Smittsam sjukdom har fått fart i Sverige – knappt synts på flera år

2025 03 03

En smittsam och farlig sjukdom, framför allt för små barn, har gjort comeback i Sverige.

Under flera år var den nästan helt borta.

Nu ökar dock antalet fall av kikhosta kraftigt igen, rapporterar Sveriges Radio på måndagen.

– Man tror att det beror på en så kallad immunitetsskuld som vi fick under pandemin, säger smittskyddsläkaren Anna Skogstam till radion.

Tog uppehåll

Kikhosta var förr en vanlig barnsjukdom, men efter att ha inkluderats i barnvaccinationsprogrammet föll antalet fall drastiskt.

Mellan 1979 och 1995 gjordes dock ett uppehåll av vaccinationerna, vilket ledde till att sjukdomen på nytt ökade.

En del som föddes under den 17 år långa pausen tror idag felaktigt att de är vaccinerade, sannolikt på grund av ett missförstånd då  vaccinationerna återupptogs 1996 och flutit på sedan dess.

"Fruktansvärd sjukdom"

Och den plötsliga ökningen som sker nu väcker oro.

– Framför allt eftersom små barn riskerar att drabbas av väldigt svår sjukdom. De får andningsuppehåll, vilket kan leda till syrebrist, säger Anna Skogstam.

Leif Dotevall i Region Västra Götaland, även han smittskyddsläkare, har tidigare kallat kikhostan för en “fruktansvärd sjukdom”.

– Jag tror att alla vi som arbetat inom infektionssjukvård och barnsjukvård har sett mycket små barn med kikhosta och vet att det är en fruktansvärd sjukdom, har han sagt till P4 Väst.

En region pekas ut

Just nu pekas särskilt en region ut och det är Värmland. Under förra året konstaterades 58 fall enbart i regionen och flera spädbarn fick vårdas på sjukhus.

– Kikhosta kan bli livshotande, särskilt för spädbarn, konstaterar Folkhälsomyndigheten.

Inkubationstiden för kikhosta är oftast en till två veckor, ibland tre veckor, och börjar inte sällan som en förkylning med hosta och lätt feber.

– Hostan blir efterhand allt intensivare och kommer attackvis. Efter någon eller några veckor uppträder de karakteristiska hostattackerna med kikningar, informerar Folkhälsomyndigheten.

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


SVERIGE: Bransch slår larm – “Det här är inte normalt”

2025 07 10

Det råder kris inom vården i sommar.

Personalbrist hotar patientsäkerheten under sommarmånaderna, där vårdpersonal slår larm om pressade sommarscheman. Detta enligt en ny undersökning från Vårdförbundet.

Enligt den nya undersökningen saknas det personal för var tredje sommarschema inom vården. Allra värst är det inom akutsjukvård och intensivvård.

– Vi går verkligen på det minsta möjliga vi kan just nu. Är det så att någon blir sjuk, ja då går vi underbemannade, säger Cecilia Asp Paulrud, sjuksköterska och fackligt förtroendevald till TV4.

Hon berättar att hon ofta väntar på ett sms om att jobba extra, någonting som gör att arbetet blir mer än krävande.

Facket kräver åtgärder

Många anställda upplever också press att avbryta eller flytta sina semestrar – 28 procent enligt undersökningen.

Sineva Ribiero, ordförande för Vårdförbundet menar att det krävs mer pengar och bättre villkor. Det behövs hållbara scheman där personalen vet i förväg hur man ska jobba.

Hon varnar för att dagens läge är ohållbart.

– Det här är inte normalt. Det får inte bli standard att vården går på knäna varje sommar, säger hon till samma kanal.

Vårdförbundet flaggar för lösning

Enligt Vårdförbundet behövs kortare veckoarbetstid, tydligare semesterregler och mer paus i schemat – så kallade "hållbara heltider". Om alla kunde arbeta heltid, skulle vården kunna få in upp till 8 000 fler heltidsanställda.

– Medlemmar i Vårdförbundet ska kunna ta semester utan att vården riskerar att krascha. Att vi år efter år får rapporter om tomma schemarader och påtryckningar kring ledighet är ett systemfel, säger Sineva Ribiero i rapporten.

SKR: Patienter får den vård de behöver

Trots larmen tonar Sveriges kommuner och regioner (SKR) ner oron. De menar att det inte finns några tecken på att svenskar inte får den vård de behöver, även om de medger att regionernas ekonomi är pressad.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen


JUST NU: Rocklegendar kommer till Sverige

2025 07 10

En av musikens stora legendarer kommer till Sverige.

Det är Bob Dylan som ska ut på turné.

Rocklegendaren ger sig nu ut på vägarna igen och kommer att besöka en rad länder – bland annat kommer han att ta sig till Sverige och Stockholm.

Det meddelar han via hemsidan.

Kommer till Sverige

Dylan kommer att spela live på Avicii Arena i Stockholm den 18 oktober.

Det blir den enda spelningen i Sverige för Dylan.

Utöver Sverige kommer han att uppträda i en rad europeiska länder – däribland Finland, Danmark, Belgien, Frankrike, Nederländerna, Storbritannien, Nordirland och Irland.

Vunnit Nobelpris

Bob Dylan har under de senaste årtiondena tagit plats som en av de absolut största artisterna.

Han har även fått Nobelpriset i litteratur år 2016.

– När jag först fick Nobelpriset i litteratur började jag fundera på exakt hur mina låtar förhöll sig till litteraturen, sade han i ett tal efter det.

– Jag ville reflektera över det och se var kopplingen fanns. Jag ska försöka formulera det för er. Och troligen kommer det att ske på ett omständligt sätt, men jag hoppas att det jag säger kommer att vara värdefullt och ändamålsenligt.

“Nya uttryck”

Rocklegendaren fick priset ”för att ha skapat nya poetiska uttryck inom den stora amerikanska sångtraditionen”.

Han blev då den första amerikanen att vinna sedan romanförfattaren Toni Morrison 1993.

President Obama sade att utmärkelsen var ”välförtjänt”.

– Grattis till en av mina favoritpoeter, kommenterade Obama enligt BBC.

“Som dikter”

Den tidigare pristagaren Sir Andrew Motion är en av dem som tidigare har hyllat Dylans texter och sagt att hans sånger ”fungerar som dikter”.

– De har ofta extremt skickliga rimmade aspekter. De är ofta de bästa orden i den bästa ordningen.

Dylan föddes år 1941 som Robert Allen Zimmerman och inledde sin musikaliska karriär i Minnesota innan han begav sig till New York. 

Bland Dylans många album kan nämnas Highway 61 Revisited 1965, Blonde on Blonde 1966 och Blood on the Tracks 1975.

Foto: Stockholm Live

Text: Redaktionen