Elon Musk till attack mot Zelenskyj
2025 03 02
Relationen mellan USA och Ukraina blir allt mer ansträngd.
Efter den uppmärksammade konflikten mellan Donald Trump och Volodomyr Zelenskyj i Vita huset har många europeiska ledare uttryckt stöd till den ukrainske presidenten.
Sprickan mellan USA och Ukraina fortsätter att växa - och på söndagen går Elon Musk till attack mot Ukrainas president.
“Grymt och omänskligt”
Så här skriver Elon Musk på X på söndagen:
– Vad jag sade för över två år sedan var att Ukraina borde söka fred eller lida svåra förluster i människoliv utan att vinna något. Det senare var Zelenskyjs val. Nu vill han göra det igen. Detta är grymt och omänskligt.
Tar ledande roll
I och med USA:s nya förhållningssätt till Ukrainakriget har Storbritannien och Frankrike tagit en ledande roll.
Premiärminister Sir Keir Starmer har sagt att Storbritannien och Frankrike ska arbeta med Ukraina ”på en plan för att stoppa striderna” med Ryssland - och kommer sedan att ”diskutera den planen med USA”.
Sir Keir sade till BBC One's Sunday with Laura Kuenssberg att hans ”drivande syfte” just nu är att fungera som en ”bro” mellan Trump och Zelenskyj.
På frågan om hur det kändes att se bråket i Vita huset försökte Sir Keir tona ner händelsen och sa att ”ingen vill se det” och medgav att han kände sig ”obekväm”.
“Två alternativ”
Premiärministerns svar var att lyfta luren till sina kollegor Trump och Zelenskyj samma kväll, i ett försök att ”få oss tillbaka till det centrala fokuset”, sade han.
– Det finns ett antal olika vägar som människor kan gå ner. En är att öka retoriken om hur upprörda vi alla är eller inte.
“Måste vara tillsammans”
Starmer fortsätter.
– För min reaktion var att vi måste överbrygga detta, vi måste hitta ett sätt som vi alla kan arbeta tillsammans eftersom vi i slutändan har haft tre år av blodig konflikt nu, vi måste komma till den varaktiga freden.
Sir Keir sade att ”européerna har stått upp under de senaste tre åren” men att ”Europa i allmänhet måste göra mer för sitt eget försvar och sin egen säkerhet och det är därför jag har sagt att vi måste öka utgifterna”.
Foto: TED Conference flickr resp President of Ukraine Office
Text: Redaktionen