Muharrem Demirok avgår som partiledare

2025 02 24

Muharrem Demirok avgår som partiledare för Centerpartiet.

Det meddelar han på en pressträff på måndagen.

Demirok uppger att han saknar det förtroende som krävs för att fortsätta. 

– För att Centerpartiet ska vinna valet 2026 krävs ett enat parti, säger han.

C-ledaren ska ha informerat partistyrelsen om beslutet för några dagar sedan.

Stormat kring C-ledaren

Muharrem Demirok tog över partiledarposten i Centerpartiet efter valet 2022.

Under hans styre har C dalat i opinionen.

Demirok har också kritiserats för sin syn på regeringsfrågan.

I november krävde Cuf:s ordförande Caroline von Seth hans avgång.

Hon anklagade Demirok för svagt ledarskap, efter att han tagit ställning i regeringsfrågan och stöttat Magdalena Andersson (S) som statsministerkandidat.

– De senaste dagarnas osäkerhet kring ett partistyrelsebeslut och hur detta kommunicerats på olika vis vid olika tillfällen har sargat ett redan sviktande förtroende. En tydlig och trygg ledare ska kunna peka ut en riktning utan att till och med de mest insatta känner oklarhet kring det fattade beslutet, skrev hon på Facebook.

– Vår sammanvägda bedömning utifrån läget i partiet och den senaste veckans händelser är att det inte längre finns ett förtroende för Muharrem Demirok som partiledare och att han borde avgå.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


USA-allierad blixtagerar – efter Trumps stora lögn

2025 03 05

– Sydkoreas genomsnittliga tullar är fyra gånger högre än våra. Tänk på det. Och samtidigt ger vi så mycket militär hjälp och bidrar på andra sätt till Sydkorea.

Orden kommer från USA:s president Donald Trump.

I sitt tal till kongressen hävdade den amerikanske presidenten att Sydkoreas tullar är fyra gånger högre än USA:s tullar.

Nu reagerar Sydkoreas handelsdepartement på uttalandet. De menar att Trumps påstående är fullständigt felaktigt.

Enligt departementet är Sydkoreas tullar på amerikansk import nästan 0 procent. Detta eftersom Sydkorea och USA har ingått ett frihandelsavtal.

Ett avtal som Donald Trump verkar ha missat.

Nu agerar Sydkorea för att reda ut ”missförståndet”.

– För att lösa missförståndet kommer vi att förklara att det nästan inte finns några tullar på de amerikanska produkterna. Detta kommer göras via ambassaden och olika arbetskanaler som vi nyligen upprättat, framhåller handelsdepartementet i ett uttalande.

Vidare meddelar departementet att Sydkoreas handelsminister kommer ta upp frågan under ett planerat besök i USA.

0,79 procent

Sydkoreas tullar på amerikansk import uppgick till cirka 0,79 procent under 2024.

Det rapporterar Reuters med hänvisning till det bilaterala frihandelsavtalet mellan de två nationerna.

LÄS MER HÄR: Kaos när Trump talar – nytt besked om Grönland

Viktig allierad

USA är en viktig allierad till Sydkorea.

Ländernas militära samarbete har fördjupats i takt med att hotbilden från Nordkorea och Kina blivit alltmer påtaglig.

USA och Sydkorea har bland annat gett besked om att intensifiera sina gemensamma militärövningar. I augusti 2022 inledde länderna den största militärövningen på flera år.

Sydkorea lägger också stora resurser på att rusta upp försvaret.

Mellan 2022 och 2027 ska landet satsa cirka 330 biljoner won på försvaret. Det motsvarar drygt 2 800 miljarder svenska kronor.

– Vi måste straffa och markera mot varenda provokation från Nordkorea, sade Sydkoreas dåvarande president Yoon Suk-yeol när den enorma satsningen presenterades.  

Foto:

Text: Redaktionen


Nobbar kunder över 60 år – svensk bank i blåsväder

2025 03 05

En av utmanarna till Sveriges storbanker har hamnat i blåsväder.

Efter att räntan höjdes gång efter annan under 2022 och 2023 började säkerligen en hel del bolånekunder snegla på alternativ till de klassiska storbankerna.

Flera vände troligen blicken mot uppstickaren Skandiabanken, ett kundägt bolag som börjat ta upp kampen med Swedbank, SEB, Handelsbanken, Nordea och SBAB om kunderna.

Men nu har utmanaren blivit föremål för kritik.

Skälet är att banken visar sig ha en särskild gräns för personer över 60 år. Från den åldern kan en kund bli nekad ett lånelöfte – enbart på grund av just åldern.

Det hävdar Svenska Dagbladet.

Inkomsten sänks med 40 procent

Tidningen har tagit del av ett fall med en 62-åring som ansökte om bolånelöfte i flera banker, och fick ja. 

Från Skandiabanken, där mannen tidigare varit kund, blev det dock nej.

När han frågade bankens kundtjänst om anledningen blev svaret att kreditsystemet enbart räknar 60 procent av den angivna inkomsten från det att kunden fyllt 60 – vilket innebar ett underskott i kalkylen.

Med andra ord får en 60-plussare som söker bolån hos Skandiabanken automatiskt sin inkomst sänkt med 40 procent i samband med en första förfrågan.

Bankerna: finns inga fasta gränser

Åldersfaktorn gäller dock inte nödvändigtvis enbart Skandiabanken. SBAB gör exempelvis schablonberäkningar kopplat till ålder för den som ansöker om lånelöfte digitalt.

Det innebär att banken, när kunden närmar sig eller har passerat 60 år, kan räkna utifrån din pension istället för inkomsten vid tillfället för kreditprövningen.

Men när den oberoende stiftelsen Konsumenternas bank- och försäkringsbyrå ställt frågan till bankerna när det sker har konkreta svar uteblivit.

När vi har frågat några hur de gör har de svarat att det inte finns några fasta åldersgränser, sade Eva Lindström, jurist på Konsumenternas bank- och försäkringsbyrå, till tidningen Kollega för två år sedan.

Svarar: "Beklagar formuleringen"

Enligt Skandiabanken är ålder officiellt ingen faktor som avgör om ett bolån godkänns eller inte. 

– Vi gör alltid en individuell kreditbedömning och där tar vi aldrig hänsyn till ålder, säger Jonatan Ohlin, talesperson för Skandias presstjänst, till SvD.

Han menar att den utpekade åldersgränsen handlar om en initial kreditbedömning för att preliminärt bedöma kundens återbetalningsförmåga – inte den formella kreditbedömningen som i slutändan ger ja eller nej till bolån.

– Med den formuleringen som kunden har fått i kontakten med oss, så får man intrycket av att det här har någonting med ålder att göra och det är en formulering som jag verkligen beklagar.

Arkivfoto: B. Macdonald

Text: Redaktionen