoritet av amerikanerna underkänner Trumps arbete i en av hans kärnfrågor.

Det har varit en hektisk inledning på Donald Trumps andra presidentperiod.

Inför valet lyfte Trump fram några ämnen som han tyckte var allra viktigast – däribland invandringen och ekonomin.

En ny undersökning visar nu att en majoritet av amerikanerna underkänner Trumps arbete vad gäller ekonomin.

Det rapporterar CNN.

Får underkänt

Efter ett par år av hög inflation och höga räntor har ekonomin blivit en av de viktigaste frågorna för amerikanerna.

Den nya undersökningen, genomförd av undersökningsföretaget SSRS, visar att en majoritet på 56 procent av allmänheten ogillar hans sätt att hantera ekonomin, vilket är sämre än någon gång under hans första mandatperiod.

Viktigaste frågan

Underkännandet av Trumps hantering av ekonomin kommer vid en tid då många amerikaner anser att just ekonomin är den viktigaste frågan.

Ekonomisk oro fortsätter att dominera, visar undersökningen. 

42 procent av amerikanerna valde ekonomin som deras viktigaste fråga på en lista med sju frågor – mer än dubbelt så många som valde någon annan fråga.

Flera saker

Mycket av Trumps ekonomiska arbete handlar för närvarande om tullar – där bland annat Mexiko, Kanada och EU har påverkats.

Samtidigt fortsätter kostnaden på varor och tjänster oroa många amerikaner.

Den amerikanska börsen har även sjunkit en hel del under de senaste veckorna.

Fall på flera fronter

De ledande amerikanska indexen S&P 500, Nasdaq och Dow Jones har alla backat på sistone.

Dave Grecsek, verkställande direktör för investeringsstrategi och forskning på Aspiriant Wealth Management, är inte förvånad över utvecklingen på börsen.

– Vi är inte förvånade över att marknaden har gått ner. Uppenbarligen har de amerikanska aktiemarknaderna varit exceptionellt starka under de senaste två åren. Det är rätt att förvänta sig en korrigering, säger han till CNBC.

– Men jag tror att när vi väl har tagit oss igenom detta – vi befinner oss i ett mycket tidigt skede av dessa viktiga finanspolitiska förändringar – kommer det att komma bättre nyheter.

Foto: Official Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Norge vänder sig till hela världen: “Helt fruktansvärt”

2025 04 28

Norges utrikesminister Espen Barth Eide påkallar hela världens uppmärksamhet.

Det har gått ett och ett halvt år sedan Hamas terrorattack mot Israel den 7 oktober 2023, som dödade över 1 000 personer, och det efterföljande eskalerande kriget i Gaza.

Men världen har tystnat trots att konflikten pågår för fullt, anser Espen Barth Eide.

– Det är en helt fruktansvärd situation. Situationen i Gaza är nu faktiskt värre än den var innan vapenvilan, som bröts av Israel, säger han enligt Dagbladet som hänvisar till en intervju med nyhetsbyrån NTB.

"Alldeles för tyst"

Enligt palestinska hälsomyndigheter har över 51 000 människor i Gaza dödats av israeliska attacker sedan oktober 2023.

Av dessa uppges minst 16 000 vara barn. Tusentals personer saknas i ruinerna.

Både FN:s särskilda sändebud Francesca Albanese och Amnesty International hävdar att kriget är ett pågående folkmord.

– Världssamfundet är alldeles för tyst. Det finns en stark kontrast mellan det som händer i Gaza och det fokus det får, säger Espen Barth Eide.

Han menar att den stora politiska diskussionen istället handlar om tullar numera.

– Samtidigt har situationen i Gaza gått från dåligt itll värre, säger utrikesministern.

Israel: kritiskt skede

När den norska statsministern Jonas Gahr Støre och hans finansminister Jens Stoltenberg var på besök i Vita huset häromveckan fanns inte kriget i Gaza på agendan.

USA:s president Donald Trump har ställt sig helhjärtat på Israels sida. Nyligen bad Israels premiärminister Benjamin Netanyahu om tålamod då kriget går in i en “kritisk fas” för att få hem gisslan som tagits av Hamas.

– Vi befinner oss i ett kritiskt skede av operationen, och vid denna tidpunkt behöver vi tålamod och beslutsamhet för att vinna, säger Netanyahu enligt norska Sol.

Hamas hade då nyligen avvisat ett nytt förslag om vapenvila.

Frankrike: "oacceptabelt"

Flera världsledare, däribland Frankrikes president Emmanuel Macron, har de senaste veckorna kritiserat att nödsändningar till Gazas befolkning till stor del stoppats efter att förhandlingarna om en vapenvila brakat samman.

Det israeliska beslutet att blockera bistånd från att komma in i Gaza är oacceptabelt, framhåller den franska regeringen i ett uttalande.

Sedan tidigare har Internationella brottmålsdomstolen, ICC, utfärdat en arresteringsorder mot Netanyahu för misstänkt krigsbrott i Gazaremsan.

Foto: WTO/Prime Vision

Text: Redaktionen


Enorm prishöjning i USA – ökar med 377 procent

2025 04 28

Den kinesiska e-handelsplattformen Shein chockhöjer priserna för amerikanska konsumenter. 

Priserna på allt från kläder till köksprodukter höjs för amerikanska kunder, rapporterar Bloomberg.

Enligt en sammanställning från nyhetsbyrån har genomsnittspriserna för de 100 mest sålda skönhets- och hälsoprodukterna ökat med 51 procent.  

Dessutom har priserna mer än fördubblats för flera populära varor – exempelvis har priset på kökshanddukar ökat med hiskeliga 377 procent.

Trumps tullar pekas ut

De kraftiga prisökningarna är en direkt följd av handelskriget mellan USA och Kina. Shein och andra kinesiska e-handelsplattformar har belagts med tullar på 120 procent. 

USA:s president Donald Trump hävdar att inflationen inte kommer att stiga i USA, trots höga importtullar mot omvärlden. På sina sociala medier skriver Trump att ”sjunkande energi- och livsmedelspriser visar att det i praktiken inte finns någon inflation”.

Men Bloombergs nya sammanställning ger en annorlunda bild.

– Sheins prishöjningar är det senaste exemplet på ansträngningar från kinesiska företag för att överföra åtminstone en del av de ökade importkostnaderna på amerikanska konsumenter, skriver nyhetsbyrån.

Läs mer: UPPGIFTER: Trump kan slopa dessa tullar | Ekonomibladet

Finansministern: Inga diskussioner

För närvarande pågår inga samtal om tullarna mellan USA och Kina.

Det uppger den amerikanske finansministern Scott Bessent i en intervju med ABC News.

– Jag hade kontakt med min kinesiska motsvarighet, men det handlade mer om traditionella frågor som finansiell stabilitet och tidiga varningar om den globala ekonomin, säger han till nyhetskanalen.

LÄS MER OM TULLKRIGET HÄR:

Kinesiska fabriker pausar produktion | Ekonomibladet

Japans drag – för att lindra tullsmärtorna | Ekonomibladet

Foto:

Text: Redaktionen