19 maj 26

Kalldusch för Putin – bakslag i viktig kärnfråga

2025 03 08

Nu kommer ett bakslag för en av Putins viktigaste inhemska ambitioner.

Putin har på senare år flera gånger understrukit vikten av att fler barn måste födas i Ryssland.

Landet står – precis som många andra länder – inför en befolkningskris där det föds få barn i förhållande till hur många människor som dör.

Nya siffror pekar på ett bakslag för Putins ambitioner – den ryska befolkningskrisen blir allt större.

Det rapporterar Bloomberg.

Bakslag i kärnfrågan

Rysslands befolkning minskar i den snabbaste takten sedan Covid-19-pandemin.

Putin har många gånger förklarat att en demografisk vändning är landets viktigaste prioritet.

Ryssland noterade förra året det lägsta antalet födslar på ett kvarts sekel, samtidigt som antalet dödsfall ökade för första gången sedan pandemins topp 2021.

Kriget bidrar

År 2024 föddes 1,22 miljoner människor, eller 3,4 procent färre än 2023 - den lägsta nivån sedan 1999 - medan dödsfallen ökade med 3,3 procent till 1,82 miljoner, enligt Rosstat. 

Takten i befolkningsminskningen accelererade med cirka 20 procent jämfört med 2023, delvis på grund av Kremls tre år långa krig mot Ukraina.

Samtidigt som tiotusentals män har dött i kriget finns det också färre kvinnor i fertil ålder eftersom den grupp som föddes på 1990-talet under de svårigheter som följde på Sovjetunionens kollaps är mindre.

– Flera faktorer har samverkat i Ryssland vid samma tidpunkt, säger den oberoende demografen Igor Efremov från Moskva.

Nästan 900 000

De ryska förlusterna i kriget börjar närma sig 900 000 – med förluster menas dödsfall, skadade, försvunna och de som har tagits som krigsfångar.

Ryssland har förlorat 883 950 soldater i Ukraina sedan början av sin fullskaliga invasion den 24 februari 2022, rapporterade generalstaben för Ukrainas väpnade styrkor den 8 mars.

Det rapporterar Kyiv Independent.

– I denna siffra ingår 1 000 döda, skadade och försvunna som de ryska styrkorna drabbades av bara under det senaste dygnet.

Inga tecken

Samtidigt som fredsförhandlingarna fortsätter så visar Putin inga som helst tecken på att stoppa den brutala krigföringen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 juni 2026

Sänkt avgift från första juli – glädjebesked för hushållen

2026 06 27

Många hushåll kommer att få betala mindre.

Den 1 juli träder några nya lagändringar i kraft.

En av dessa innebär en ekonomisk lättnad för många hushåll, som kommer att få betala en lägre avgift.

10 000 kronor per månad

Från och med den 1 juli sänks avgiften för barnomsorg.

Regeringen har tidigare meddelat att man ändrar reglerna så att ett fribelopp för inkomster införs i maxtaxan.

Fribeloppet är på 10 000 kronor per månad, uppger flera kommuner på sina hemsidor.

Det innebär att 10 000 kronor dras av från hushållens skattepliktiga månadsinkomst innan avgiften för förskolan beräknas, skriver exempelvis Skara kommun.

Regeländringen innebär att alla hushåll får en lägre avgift, även de som tidigare inte nådde upp till maxtaxan.

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska, sade utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) i ett uttalande i samband med att regeländringen presenterades.

– Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, tillägger Mohamsson.

LÄS OCKSÅ: Grön koncern kollapsar - en rad bolag går i konkurs

Större bidrag till kommunerna

Från Tidöregeringens sida har man inför valet gjort flera satsningar på att stärka barnfamiljers ekonomi.

– Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen, har Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, tidigare sagt i ett uttalande.

– Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, tillägger han.

Regeringen har också beslutat att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna genom att förstärka statsbidraget för maxtaxa med 1 miljard kronor för 2026. Man räknar också med en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio

Foto: T Barbhuiya

Text: Redaktionen


Ska leverera till Moskva – stora explosioner

2026 06 28

Ryssland har allvarliga problem.

Ukraina fortsätter att attackera Ryssland och skapa stora svårigheter för Putinregimen.

På lördagen har ukrainska styrkor slagit till öster om Moskva – mot en anläggning som levererar bränsle till Moskva.

Anläggningen förser bland annat flera stora flygplatser med bränsle.

Del av stor 40-dagarskampanj

Den 25 juni inledde Ukraina en 40-dagars kampanj av attacker som syftar till att ”tvinga” Putin att avsluta kriget.

Idag lördag har ukrainska styrkor slagit till mot Vtorovo oljepumpstation i Rysslands Vladimir oblast, rapporterar Kyiv Independent.

Det är andra gången den här månaden som oljepumpstationen attackeras, uppger Ukrainas säkerhetstjänst SBU. Första gången den attackerades var den 10 juni.

Anläggningen är belägen cirka 230 kilometer öster om Moskva, och levererar bränsle till Moskva oblast, enligt tidningen.

Drönare från ukrainska specialstyrkor uppges ha träffat byggnader vid anläggningen, med stora explosioner som följd.

LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio

Förser flygplatser med bränsle

Oljepumpstationen drivs enligt uppgift av statliga Transneft.

Den förser alltså Moskva med bränsle, och även stora flygplatser som Sheremetyevo, Domodedovo och Vnukovo nära Moskva, enligt tidningen.

Ukraina har alltså slagit till mot ännu ett viktigt mål långt inne i Ryssland; oljepumpstationen ligger ungefär 700 kilometer från den ukrainska gränsen.

Attacken är en del i en större ukrainsk satsning som handlar om att maximera pressen på Putins Ryssland så att landet tvingas till förhandlingsbordet.

Ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur har blivit allt vanligare, och utförs med hjälp av inhemskt producerade ukrainska långdistansvapen.

– I takt med att Ukrainas inhemska drönarproduktion har ökat och förbättrats, har även dess förmåga att störa rysk bränsleproduktion, flygverksamhet och export ökat, rapporterar tidningen.

På lördagen har också ukrainska Flamingomissiler attackerat en viktig rysk militärindustrianläggning i staden Volgograd, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Ryskt besked till Rumänien - kommer stängas ner

Foto: President of Russia Office resp sociala medier

Text: Redaktionen