24sep2025

Kreml slår tillbaka: “Vi bryr oss inte”

2025 03 07

Kreml hävdar att de inte har något intresse för kapprustning.

Polens premiärminister Donald Tusk sade tidigare på torsdagen att Ryssland har startat en ”ny kapprustning” – och att Europa måste vinna den.

På torsdagskvällen slår Kreml tillbaka – och menar att de inte har något som helst intresse för en kapprustning.

Det rapporterar TASS.

Slår tillbaka

De europeiska länderna kommer inte att lyckas med en kapprustning mot Ryssland eftersom Moskva inte har för avsikt att delta, utan istället väljer att fokusera på att säkra sina egna intressen.

Det säger Kremls talesman Dmitrij Peskov.

– De kommer inte att vinna mot oss! Eftersom vi inte kommer ha något med det att göra. Vi kommer att fokusera på våra egna frågor och säkra våra egna intressen, säger han.

Det sade Tusk

Vid ett toppmöte med EU:s ledare i Bryssel tillsammans med Volodymyr Zelenskyj sade Donald Tusk att det ligger i hela Europas intresse att bygga ”en väl samordnad militärmakt”.

– Europa måste anta denna utmaning, denna kapprustning, och vi måste vinna den, sade han enligt Sky News.

Som ett tillägg sade Tusk att Europa ”från och med idag” kommer att beväpna sig ”klokare och snabbare” än Moskva.

Han sade att Ryssland ”kommer att förlora” kapprustningen, precis som Sovjetunionen gjorde för 40 år sedan, och syftade på slutet av det kalla kriget.

Fortsätter pressa

Samtidigt som Europa rustar upp har Trump-administrationen utövat betydande påtryckningar på Ukraina, vars ledare fortsätter att erbjuda eftergifter och offentligt förklara sitt intresse för att uppnå ett varaktigt slut på kriget. 

– Trump-administrationens politik undergräver det inflytande som USA behöver för att få Rysslands president Vladimir Putin att acceptera ett fredsavtal som ligger i USA:s, Ukrainas och Europas intresse, uppger tankesmedjan ISW.

Fortsatta krav

Vladimir Putin och ett stort antal tjänstemän i Kreml har ännu inte erbjudit några meningsfulla eftergifter. 

De upprepar ständigt krav som innebär en fullständig ukrainsk kapitulation och att Nato ska rullas tillbaka från Östeuropa.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 26

”Ovärdigt” – Morgan Johansson (S) rasar mot tre ministrar

2026 09 29

Tre moderata ministrar riktar kritik mot Magdalena Anderssons (S) uttalande i en intervju med Politico.

I intervjun kritiserar Andersson regeringen Kristersson för att ha fokuserat för mycket på Östersjöområdet och ägnat för lite uppmärksamhet åt det ”globala syd”, där S-ledaren anser att Europa behöver fler allierade.

– Jag tycker att de har haft en ganska låg profil i internationella frågor. De har också varit tydliga med att deras utrikespolitiska strategi är att arbeta mer i Baltikum och inte lägga så mycket tid och kraft på resten av världen. Jag tycker att det är ett misstag, säger Andersson till tidningen.

”Skapar otydlighet”

Uttalandet kritiseras av utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M), försvarsminister Pål Jonson (M) och justitieminister Gunnar Strömmer (M). I en debattartikel anklagar de Andersson för att skapa otydlighet om inriktningen för Sveriges utrikespolitik.

– Magdalena Andersson skapar nu otydlighet om vad Sveriges säkerhetspolitiska inriktning är. Det är tyvärr inte första gången, skriver ministrarna i Aftonbladet.

Vidare varnar M-politikerna för Socialdemokraternas utrikespolitik.

– I oroliga tider är det inte läge för ett oprövat vänsterexperiment. Sverige behöver en regering som kan hålla kursen i utrikes- och säkerhetspolitiken och fortsätta prioritera Sverige och svenska folkets säkerhet.

Läs mer: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen 

Svaret: ”Ovärdigt”

Kritiken från M får Morgan Johansson (S) att reagera kraftfullt.

– Det är ovärdigt, skriver Johansson på X.

Johansson, som är Socialdemokraternas utrikespolitiska talesperson, kritiserar Moderaterna för att ägna sig åt politiskt spel efter valet.

– Valet är över, statsministern har avgått och Sverige har en övergångsregering. Då försöker utrikes-, justitie- och försvarsministern sprida osäkerhet om Sveriges framtida säkerhetspolitik genom osakliga påhopp på Socialdemokraterna.

Läs också: Lavrov ger Turkiet grönt ljus 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen