Norskt oljebolag vägrar leverera till USA

2025 03 03

Ett norskt oljebolag meddelar att de nu vägrar att leverera olja till USA.

Händelserna i Vita huset på fredagen har väckt kraftfulla reaktioner runt om i världen.

Efter Donald Trumps utskällning av Volodymyr Zelenskyj inför tv-kamerorna, tas nu en rad initiativ för att stötta Ukraina – och ta avstånd från Trump-administrationen.

Nu meddelar ett norskt oljebolag att de vägrar att leverera olja till USA.

”Gjorde oss illamående”

Det handlar om det norska rederiet och oljebolag Haltbakk Bunkers.

Bolaget meddelar nu att man vägrar att sälja olja till USA så länge Donald Trump är president, rapporterar Kystens Næringsliv.

Samtidigt passar företagets ägare Gunnar Gran på att hylla Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Stor heder åt Ukrainas president för att han förblev lugn och sansad trots att USA knivhögg honom i ryggen på TV. Det gjorde oss illamående, kort sagt, kommenterar Gunnar Gran i ett inlägg på företagets Facebooksida.

Nu väljer oljebolaget alltså att bojkotta Donald Trumps USA.

– Vi väljer våra kunder själva, understryker företagets ägare.

Företaget hänvisar till sin ”moraliska kompass”.

”Inte en liter kommer levereras”

I inlägget från företaget, som publicerades igår, beskriver man händelsen i Vita huset som en ”skitcirkus”.

– Idag har vi sett den största skitcirkus som någonsin presenterats live på TV, heter det i företagets inlägg, där man förklarar sitt beslut att bojkotta Trumps USA.

– Som ni säkert förstår kommer inte en liter att levereras förrän Trump är färdig, säger Gunnar Gran till tidningen.

”Ingen bränsle för amerikanarna!” uppmanar företaget nu på sin hemsida.

De hoppas också att andra företag och privatpersoner i Norge ska följa deras exempel.

– Vi uppmuntrar alla norrmän och européer att följa vårt exempel. Ära till Ukraina, skriver företaget i inlägget.

Trump kräver ursäkt

Samtidigt kommer uppgifter om att Trump-administrationen kräver en offentlig ursäkt från Volodymyr Zelenskyj.

Det kravet har framförts i privata samtal mellan administrationerna i Washington och Kiev, rapporterar Bloomberg.

Foto: W. Bulach

Text: Redaktionen


13 februari 2026

Bank ID-varning utfärdas inför helgen – tusentals anmälningar

2026 02 13

På lördag är det Alla hjärtans dag.

Ungefär varannan svensk uppmärksammar dagen och konsumtionen brukar gå upp i anslutning till kärlekshögtiden.

I år väntas dock en liten nedgång i jämförelse med förra året.

– Förra året var ett toppår vad gäller konsumtion inför alla hjärtans dag, säger Brill Ivarsson på Svensk Handel, i ett uttalande.

– I år ser vi att fler håller igen, men det är inte samma sak som att intresset försvinner.

Bedrägerier ökar

I samband med Alla hjärtans dag ökar också risken för bedrägerier, eftersom sociala medier och dejtingappar används i högre utsträckning.

– Nu när alla hjärtans dag närmar sig finns det skäl att vara extra uppmärksam. Det kan bli en period då bedragare intensifierar sina försök, säger försäkringsexpert Mia Winberg på Dina Försäkringar.

– Kontakten byggs ofta upp stegvis och när förtroendet väl finns på plats kommer förfrågningar om exempelvis pengar eller bankuppgifter.

Över 50 000 förra året

Anmälningarna om bedrägerier kopplat till social manipulation har ökat kraftigt de senaste åren, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet.

– 2019 anmäldes 14 760 fall. Under 2025 uppgick antalet till 50 535 anmälningar, uppger Dina Försäkringar.

– Det innebär att antalet anmälningar har ökat med cirka 242 procent mellan 2019 och 2025.

En liknande trend syns för den delen av anmälningarna som har koppling till romansbedrägerier.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Id-kapning

Social manipulation kan ibland leda vidare till id-kapning, där någon använder personuppgifter för att köpa varor eller ta lån i någon annans namn.

– En vanlig varningssignal är oväntade fakturor, kreditupplysningar eller handlingar som inte känns igen. Försök till id-kapning kan också inledas via telefon, exempelvis genom att någon uppmanar mottagaren att verifiera sig med BankID eller påstår att bankkontot är utsatt för misstänkta transaktioner, säger Mia Winberg.

Vid misstanke om att man drabbats av bedrägerier är uppmaningen att agera snabbt.

– Kontakta banken omedelbart och gör en polisanmälan. Ju snabbare åtgärder, desto större möjlighet att begränsa skadorna, säger Mia Winberg.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: BankID

Text: Redaktionen


13 februari 2026

S vill införa totalförbud – berör hundratusentals svenskar

2026 02 14

Socialdemokraterna går ut med ett besked inför valet i höst.

Om partiet får mandatet att leda landet vill man införa ett totalförbud.

Förbudet gäller vinster i skolan och planen är att det kommer införas stegvis vid en vinst för oppositionen.

– Jag ser framför mig att vi då får en lagstiftning som förbjuder vinster i svensk skola, säger Anders Ygeman (S), rapporterar SVT.

Stegvis

Under mandatperiodens första period vill Socialdemokraterna införa ett totalförbud mot värdeöverföringar från skolan.

Vinstdrivande friskolor ska stoppas från att föra skolpengen från bolaget och bli återbetalningsskyldiga om de bryter mot det.

Partiet vill också tillsätta en utredning, som ska redovisas halvvägs in i mandatperioden, för att ta fram ytterligare lagförslag i frågan.

– Det kommer innebära att pengarna stannar i klassrummen, säger Anders Ygeman.

Hundratusentals i friskolan

Idag finns det fristående grundskolor i 186 kommuner av Sveriges totalt 290 kommuner.

När det kommer till fristående gymnasieskolor är siffran 97 kommuner.

– Mer än 417 000 barn och elever går i en fristående för-, grund-, eller gymnasieskola. Det är 19,9 procent av drygt 2 miljoner barn och elever i svenska förskolor och skolor, uppger Friskolornas riksförbund.

Riksförbundet anser att vinster i skolverksamheten är något som behövs.

– Om du som friskola kan attrahera elever, klarar av myndigheternas krav på kvalitet och ändå lyckas driva din skola mer effektivt än kommunen så får friskolan ett överskott, en vinst, uppger riksförbundet.

– Överskott är en självklar del av en seriös verksamhet.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Undersökning visar folkligt stöd

För ett par veckor sedan presenterades en undersökning som visar att de flesta svenska väljarna tycker att det är ett bra förslag att förbjuda vinster i skolan, uppger SR.

Det gäller väljare som stöder något av oppositionspartierna, men också bland de som sympatiserar med något av Tidöpartierna.

– Det har ett brett folkligt stöd, säger Indikators opinionschef Per Oleskog Tryggvason, till SR.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen