Rekord i svensk ishockey – längsta matchen någonsin

2025 03 02

Dagens match mellan Leksand och Färjestad drog ut på tiden.

På söndagen har en avgörande kvalmatch spelats där vinnarlaget skulle ta sig till SDHL - den högsta serien inom ishockey för damer.

Färjestad vann matchen mot Leksand med två mål mot ett - och Färjestad är därmed klara för SDHL nästa säsong.

Samtidigt slogs rekord i svensk ishockey - då kvällens match blev den längsta någonsin.

Det rapporterar SVT.

Längst någonsin

I Play off-spelet till Elitserien år 2002 spelade Troja/Ljungby och Bofors en match som varade i drygt 140 minuter.

Fram till ikväll var det den match som spelats allra längst.

Nu har dock rekordet slagits - efter att Färjestad och Leksand lirat hockey i hela 156 minuter och 19 sekunder.

“Så kul”

Matchen pågick mellan 14 och 19.38 på söndagen och allra gladast blev nog Färjestads Wilma Johansson som gjorde vinnarmålet.

– Så jävla kul och välförtjänt. På tiden att Färjestad är i högsta ligan, säger Johansson till VF.

Satsar på damerna

Svenska ishockeyförbundet har meddelat att man storsatsar på damhockeyn de kommande åren.

– Syftet med vår gemensamma satsning på dam- och flickishockeyn med sikte på 2030 är att få antalet spelare att öka så att vi inom svensk ishockey kan erbjuda bra utvecklingsmiljöer utifrån målgruppens behov, oavsett var i landet du växer upp, framhåller förbundet.

– Hela vägen från de första skären i Tre Kronors Hockeyskola till en karriär i våra ligor och framgång i Damkronorna.

“Rejäl genomlysning”

Svenska ishockeyförbundet meddelar att det bland annat handlar om tränare, domare och förtroendevalda.

– Detta tror vi bäst görs genom att stärka de kvinnor som idag har eller vill ha ledaruppdrag inom svensk ishockey men också att göra en rejäl genomlysning av de normer som präglar ishockeyn idag, för att synliggöra de hinder som står i vägen för kvinnor idag, fortsätter förbundet.

– Den effekt vi strävar efter att det ska vara en 40–60 fördelning mellan kön i våra styrelser på alla nivåer (IF, SDF och SF) och att andelen kvinnor i tränar- och domarrollen ökar.

Foto: M. Fournier

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen