Elon Musk utsatt för massiv cyberattack – ”Kan ligga en nation bakom”

2025 03 11

Elon Musk meddelar att en massiv cyberattack ligger bakom måndagens problem på X.

Den sociala medieplattformen X har drabbats av återkommande avbrott under måndagen. 

Under måndagskvällen svensk tid upplever många användare fortfarande problem med att ta sig in på plattformen, enligt sajten Downdetector.

“Nation kan ligga bakom”

Orsaken till de stora tekniska problemen ska vara ett stort koordinerat cyberangrepp. 

Det uppger X-ägaren Elon Musk själv i ett inlägg under måndagen.

 – Det har varit (och är fortfarande) en massiv cyberattack mot X. Vi attackeras dagligen, men det ligger stora resurser bakom det här angreppet. Antingen med en stor samordnad grupp och/eller en nation inblandad. Spårar … skriver techmogulen.

Vilken nation det i så fall skulle kunna handla om utvecklar inte Musk.

Läs mer: Elon Musks historiska mardröm – värsta sviten på 15 år

Rubrikernas man

Elon Musk – världens rikaste man – figurerar i otaliga rubriker just nu.

Sedan Donald Trump tillträdde som president i januari har Teslachefen varit ansiktet utåt för det kritiserade departementet för regeringseffektivitet (DOGE) och de kolossala nedskärningar som myndigheten stått för.

Protester och attacker mot Tesla

Musk, som sedan tidigare styr jättebolagen Tesla och SpaceX, köpte plattformen Twitter i oktober 2022 för cirka 450 miljarder kronor och valde då att sparka hela 80 procent av bolagets anställda och byta namn på plattformen till X – vilket råkar vara Musks favoritbokstav.

Attacken mot X kommer efter att Tesla varit föremål för en rad protester och attacker under de senaste veckorna, bland annat mot bakgrund av DOGE:s nedskärningar och Musks starka position i Trumplägret.

Läs vidare: JUST NU: Trump försöker stoppa internt storbråk – ”Lämna Elon Musk ifred”

Foto: J. Fu och M. Verch

Text: Redaktionen


JUST NU: Kvinna hittad död

2025 06 18

En kvinna har försvunnit från sin arbetsplats i Vänersborg

Hon försvann från jobbet mitt under pågående arbete på tisdagseftermiddagen.

Nu meddelar polisen att kvinnan hittats död. 

– Den försvunna kvinnan har anträffats avliden, framhåller polisen i ett uttalande. 

Anhöriga är underrättade.

Det finns i nuläget ingen misstanke om brott, uppger polisen. 

Stor sökinsats

Tidigare pågick en stor sökinsats efter kvinnan.

Militären och Missing People kopplades in.

– Det är en insats som leds av polismyndigheten, men där Försvarsmakten och Missing People kommer delta. Vi lägger en större resurs och kommer göra det fortsatt, sade polisen presstalesperson Adam Isaksson Samara till GP under pågående insats. 

Fakta polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Obligatoriskt krav för familjer stoppas

2025 06 18

Synen på obligatorisk förskola splittrar regeringspartierna.

Liberalernas förslag om krav på obligatorisk förskola möter stark kritik från Kristdemokraterna.

En av de yngsta riksdagsledamöterna uttrycker sin kritik och planerar att ta strid emot förslaget.

– Att staten skulle gå in och rycka bort barn, tvinga dem att sättas på förskola, de förslaget är så felriktat. Det är nästintill verklighetsfrånvänt, säger Mathias Bengtsson (KD) till SvD.

Förskolan som integrationsinsats

Det var i våras som Gulan Avci, riksdagsledamot för Liberalerna och utsedd till nationell samordnare mot utanförskap av sittande regering, kom med ett förslag om obligatorisk förskola från tre års ålder.

– Det är en viktig markering för att befästa förskolans viktiga roll i barns livslånga lärande, sa hon då till Sveriges Radio.

– Förskolan lägger grunden för att barn lär sig svenska språket, att de utvecklas socialt, och det bidrar i sin tur till att barn som går i förskolan får en bra start när de börjar i grundskolan.

KD kommer säga nej

Förslaget, som mötts av kraftig kritik från både Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna, skulle innebära förskoleplikt på 30 timmar i veckan för barn över tre år.

Men inom regeringspartierna råder ingen samsyn i frågan och Kristdemokraterna har inga planer på att släppa igenom förslaget.

– Det är som att man inte förstår hur en familj fungerar. I en iver att lösa en integrationsutmaning för en grupp, så kör man ett generellt tvång för alla. säger Mathias Bengtsson till SvD.

Läggs fram idag

Under onsdagen väntas integrationsminister Mats Persson, som är partikamrat med Gulan Avci i Liberalerna, få ta del av förslaget som är en del av en större utredning.

Enligt Skolverket går ungefär 95 procent av alla treåringar i förskola i nuläget. Gulan Avci menar att siffran är lägre i många utanförskapsområden och sedan tidigare finns även planer på obligatorisk språkförskola.

– Vi behöver göra mer för att alla barn ska få med sig svenska språket tidigt i livet och här spelar förskolan en viktig roll. Vi kommer införa obligatorisk språkförskola, sade statsminister Ulf Kristersson (M) när utredningen lades fram i november förra året.

– Det stärker också förutsättningarna för att klara skolan, som är ett viktigt vaccin mot utanförskap och kriminalitet.

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen