EUROPA: Amerikan misstänks ha kastat bebis från hotellfönster

2025 02 24

En 18-åring misstänks ha kastat ut sin nyfödda bebis från ett hotellfönster.

Tragiska uppgifter kommer på måndagskvällen från Paris.

En nyfödd bebis har förts till sjukhus med allvarliga skador.

Insatser gjordes för att rädda livet på bebisen - men dessvärre dog barnet på sjukhus.

Nu riktas misstankar mot en amerikansk 18-åring som tros ha kastat ut bebisen från ett hotellfönster, rapporterar CBS News.

18-årig amerikan

Den 18-årige amerikanske studenten sitter nu häktad i Paris, misstänkt för att ha kastat ut sitt nyfödda barn genom ett fönster på tredje våningen på ett hotell.

Det bekräftar åklagarkällor för CBS News på måndagen.

Enligt åklagarkällorna kallades polis till platsen i 20:e distriktet i östra Paris tidigt på måndagsmorgonen. 

Den nyfödda fördes till sjukhus med allvarliga skador, men överlevde inte.

Del av en grupp

Polisens enhet för skydd av minderåriga har fått i uppdrag att utreda mordet på barnet.

Tidningen Paris Match rapporterar att grannar väcktes av skrik klockan 06.00 lokal tid och ringde räddningstjänsten.

Åklagarkällor säger att de undersöker om hon hade förnekat sin graviditet.

Enligt källorna var den unga kvinnan en del av en grupp unga vuxna på resa i Europa.

En mekanism

Forskare i SAGE Journals skriver om fenomenet graviditetsförnekelse:

– Graviditeten är en tid av fysisk och känslomässig utveckling, då kvinnan anpassar sig till sin framtida mammaroll, skriver forskarna.

– Graviditetstiden ger tid att acceptera graviditeten, knyta an till fostret och förbereda sig för förlossningen. För många kvinnor är denna tid full av rädsla och tvivel.

Är överväldigande

Forskarna fortsätter.

– Ibland är rädslan så överväldigande att kvinnan drivs till att förneka sin graviditet. Denna olämpliga försvarsmekanism kan vara så stark att kvinnan faktiskt är omedveten om sitt tillstånd.

– Hon accepterar inte graviditeten och kan inte gå vidare till de stadier där fostret fäster sig och förlossningen förbereds. Hon är följaktligen oförberedd på förlossning och moderskap.

Foto: J. Plihal

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Amerikansk militär fruktar stor attack i USA

2025 06 03

Amerikansk militär ser en reell risk för en stor attack i USA.

Ukrainas attack mot ryska flygbaser i söndags, där man träffade över 40 ryska bombplan, har skapat en akut rädsla i USA.

Många inom amerikansk militär ser en stor risk att USA utsätts för en liknande attack – hemma i det egna landet.

En fiende pekas särskilt ut som kapabel att utföra en attack i USA.

Oro över stor attack

Amerikansk militär fruktar att stormakten Kina kan genomföra en liknande attack i USA, som den Ukraina genomförde i Ryssland på söndagen, rapporterar Newsweek.

Den ukrainska attacken utfördes med hjälp av drönare som hade gömts i lastbilar.

I USA oroar man sig nu över att en liknande attack kan utföras med hjälp av de kinesiska handelsfartyg som ligger i amerikanska hamnar.

Säkerhetsanalytiker pekar på det faktum att det statliga kinesiska sjöfartsföretaget COSCO är närvarande i strategiskt viktiga amerikanska hamnar. COSCO är ett militärt företag, enligt den kinesiska staten.

Nu fruktar USA att drönare eller kryssningsrobotar kan gömmas i containrar ombord på de kinesiska fartygen, i syfte att genomföra en plötslig attack.

– Detta är en mycket trolig form av attack i USA. Men attacken skulle behöva övervinna flera utmaningar, säger Bryan Clark, tidigare officer i flottan och verksam vid Hudson Institute, till tidningen.

”På gränsen till galenskap”

Clark menar dock att det finns sätt att lyckas med en sådan attack i USA.

– Drönarna måste komma ut ur containern, och det är svårt att kontrollera ombord på ett fartyg. En mer genomförbar metod vore att placera ut drönarna från en container när den väl är lossad och flyttad till en lastbil, säger han.

Andra experter beskriver detta som ett akut hot.

– Det börjar bli på gränsen till galenskap att vi rutinmässigt tillåter fartyg som ägs och drivs av kinesiska militärföretag utsedda av försvarsdepartementet att ligga i våra hamnar med tusentals containrar ombord och under deras kontroll, säger Thomas Shugart från Center for a New American Security till tidningen.

Han menar att statliga kinesiska skrifter visar att Kina planerar plötsliga och överraskande attacker om en konflikt med USA trappas upp.

– De diskuterar uttryckligen att slå till först, särskilt mot vad de kallar den ”mäktiga enheten”, vilket helt klart är en hänvisning till USA, säger Shugart.

Andra tonar ned risken, åtminstone i dagsläget. Klart är i alla fall att USA har tagit starkt intryck av den ukrainska attacken mot Ryssland, som av vissa har beskrivits som ”Rysslands Pearl Harbor”.

Attacken visar att även stora och mäktiga länder kan vara väldigt sårbara, vilket alltså har lett till nya diskussioner om USA:s egen säkerhet.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Google varnar användare – agera inom två dagar

2025 06 03

Google varnar sina användare och uppmanar dem att agera omedelbart.

Google har upptäckt en sårbarhet som innebär att användare måste göra en uppdatering.

Användare uppmanas att agera senast den 5 juni, rapporterar Forbes.

Måste uppdateras snarast

Google har upptäckt ett säkerhetshål och har därför gjort en viktig uppdatering av webbläsaren Chrome, enligt tidningen.

Chrome-användare uppmanas att uppdatera sina webbläsare, eftersom den sårbarhet som har upptäckts medför stora risker.

Google vill inte ge några detaljer om det säkerhetshål som har upptäckts. Först vill man att tillräckligt många användare ska uppdatera sin webbläsare.

– Åtkomst till bugginformation och länkar kan hållas begränsad tills en majoritet av användarna har uppdaterats med en korrigering, kommenterar Google, enligt tidningen.

Uppdateringen ses i form av en flagga i webbläsaren. Det är viktigt att starta om webbläsaren när man har uppdaterat.

Medför stora risker

Redan i maj varnade Google för ett problem med Chrome som gjorde att webbläsaren kunde utnyttjas på fel sätt.

Googles uppmaning om att uppdatera Chrome har bland annat nått amerikanska federala myndigheter, som har uppmanat sina medarbetare att uppdatera webbläsaren senast på torsdag, alternativt sluta använda den.

Andra användare bör också ta till sig den rekommendationen, enligt tidningen.

– Även om den instruktionen inte är obligatorisk för andra användare, bör du följa efter och uppdatera senast den 5 juni. Denna sårbarhet avslöjades öppet från början och är nu offentlig. Det innebär att webbläsare är i riskzonen tills uppdateringar har installerats, rapporterar tidningen.

Säkerhetshålet som Google har upptäckt används i attacker, därför är det viktigt att uppdatera Chrome snarast möjligt.

– Sårbarheten medför betydande risker, inklusive obehörigt dataläckage över webbkällor, varnar Cybersecurity News.

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen