Trump slår till mot FBI-chef – säkerhetspolisen rasar

2025 03 04

James Dennehy, chef för den federala polismyndigheten FBI:s avdelning i New York, tvingas bort från sin tjänst.

Detta efter att han lovat att undersöka Trump-administrationens påstådda utrensning av FBI-anställda som arbetat med utredningar kopplade till stormningen av Kapitolium den 6 januari 2021.

För drygt en månad sedan meddelade James Dennehy att han kommer tillsätta en utredning efter att Trump-administrationen begärt ut namnen på alla FBI-agenter som arbetat med fall kopplade till stormningen av Kapitolium.

Nu får han sparken – utan förklaring.

– Sent på fredagen blev jag informerad om att jag behövde lämna in mina pensionspapper i dag, vilket jag just gjorde, skriver Dennehy i ett mejl till sin personal, enligt NBC News.

– Jag fick ingen förklaring till detta beslut. Oavsett så ber jag er alla om ursäkt för att jag inte har kunnat fullfölja mitt löfte till er.

I mejlet riktar han även kritik mot Trump-administrationens utrensningar av ”illojala” FBI-agenter. Enligt Dennehy vill den nya regeringen i USA ersätta kritiker med ja-sägare.

– I dag befinner vi oss mitt i en strid där goda människor tvingas ut ur FBI. Och andra är måltavlor för att de gjorde sitt jobb i enlighet med lagen och FBI:s policy, skriver han i mejlet.

Trump: Politisk förföljelse

Donald Trump åtalades för sin roll i stormningen av Kapitolium.

Efter segern i presidentvalet lades åtalet ner.

Trump har anklagat FBI för politisk förföljelse och lovat att hämnas på de som han anser arbetat mot honom.

Kort efter att Trump installerats som president begärde det amerikanska justitiedepartementet ut namnen på FBI-anställda som varit inblandade i utredningar av händelserna den 6 januari. FBI tvingades överlämna uppgifter om cirka 5 000 anställda.

Säkerhetspolisen rasar: Stämningsansökningar väller in

Efter händelsen har flera FBI-agenter stämt justitiedepartement. Departementet anklagas bland annat för att ”olagligt försöka rensa byrån från tjänstemän som inte anses vara lojala mot presidenten”, rapporterar Newsweek.

– Efter att ha återvänt till presidentskapet har Trump beordrat DOJ (justitiedepartementet, reds. anm.) att genomföra en granskning och utrensning av FBI-personal som är inblandade i dessa utredningar och åtal. Detta direktiv är olagligt eftersom det bryter mot en federal lag som skyddar statsanställda från orättvis behandling, skriver nio anonyma FBI-agenter i en stämningsansökan.

Foto: D. Trinks resp

Text: Redaktionen


FORSKARE: Här är världens vackraste namn – se hela listan

2025 05 28

Vilka är de vackraste namnen i världen? Forskare säger sig kunna svara på det.

Att välja namn till sitt barn är en svår uppgift för många blivande föräldrar.

Vissa utgår ifrån namn som finns bakåt i släkthistorien, medan andra låter sig inspireras av alltifrån fiktiva karaktärer till kändisar och deras barn.

Men forskare menar att man också kan se vetenskapligt på frågan – vissa namn låter helt enkelt bättre än andra.

Många faktorer påverkar namnval

Tidningen My 1st Years har tagit hjälp av lingvisten Bodo Winter vid University of Birmingham för att göra en ranking över ”världens vackraste namn”, bland hundratals namn som är populära inte minst i den engelskspråkiga världen.

I rankingen utgår man ifrån vilka ljud som verkligen tilltalar oss, utifrån ett språkvetenskapligt perspektiv.

Föräldrars val av namn till sina barn brukar påverkas av flera olika faktorer, enligt Bodo Winter.

– Det finns många saker som påverkar namnvalet, och flera av dessa har utforskats i forskning. Till exempel visar forskning av Stephanie Shih att föräldrar försöker undvika att välja förnamn som skulle kollidera med deras efternamn, säger han.

Men i den nya rankingen handlar det alltså om vilka namn som låter bäst, utifrån ett språkvetenskapligt perspektiv.

– Med en spännande forskning om ljudsymbolik från Adelman et al. (2018) som utgångspunkt, poängsatte vi ett antal av världens mest populära barnnamn för att rangordna dem, säger Bodo Winter till tidningen.

”Väckte mest positiva känslor”

Rankingen utgår alltså ifrån hur namnen låter.

– De namn som rankades högst, väckte de mest positiva känslorna när de uttalades högt och låter därför sannolikt vackrast för det mänskliga örat, säger lingvisten.

Tidningen gjorde olika listor för Storbritannien och USA, nedan syns rankingen för Storbritannien.

Namnet Sophia toppar rankingen över flicknamn i båda länderna. När det gäller pojknamn så rankas Zayn högst i Storbritannien men Matthew högst i USA. Namnet Zayn sägs ha blivit populärt på grund av Zayn Malik, medlem i bandet One Direction.

Här är de tio vackraste flick- och pojknamnen, enligt rankingen:

Ranking:        Pojknamn:    Flicknamn

1                       Zayn                Sophia

2                       Jesse               Zoe

3                       Charlie           Rosie

4                       Louie               Sophie

5                       William           Ivy

6                       Freddie           Phoebe

7                       George           Violet

8                       Ali                     Willow

9                       Daniel             Hannah

10                     Riley                Ellie

Foto: M Bar Haim

Text: Redaktionen


JUST NU: Barntävling i Sverige stoppas – på grund av Ryssland

2025 05 28

En barntävling som arrangeras i Sverige stoppas nu delvis efter avslöjande om band till Ryssland.

Efter Rysslands invasion av Ukraina har regeringen vidtagit flera åtgärder för att stoppa olika typer av samarbeten med ryska aktörer.

Trots det finns det fortfarande arrangemang i Sverige som kan kopplas till Putins Ryssland.

Nu väljer Historiska museet i Stockholm att dra sig ur en musiktävling för barn i sista stund.

”Kände inte till kopplingen”

Musiktävlingen Stockholm International Music Competition (SIMC) har kopplingar till ryska staten, rapporterar SVT.

SIMC är en tävling i klassisk musik för barn.

Tävlingen skulle bland annat ha ägt rum på Historiska museet i helgen, men museet väljer nu att dra sig ur all medverkan, enligt kanalen.

Detta efter avslöjandet om att SIMC samarbetar med det regimvänliga Herzenuniversitetet i Sankt Petersburg, som stödjer Putins krig i Ukraina.

– Vi kände inte till den kopplingen, säger Historiska museets chef Åsa Marnell till kanalen.

Uppmaning från regeringen

När kriget i Ukraina inleddes 2022 kom den svenska regeringen med ett direktiv där man krävde att svenska kulturinstitutioner inte ska samarbeta med ryska och belarusiska kulturaktörer.

– Regeringen uppmanar till att kontakter och samarbeten med statliga institutioner i Ryssland och Belarus omedelbart upphör och att inga nya kontakter eller åtaganden initieras, hette det i direktivet från Kulturdepartementet.

Man kan fortfarande samarbeta med individuella aktörer, eftersom alla inte stödjer eller är kopplade till Putinregimen. Svenska kulturinstitutioner har emellertid ett stort ansvar för att själva se till att olämpliga samarbeten undviks, enligt departementet.

– Regeringens utgångspunkt är att de svenska kulturinstitutionerna och myndigheterna försäkrar sig, i varje enskilt fall, om eventuella individuella kontakter och samarbeten är lämpliga. Vi uppmanar de svenska kulturinstitutionerna och myndigheterna att särskilt beakta de säkerhetspolitiska aspekterna på samarbeten, enligt direktivet från Kulturdepartementet.

Men musiktävlingen som skulle ha ägt rum på Historiska museet kan alltså kopplas till ryska staten. Tävlingen äger också rum på Nacka musikskola, som har valt att inte avboka med så kort varsel. Enligt skolan är det dock tveksamt om samarbetet kan fortsätta efter de nya uppgifterna, rapporterar kanalen.

Foto: Julia Taubitz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen