Zelensky skickar kuslig lista till Donald Trump

2025 02 24

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelensky har skickat en minst sagt otäck lista till USA och Donald Trump.

En lista på alla ryska övertramp av vapenvilor i kriget med Ukraina sedan 2014.

Det har den ukrainske presidenten Volodymyr Zelensky skickat till Donald Trump under måndagen, uppger Kyiv Independent.

När Zelensky medverkade på Support Ukraine Summit under måndagen uttryckte han också oro för ett alldeles för snabbt avslut av kriget.

– Fred kan inte skipas på en timme, en dag, imorgon eller i övermorgon. När general Kellogg var i Kyiv gav jag honom ett dokument som listar alla de gånger Ryssland brutit mot vapenvilor under kriget, tillsammans med specifika datum, säger Zelensky.

Läs mer: Vita Huset ger oväntat besked om Ukraina – ”Kan bli klart i veckan”

“Zelensky är en diktator”

Trump har hittills valt att försöka exkludera Ukraina från fredssamtalen med Ryssland.

Så sent som under den förra veckan höll USA samtal med Ryssland i Saudiarabien utan Ukrainas deltagande.

Den amerikanske presidenten har också använt sig av en minst sagt hård retorik mot sin ukrainske motsvarighet, bland annat i form av en rad mindre sanningsenliga utspel.

– Zelensky är en diktator som regerar utan att ha vunnit ett val. Det är bäst att han agerar snabbt, annars har ukrainarna snart inget land kvar, har Trump sagt.

Rädslan: Fred utan säkerhet

En stor farhåga från Ukrainas håll är att ett avtal om vapenvila snabbt ska tecknas med Ryssland, utan några garantier om ett ukrainskt medlemskap i Nato eller fortsatt militär uppbackning.

– Därför måste en fred grundas i balanserad diplomati och klara säkerhetsgarantier, avslutar Volodomyr Zelensky.

Läs vidare: Zelenskyj skickar allvarlig varning – till Sverige

Text: Redaktionen

Foto: United States Government Work/President of Ukraine


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen