Kryphål i lagen – folk får köra bil trots indraget körkort

2025 02 25

Ett kryphål i lagen gör att fortkörare och rattfyllerister slipper straff.

Under 2024 fattade Transportstyrelsen beslut om att återkalla 38 709 körkort, en ökning med 5,8 procent jämfört med 2023.

Men av de som blir av med sitt körkort kan tusentals köra vidare precis som vanligt. 

Detta på grund av ett kryphål i lagen, rapporterar Sveriges Radio.

"Låter astronomiskt"

Personerna slipper nämligen undan straffet genom att undvika delgivning.

Det innebär att de helt enkelt struntat i att ta emot beslutet om att körkortet återkallas – och ett sådant beslut börjar inte gälla förrän det har delgivits.

Hans Qvant, gruppchef på trafikpolisen i Halland, häpnar när han får höra hur många rattfyllerister och fortkörare som kör vidare på grund av “kryphålet”.

– Det låter ju astronomiskt. Jag trodde inte att det var så mycket, säger han till P4 Halland.

"Uppenbart farliga i trafiken"

Radiokanalens granskning har hittat uppemot 1 000 fall där folk som blivit av med körkortet vägrar ta emot beslutet om återkallelse. 

Det handlar om rattfyllerister och fortkörare, men även dementa och personer med allvarlig psykisk störning som kunnat köra på i flera år trots att deras körkort dragits in.

– Det är så pass många att det är ett problem för det kan vara folk som är uppenbart farliga i trafiken, säger Ted Snölilja, utredare på Transportstyrelsen, till radion.

Sticker ut i statistiken

Vanligaste skälet till att ett körkort återkallas är ett väsentligt trafikbrott, till exempel att man har kört för fort.

Förra året ökade den typen av återkallelser med 5,2 procent. Men det som sticker ut mest är att antalet återkallelser på grund av flera mindre trafikförseelser ökade från 1 703 till 1 873 vilket är högsta antalet i kategorin någonsin.

– Om en förare återkommande rapporteras för mindre trafikförseelser är det en signal om att man inte är beredd att rätta sig efter de regler som styr trafiken. Det kan ge oss tillräckliga skäl att agera, även om varje förseelse var för sig inte skulle motivera ett återkallande, säger Åsa Bergqvist, enhetschef på Transportstyrelsen.

Foto: M. Krahn

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Storbråk inom Putinregimen

2025 09 12

Ett bråk har uppstått inom Putinregimen.

Kremlregimen är fast besluten att fortsätta med kriget i Ukraina.

Samtidigt har kriget lett till allvarliga ekonomiska problem för Ryssland – problem som nu har lett till bråk inom regimen.

Regeringen missnöjd

Rysslands centralbank CBR har sänkt styrräntan från 18 till 17 procent, vilket meddelades på fredagen.

Men den ryska regeringen, eller åtminstone delar av den, är missnöjd och menar att det kommer att krävas betydligt mer för att få igång den ryska ekonomin igen, rapporterar Politico.

Rysslands minister för ekonomisk utveckling, Maxim Reshetnikov har i veckan kritiserat centralbankens strama penningpolitik, och han får stöd av sin prognoschef Lev Denisov.

– Den nuvarande inflationsdynamiken lämnar potential för fortsatta lättnader i penningpolitiken. Detta är extremt viktigt för att ekonomin ska nå en bana av hållbar tillväxt och för att uppnå de mål som presidenten har satt upp, säger Denisov, enligt tidningen.

Men centralbanken håller fast vid sin mer försiktiga linje, vilket tycks skapa spänningar inom den ryska regimen.

Riskerar att bli värre

Den ryska centralbanken varnar för att saker och ting riskerar att bli värre, snarare än bättre, i den ryska ekonomin.

De pekar bland annat på landets stora budgetunderskott och menar att regeringen måste göra justeringar i budgeten för att den inte ska påverkas av inflationen.

Andra problem som centralbanken noterar är den kraftiga ökningen av bensinpriserna i Ryssland. Dessa är en konsekvens av ukrainska attacker mot oljeraffinaderier.

Trotsar regeringen

Många i Ryssland hade hoppats att räntan skulle sänkas med två punkter.

Men trots trycket från regeringen säger centralbankschefen Elvira Nabiullina att det alternativet inte ens har övervägts.

Det tycks alltså finnas interna splittringar inom Putinregimen, som på senare tid har fått allt större ekonomiska problem till följd av kriget i Ukraina och omvärldens sanktioner.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Nordkorea utför offentliga avrättningar – av bisarr anledning

2025 09 12

Allt fler avrättas offentligt i Nordkorea.

Totalitära regimer gör allt för att kontrollera sina medborgares tillgång till information och intryck utifrån.

Den kanske värsta regimen i det hänseendet är Nordkorea.

Nu kommer rapporter om att allt fler nordkoreaner avrättas av en bisarr anledning.

Avrättas offentligt

Enligt en ny FN-rapport, som är baserad på intervjuer med över 300 nordkoreaner som har flytt det slutna landet, har regimens förtryck blivit allt mer extremt, rapporterar Euronews.

Diktatorn Kim Jong-un tog makten när hans far dog 2011. Sedan dess har man infört ett flertal nya lagar med dödsstraff i straffskalan.

Regimen förbjuder bland annat sina medborgare att titta på och distribuera utländska filmer, tv-serier och annat medieinnehåll.

Sedan 2020 har allt fler nordkoreaner avrättats för att de har brutit mot denna lag.

Avrättningen sker offentligt.

– De som befinns skyldiga skjuts av arkebuseringspatruller offentligt i ett försök att avskräcka andra från att följa efter, berättar nordkoreaner som har flytt landet, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Vill ha total kontroll

Under Kim Jong-uns järnhårda diktatur har Nordkorea i många bemärkelser blivit mer slutet än någonsin, enligt FN-rapporten.

Det nordkoreanska folket är "utsatta för oavbruten propaganda från staten under hela sina liv", berättar nordkoreaner som har intervjuats i rapporten.

Landets lagar, regler och restriktioner är hårdare än i något annat land, enligt rapportförfattarna.

Regimen lägger framför allt mycket energi på att minimera tillgången till information och intryck utifrån. Man förbjuder också minsta uttryck av missnöje.

– Det var en form av kontroll som syftade till att eliminera även de minsta tecknen på missnöje eller klagomål, berättar nordkoreaner som har flytt landet, enligt kanalen.

Enligt rapporten har de senaste 10 åren varit ”ett förlorat årtionde” för Nordkorea.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland - "då blir det action"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen