7 sep 2026

Planerar unikt bygge till Danmark – Öresundsbron räcker inte

2025 03 14

Öresundsbron räcker inte för att förbinda Sverige med Danmark.

Ytterligare en förbindelse planeras som kan stå klar lagom till år 2040.

Och det är inte vilket projekt som helst.

Unik tunnelbana

Tåg- och biltunnlar finns redan mellan flera länder. 

Till och med genom vatten, exempelvis järnvägen via kanaltunneln mellan Storbritannien och Frankrike.

Men nu kan världens första tunnelbana mellan två länder och genom ett hav bli verklighet.

En helt unik lösning, rapporterar P4 Malmöhus.

– Det är ett projekt som Malmö stad och Köpenhamns kommun har jobbat med i tio år. Det är den här lösningen vi förespråkar, säger projektledaren Conny Ragnarp till radion.

Måste avlastas

Tunnelbanan, som fått namnet Öresundsmetron, mellan Malmö och Köpenhamn ska ta 20 minuter och möjliggöra snabb pendling för en miljon invånare i regionen.

Skälet till projektet är att Öresundsbron måste avlastas. År 2029 ska Fehrman Bälttunneln mellan Danmark och Tyskland att stå klar och då kommer godstrafiken att öka.

En tunnelbana är ett av de mest miljövänliga och effektiva transportmedel som finns, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordförande i Malmö, i ett uttalande.

– Att Köpenhamns metro får en sträckning in i Malmö, via två stationer i Västra hamnen och en vid Malmö centralstation, gör att Öresundsregionen öppnas upp på helt nya sätt.

Priset: 60 miljarder

Den tidiga prognosen är att prislappen för Öresundsmetron, som kommer att byggas under själva bron genom att borra på 40 meters djup i kalkberget, lär landa på drygt 60 miljarder kronor.

Avräknat biljettintäkter och driftkostnader bör dock den faktiska kostnaden stanna på max 22 miljarder, enligt Malmö stad. 

Planen är att de samhällsnyttiga effekterna kommer att göra att investeringen betalar igen sig.

– Man kan säga att 16 miljarder är det bästa utfallet och 22 miljarder är prognosen med hängslen och livrem, säger Leif Gjesing Hansen, också projektledare för Öresundsmetron.

Enligt Malmö stad kan tunnelbanan komma att stå klar 2040, men det krävs ett regeringsbeslut för att så ska kunna ske.

Trafikverket har redan inlett en utredning om saken.

Foto: Øresundsbron/NewCopter

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


15 sep 2026

Stort bakslag i regeringsförhandlingarna

2026 09 15

Den rödgröna sidan ser ut att gå mot en valseger.

Nu är det upp till S-ledaren Magdalena Andersson att få ihop ett regeringsunderlag.

Hennes uppdrag lär dock försvåras av två nya utspel under tisdagen.

För det först meddelar Centerpartiet att deras röda linje kvarstår: C kommer inte släppa in V i en regering.

– Det var det vi gick till val på, det var det väljarna belönade oss på. Så det är klart vi är tydliga med det även efter valet, säger partisekreterare Hannes Hervieu till Expressen.

Samtidigt meddelar Vänsterpartiet att deras röda linje ligger kvar: V kommer att fälla varje regering där de själva inte ingår.

– Centerpartiet måste välja sida. Vi ska ingå i regering, precis som alla andra fyra partier, säger Vänsterpartiets vice partiledare Ida Gabrielsson till Aftonbladet.

Majoritetsregering

Gabrielsson uppger att V:s förstahandsval är en majoritetsregering med S, V, MP och C.

–  Man bör invänta valresultat, sedan måste vi fyra partier sätta oss ner. Grundplattan är att alla fyra ska sitta i regering, säger hon till tidningen.

Experten: Mest sannolika regeringen

Trots motsättningarna bedömer statsvetaren Jan Teorell att de rödgröna partierna kommer att enas om ett regeringsunderlag.

Han pekar ut två scenarier som mest sannolika: en regering med S, MP och C som tolereras av Vänsterpartiet, eller en regering med S, MP och V som tolereras av Centern.

– Det mest troliga är ju ändå att det blir någon typ av konstellation på den rödgröna sidan, säger Teorell till Di.

LÄS OCKSÅ: Har vapen i rymden 

Enklare att bryta mot röd linje

Jan Teorell bedömning baseras bland annat på att partier som byter block brukar få betala ett högt pris. Han bedömer därför att det är osannolikt att L, C, KD eller M byter sida.

– Det är mycket tuffare för ett parti än vad det är att göra avkall på någon röd linje, men samtidigt kunna hålla fast vid sin statsministerkandidat, säger experten till tidningen.

LÄS MER: AI-strategi saknas – anställda inte delaktiga 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen