Trump ger Ukraina mardrömsbesked – om säkerhetsgarantier

2025 03 07

Donald Trump ger Ukraina ett nytt mardrömsbesked om de säkerhetsgarantier som landet efterfrågar.

USA:s president Donald Trump har skapat stor oro i Kyiv den senaste tiden.

Trump har satt hård press på Ukraina angående möjligheterna att få ett snabbt slut på det krig som Ryssland startade.

Ukraina kräver säkerhetsgarantier innan de vågar ingå ett fredsavtal, men nu kommer ännu en kalldusch från Vita huset.

”Innan jag ens tänker på det…”

Donald Trump vill inte ge Ukraina några säkerhetsgarantier – åtminstone inte innan kriget har tagit slut.

Det sade han till reportrar i Vita huset idag, rapporterar Sky News.

Trump vill göra saker i en annan ordning än vad Ukraina och Europa förväntar sig, enligt kanalen.

Angående ukrainska säkerhetsgarantier säger Trump:

– Innan jag ens tänker på det vill jag få till en överenskommelse om kriget, få slut på det, säger han.

Donald Trump vill alltså få slut på kriget – innan han ger Ukraina några eventuella säkerhetsgarantier.

– När det gäller frågan om säkerhet senare, det är den enkla delen. Det svåra är att få det löst, säger Trump.

Kritiserad förhandlingstaktik

Donald Trumps sätt att förhandla om kriget i Ukraina har både förbryllat och förargat Ukraina och många länder i EU.

Han har bland annat kritiserats för att ge stora eftergifter till Ryssland redan innan förhandlingarna började.

Ukraina ser säkerhetsgarantier som en absolut förutsättning för att kunna få ett slut på kriget. Annars finns en risk att Ryssland bara använder freden till att samla nya krafter, för att sedan anfalla igen.

”Svårt att hantera Ukraina”

Vid mötet med pressen fick Trump också frågan om Ryssland och Putin utnyttjar det faktum att USA har pausat sitt stöd och sin underrättelsehjälp till Ukraina.

– Jag tror att han gör vad vem som helst skulle ha gjort, säger Trump.

Trump säger också att det är svårt att hantera Ukraina och att det kan vara lättare att hantera Ryssland.

Han upprepar också sin övertygelse om att Vladimir Putin verkligen vill ha fred.

– Jag tror honom, säger Donald Trump.

Foto: Chairman of the Joint Chiefs of Staff

Text: Redaktionen


16 maj 2026

Samsung går ut med viktigt meddelande – radera apparna direkt

2026 05 16

Mobiljätten går ut med en varning till en del Samsung-användare.

Samsung varnar Galaxy-användare för så kallade högriskappar.

Nu uppmanas användare att radera dem omedelbart för att skydda både enheter och personlig data, rapporterar Forbes.

Galaxy-användare varnas

Varningen gäller framför allt användare av Samsung Galaxy-telefoner.

Bakgrunden är en ökad risk för appar som installerats utanför officiella appbutiker.

– Apparna kan utsätta din telefon och dina data för risk eftersom de inte har installerats från en godkänd källa som Play Store eller Galaxy Store. Avinstallera alla appar som du inte litar på eller känner igen, uppmanar Samsung sina användare.

Det var i samband med en ny uppdatering som säkerhetshotet upptäckts hos fler Galaxy-modeller, vilket har fått mobiljätten att varna sina användare för intrång.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Därför varnar Samsung

En kommande uppdatering One UI 9, som för med sig Android 17 till Galaxy-telefoner, ska stoppa problemet.

Enligt Samsung innebär One UI 9 ett tydligare skydd mot skadliga appar.

Funktionen rullas in stegvis, men kan även påverka fler Galaxy-enheter när uppdateringen breddas.

– Funktionen introducerar förbättrat skydd mot misstänkta appar och potentiella hot: när nya högriskappar upptäcks varnar systemet användaren, blockerar körning och installation och rekommenderar borttagning genom uppdateringar av säkerhetspolicyn, uppger mobiljätten.

I One UI 9 har en ny funktion som heter ”Hantera okända appar” även lagts till.

Den hjälper användare att hitta appar som har installerats från andra källor än betrodda appbutiker som Google Play Store eller Galaxy Store.

Appar som kan behöva raderas

Det Samsung framför allt pekar ut är:

  • Appar installerade utanför Play Store eller Galaxy Store
  • Okända eller oigenkända appar i systemet
  • Appar som flaggas som “hög risk” av säkerhetssystemet

Det handlar alltså inte om specifika appnamn, utan om hur och varifrån apparna installerats samt deras säkerhetsklassning.

Samsung och Google uppges samtidigt skärpa kontrollen av så kallad “sideloading“, där appar installeras manuellt utanför officiella butiker.

Vad användaren bör göra

För vanliga Galaxy-ägare innebär det här framför allt att vara mer försiktig med vilka appar som installeras.

För användare som inte installerat några appar utanför officiella butiker krävs oftast ingen åtgärd.

Men för den som har laddat ner appar från andra källor bör man direkt granska och ta bort sådant som telefonen markerar som osäkert.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Foto: S Sousa

Text: Redaktionen


Hel kontinent överger Putin

2026 05 17

Putin möter ett massivt bakslag.

Ryssland har tappat fotfäste på en viktig kontinent.

Det växande motståndet för Putin beskrivs nu som ett hårt bakslag för Rysslands försök att stärka sitt inflytande på kontinenten, rapporterar RBC Ukraine.

Kremls strategi ifrågasätts

Ryssland uppges ha drabbats av en tydlig motgång i Afrika, där landets ekonomiska och politiska modell enligt flera bedömare inte längre bär.

Enligt Frankrikes utrikesminister Jean-Noël Barrot är Moskvas strategi, där försök att köpa lojalitet från lokala eliter, dömd att misslyckas på lång sikt.

Han pekar på att handeln mellan Frankrike och Afrika nu är betydligt större än Rysslands närvaro, vilket enligt honom visar att Moskvas inflytande minskar.

– Den här situationen visar att den ryska ekonomiska modellen har visat sig vara ohållbar, skriver tidningen.

Enligt analyser bygger Rysslands modell i Afrika främst på råvaruexploatering i Sahel-regionen i utbyte mot militärt stöd från den så kallade Africa Corps.

Trots stora investeringar och skuldavskrivningar har Kreml inte lyckats skapa långsiktig lojalitet.

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Nya satsningar

På grund av bristen på ett samlat och långsiktigt strategiskt arbetssätt väntas Rysslands ställning i Afrika därför gradvis bli allt mer sårbar över tid, menar tidningen.

Samtidigt som Ryssland försöker öka sitt ekonomiska inflytande i Afrika genom industriella satsningar, uppger Ryssland att det även pågår en parallell strategi inom finanssektorn.

Ett ryskt kryptobaserat betalningsnätverk uppges försöka expandera till Afrika, där målet är att skapa ett alternativt system för gränsöverskridande betalningar utanför västvärldens finanssystem.

Ökat sin närvaro

Utrikesminister Sergej Lavrov beskrev i December samarbetet som Rysslands “första internationella finansiella plattform” under en Ryssland–Afrika-konferens i Kairo.

– Nigeria och Zimbabwe har redan anslutit sig till plattformen. Vi uppmanar alla andra afrikanska partner att följa deras exempel, sade Lavrov, vid tillfället, uppger Moscow Times.

Det är dock fortfarande oklart om projektet har någon faktisk närvaro i Afrika.

Elise Thomas, seniorforskare vid den Londonbaserade ideella organisationen Centre for Information Resilience, uppger till Moscow Times att det i princip inte finns något digitalt spår av företagets verksamhet på de platser där det påstås vara verksamt.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen