USA:s talman: Zelenskyj har nu två val

2025 03 02

Det amerikanska representanthusets talman ställer krav på Zelenskyj.

Tonläget mellan USA och Ukraina fortsätter att höjas.

Efter bråket mellan Zelenskyj och Donald Trump har även Elon Musk kritiserat den ukrainska presidenten.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här:

Elon Musk till attack mot Zelenskyj

Ställer krav

Nu uttalar sig även det amerikanska representanthusets talman Mike Johnson om situationen.

Han menar att Volodymyr Zelenskyj nu har två val.

Talman Mike Johnson säger på söndagen att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ”måste ta sitt förnuft till fånga och komma tillbaka till bordet i tacksamhet eller så måste någon annan leda landet till att göra det”, för att Ukraina ska kunna fortsätta att sträva efter ett fredsavtal som förhandlats fram av USA.

Johnson vill alltså att Zelenskyj antingen kommer tillbaka till förhandlingsbordet “med tacksamhet”, eller avgår från presidentposten.

Det rapporterar NBC News.

Två dagar efter

Johnsons kommentarer kommer två dagar efter det virala bråket mellan Trump och Zelenskyj - där även vicepresident JD Vance gav sig in.

Om bråket säger talmannen så här:

– President Trump försöker få de här två parterna att sluta fred. Vad president Zelenskyj gjorde i Vita huset var att effektivt signalera till oss att han inte är redo för det ännu och jag tycker att det är en stor besvikelse.

Toppmöte i London

Samtidigt har toppmötet i London dragit igång.

Bland de europeiska ledarna som befinner sig i den brittiska huvudstaden på söndagen finns Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M), Kanadas premiärminister Justin Trudeau, Danmarks premiärminister Mette Frederiksen, Tysklands Olaf Scholz, Finlands Alexander Stubb och flera andra.

Stöttar planen

Finlands president Alexander Stubb har ställt sig bakom Sir Keir Starmers ansträngningar att utarbeta en ny europeisk plan för eldupphör i Ukraina.

Han säger till BBC att händelsen i Ovala rummet mellan president Trump och president Zelenskyj var ett ”misslyckande för diplomatin” med Vladimir Putin som ”den enda vinnaren”.

Foto: Gage Skidmore 

Text: Redaktionen


22 jul 26

Anrikt åkeri i konkurs – har kört i 58 år

2026 07 22

Ännu ett svenskt åkeri har stupat.

Ett familjeägt åkeri som rullat på svenska vägar i nästan sex decennier tvingas nu ge upp efter ekonomiska problem.

Konkursen är den senaste i en hårt pressad åkeribransch.

Tvingas kasta in handduken

Johan Pallin Åkeri i värmländska Deje har begärts i konkurs efter 58 år i branschen.

Företaget startades 1968 och har sedan dess drivits inom familjen, men nu har den sista vd:n Kristina Pallin tvingats lämna in en egen konkursansökan.

– Företaget hade den näst högsta omsättningen i branschen i Forshaga, av totalt åtta företag senaste året. I Värmlands län var företaget 51:a störst i branschen sett till omsättningen, skriver Värmlands Folkblad, om företaget.

Johan Pallin Åkeri har under flera decennier varit en del av den svenska åkerinäringen.

Men efter en längre period av ekonomiska svårigheter gick det inte längre att hålla verksamheten igång.

Totalt berörs elva anställda som nu står inför en osäker framtid.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Kan räddas – eller säljas vidare

Trots konkursen finns fortfarande en möjlighet att verksamheten kan leva vidare i någon form.

Konkursförvaltaren arbetar nu med att se vilka alternativ som finns.

Antingen kan någon köpa upp konkursboet och driva verksamheten vidare, eller så säljs tillgångarna.

Bland tillgångarna finns bland annat lastbilar och maskiner som kan komma att säljas vid en kommande auktion.

Skakar hela åkeribranschen

Johan Pallin Åkeri är långt ifrån det enda svenska åkeriet som har tvingats kasta in handduken.

Den senaste tiden har flera företag i transportbranschen gått i konkurs.

Ett av de större åkerierna som drabbats är Sandberg Lots & Transport från Bålsta utanför Stockholm.

Företaget, som körde transporter över hela Sverige, byggdes upp till en betydande aktör inom branschen men tvingades nyligen ge upp.

Åkeriet hade bland annat specialiserat sig på kyl-, frys- och värmetransporter.

– Med dagliga avgångar samt regelbundna rutter runt hela Sverige, framhäver Sandberg Lots & Transport.

Konkursen kom efter en period med ekonomiska problem där bland annat skulder och minskad kassa satte press på verksamheten.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Foto: G Santos

Text: Redaktionen


22 jul 2026

Frukostklassiker gör comeback på ICA

2026 07 22

En populär frukostvara kommer tillbaka till ICA:s hyllor.

Efter flera veckor av tomma hyllor får nu svenska ICA-kunder ett efterlängtat besked.

Wasa knäckebröd är på väg tillbaka efter att konflikten mellan ICA och Barilla har lösts.

Wasa knäckebröd tillbaka

Många ICA-hyllor runt om i landet har ekat tomma på en av Sveriges mest klassiska frukostprodukter.

Wasa knäckebröd har försvunnit från flera butiker efter att ICA och Barilla, som äger Wasabröd, hamnat i en långdragen avtalskonflikt.

Men nu kommer beskedet som många kunder väntat på.

Parterna har kommit överens om ett nytt centralt inköpsavtal och Wasa-produkterna kommer successivt att börja återvända till ICA-butikerna.

– Det innebär att produkter från Wasa och Barilla åter successivt kommer att finnas tillgängliga i våra lager och butiker, säger Gabriella Ohlzon, pressansvarig på ICA Sverige, till SR.

Kunder kan dock behöva vänta olika länge beroende på vilken butik de handlar i.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Tomma hyllor i veckor

I flera veckor har pasta- och knäckebrödshyllor ekat tomma i ICA-butiker runt om i landet.

För många kunder har bristen blivit tydlig vid det dagliga besöket i matbutiken, där klassiker som Wasa Husman och andra populära knäckebröd har tagit slut.

Även Barillas pastaprodukter har påverkats av konflikten, vilket gjort att vissa ICA-butiker haft luckor även på pastahyllorna.

– Går det för lång tid tar vi ju bort artiklarna från sortimentet och ersätter med annat, och det är en risk både för mig och för starka leverantörer. Vi uppskattar långsiktiga relationer, sade Carl Schartau som driver ICA Supermarket Vanadis i Stockholm, till DN så sent som förra veckan, om bristen i butik.

Därför försvann Wasa

Bakgrunden är att ICA och Barilla inte lyckats komma överens om villkoren i ett nytt avtal.

ICA valde därför att säga upp det centrala inköpsavtalet med Barilla, vilket gjorde att nya leveranser stoppades.

– Vi kan bekräfta att ICA Sverige har sagt upp det centrala inköpsavtalet med Barilla, som även äger Wasabröd, efter att parterna inte har kunnat nå en hållbar överenskommelse, skrev Gustaf Nilsson, pressansvarig för ICA Sverige i ett mejl till Aftonbladet i juni.

Konflikten handlade om flera villkor i samarbetet, däribland frågor kring inköp och affärsvillkor.

Några detaljer om exakt vad parterna inte varit överens om har inte offentliggjorts.

När avtalet bröts började lagren i butikerna tömmas.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: Ica gruppen

Text: Redaktionen