23 okt 2026

Ryssland hånar Zelenskyj – ”Mirakel att de inte slog honom”

2025 03 01

Ryssland hånar Volodymyr Zelenskyj efter att mötet med Donald Trump slutat med att den ukrainska presidenten blev utkastad ur Vita huset.

Mötet mellan USA:s president Donald Trump och hans ukrainska kollega Volodymyr Zelenskyj i Vita huset idag slutade i storbråk.

Donald Trump riktade hårda anklagelser mot Zelenskyj inför tv-kamerorna, därefter blev han och hans delegation ombedda att lämna Vita huset.

De ryska reaktionerna efter det katastrofala mötet lät inte vänta på sig.

”Slå den där jäveln”

Ryssland uttrycker sig hånfullt mot Zelenskyj och visar desto mer sympati för Trump och JD Vance, rapporterar Moscow Times.

Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesministeriet, menar att Trump visade ”återhållsamhet” i mötet med Zelenskyj.

Detta eftersom Trump inte slog den ukrainska presidenten.

– Att Trump och Vance höll tillbaka från att slå den där jäveln är ett mirakel av återhållsamhet, säger hon, enligt tidningen.

Den ryska talespersonen anklagar även Zelenskyj för att vara en lögnare.

– Jag tror att Zelenskyjs största lögn av alla hans lögner var hans påstående i Vita huset att Kievregimen 2022 var ensam, utan stöd, menar hon.

Talespersonen är dock inte den enda i Ryssland som hånar Zelenskyj efter det katastrofala mötet i Vita huset.

”Fräckt svin”

Dmitrij Medvedev, tidigare president och numera biträdande chef för det ryska säkerhetsrådet, är känd för att ofta uttala sig i mycket hårda ordalag mot Putinregimens fiender.

Så även denna gång.

Medvedev kallar Zelenskyj för ett ”fräckt svin” som har fått en ”ordentlig smäll i det ovala rummet” (i Vita huset).

Även ryska medier har uttryckt sig hånfullt om Zelenskyjs möte med Trump.

Hyllas av Kristersson

Reaktionerna från många västerländska ledare har dock varit de motsatta. Flera europeiska ledare, däribland Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M), uttrycker sin sympati för Zelenskyj och Ukraina efter händelsen i Vita huset.

– Ett enat Sverige står bakom våra vänner i Ukraina. Från invasionens inledning, under dessa tre krigsår, till idag – och in i framtiden. Slava Ukraini! skriver Kristersson på X.

En lång rad andra europeiska ledare, bland annat Frankrikes Emmanuel Macron, har också uttryckt sitt stöd för Zelenskyj och Ukraina efter det misslyckade mötet i Vita huset.

LÄS OCKSÅ: Mötet urartar i storbråk - Trump anklagar Zelenskyj

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen


7 nov 26

Ångrar allt om Ukraina – var ett misstag

2026 11 07

Stormen kring Starlink fortsätter.

Elon Musk medger ett misstag om Ukraina.

Det handlar om hjälpen med Starlink under den ryska invasionen, rapporterar Kyiv Independent.

Delar kritiskt utspel

Elon Musk har återpublicerat ett inlägg på sin egen plattform X.

Inlägget riktar kritik mot beslutet att förse Ukraina med tusentals Starlink-terminaler och kostnadsfri internettjänst i början av den fullskaliga ryska invasionen.

– I efterhand var det ett misstag av SpaceX att skicka tusentals kostnadsfria Starlink-terminaler till Ukraina och erbjuda tjänster för miljontals dollar i månaden utan kostnad i början av kriget, står det i inlägget.

Vidare hävdas det att tjänsten ursprungligen var tänkt att ge civila tillgång till internet, men att den senare fick en central roll i Ukrainas militära drönarkrigföring.

Musk har återpublicerat inlägget utan någon egen kommentar.

Läs också: Enorm rusning i Sverige – här handlar folk som aldrig förr 

Kritik mot Musk

Återpubliceringen kommer kort efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj riktat kritik mot miljardärens inflytande.

I en intervju med det tyska tv-programmet ZDF Magazin Royale ifrågasätter han hur mycket makt en enskild privatperson kan ha.

– Det finns för mycket makt i händerna på en mycket förmögen person. En sådan koncentration av makt är farlig, säger Zelenskyj.

Viktigt för Ukrainas försvar

Starlink, som drivs av Musks rymdbolag SpaceX, har fått en viktig funktion i Ukraina sedan Rysslands fullskaliga invasion inleddes.

Ukraina använder både kommersiella Starlink-terminaler och den militära varianten Starshield.

I mitten av oktober infördes en hastighetsbegränsning för Ukrainas Starshield-tjänst utan förvarning. Det störde den ukrainska militärens möjligheter att bekämpa ryska drönare med jetmotorer.

Musk tog inte på sig ansvaret för beslutet, men anklagade offentligt Ukraina för att bryta mot användarvillkoren genom att använda kommersiella Starlink-terminaler för offensiva drönarattacker.

– Att använda Starlink, en civil kommersiell tjänst, för offensiva drönarattacker för att döda människor har aldrig varit tillåtet, och det borde aldrig tillåtas, skrev han på X i oktober.

Ukraina avvisade anklagelserna och uppgav att Starshield används för att stödja militära operationer mot ryska styrkor på ukrainskt territorium.

Andra läser: Plötslig öppning för Ukraina – Zelenskyj hoppfull

Foto: President of Russia Office resp White House Official

Text: Redaktionen