Donald Trumps popularitet skjuter i höjden – i en oväntad åldersgrupp

2025 03 03

En färsk undersökning visar att Donald Trumps popularitet stiger i en åldersgrupp.

Att USA:s president Donald Trump är en minst sagt kontroversiell figur är ingen nyhet.

Sedan han tillträdde som president för andra gången i slutet av januari har Trump bland annat hunnit med att hylla sin ryske motsvarighet Vladimir Putin, kallat den folkvalde ukrainske presidenten Volodymyr Zelensky för diktator, samt startat ett storbråk med den senare i Vita huset.

Trots detta ser nu presidenten ett rejält uppsving i popularitet i en åldersgrupp där han vanligtvis har det svårt.

Det handlar om Generation Z

En ny undersökning gjord av AtlasIntel gör nämligen gällande att hela 52,7 procent i åldersgruppen 18-29 år ofta kallad Generation Z ger presidenten sitt godkännande.

Detta att jämföra med en undersökning bara dagar efter Trumps tillträdande, då bara 41,3 procent i samma åldersgrupp gav Trump sitt godkännande – en ökning med hela 11,4 procent på bara en dryg månad.

AtlasIntel var det mest precisa undersökningsföretaget för valet 2024, enligt Silver Bulletin.

Läs mer: Skämt om Trump på Oscarsgalan – kraftig reaktion från publiken

77,2 procent (!) underkänner Trump

Trump har det dock kämpigt i flera andra grupper. Hela 77,2 procent i åldersgruppen 30-44 år samt 73 procent i gruppen svarta män underkänner presidenten.

Sammanlagt ligger dock Trump kvar på ungefär samma betyg hos väljarna om man jämför med undersökningen från januari.

50,1 procent av alla vuxna ger Trump sitt godkännande, samtidigt som 49,7 procent underkänner presidenten.

“Demokraterna måste ta reda på …”

Historiskt sett har snarare demokratiska kandidater varit populära bland unga vuxna i USA, något som verkar vara på väg att ändras.

David B. Cohen är professor i statsvetenskap på Universitetet Akron i Ohio.

Han varnar för att det kommer att krävas mycket från Demokraternas håll för att vinna tillbaka stödet.

Unga väljare utgör en avgörande del av den demokratiska basen, och om den urholkas, hur ska de då kunna kompensera för det? Framöver måste demokraterna ta reda på hur de ska ta tillbaka unga väljare, och särskilt unga män, om de vill vara konkurrenskraftiga på nationell nivå, menar Cohen.

Läs vidare: Trump blixtinkallar till möte – chockbeslut närmar sig

Foto:  Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen