Säger nej till amerikanska varor – “Märker redan”

2025 02 23

I Danmark märker butiker av mer tveksamhet inför amerikanska varor.

Donald Trump har väckt ilska hos många i Europa under den senaste tiden.

Tullar kan alltjämt komma att införas gentemot europeiska länder - och Trumps förhållningssätt till Ukraina har gjort många frustrerade.

Uppmaningar till bojkott av amerikanska varor har börjat sprida sig - och på vissa håll märker man redan av det i praktiken.

“Märker redan”

Allt fler säger nu ”nej tack” till amerikanska produkter när de är ute med kundvagnen.

Den nya trenden kan man känna av i delikatessbutiken Broders på Amager i Danmark.

Butiksägaren Mette Heerulff Christiansen anser att motståndet började ett visst datum i januari.

– Reaktionerna har kommit väldigt snabbt, tycker jag. Donald Trump har bara varit president i en månad och vi har redan märkt att våra kunder har en åsikt, säger hon till TV2.

Grupper på Facebook

Motståndet mot amerikanska varor märks också på sociala medier. 

Den danska Facebook-gruppen ”Bojkotta amerikanska varor” skapades i början av februari och har redan nästan 18 000 medlemmar.

Denna växande trend kommer inte som någon överraskning för livsstilsexperten Julia Lahme, chef för sin egen kommunikationsbyrå som specialiserat sig på konsumenttrender.

– Det förvånar mig inte alls, och jag tror faktiskt att det är början på något som nästan kan bli en rörelse här i Danmark och på andra håll i Europa, förklarar hon.

“Vi bör agera”

En Per-Axel Stenström har skickat in en insändare till DN där han tar upp saken.

– Vi bör agera när ett land sviker demokratin, Ukraina och dessutom några av sina närmaste Natoallierade, skriver han där.

– Jag tänker i alla fall välja bort ett flertal amerikanska produkter och tjänster i protest mot hur USA behandlar sina grannar och sina allierade.

Mycket som händer

De senaste veckorna har varit oerhört hektiska i världspolitiken.

Tonläget gällande kriget i Ukraina fortsätter att höjas och EU upprepar sitt stöd för landet i samband med det nya amerikanska förhållningssättet.

LÄS MER: Då kan företag komma tillbaka till Ryssland
LÄS MER: Zelenskyj kan avgå som president

Foto: D. Wing So

Text: Redaktionen


Ryska lager står fulla – ingen vill köpa

2026 02 18

Ryska lager har snart ingen mer plats.

Ryssland riskerar ett oljelagerkaos.

Detta när exporten bromsar och lagringskapaciteten nästan är fylld, rapporterar Kyiv Post.

Ökad oljesvacka

Rysslands lagringskapacitet för olja börjar nå sin gräns samtidigt som exporten till utlandet, särskilt till Indien, minskat kraftigt.

Enligt data från Kpler och Rystad Energy har exporten av råolja från ryska hamnar minskat kraftigt, och ungefär 150 miljoner fat står nu fast på havet.

– Ryska oljeproducenter kan tvingas skära ned produktionen kraftigt under de kommande månaderna eftersom ökande press från Donald Trump och europeiska makter begränsar landets export samtidigt som lagren fylls upp, uppger Reuters.

LÄS MER: Kalldusch för ryska armén – “Inte hänt på 2,5 år”

Produktion kan minska

Med lagringsutrymmet nästan slut kan oljeproducenter bli tvungna att stänga ner brunnar.

Rystad Energy uppskattar att Ryssland kan tvingas minska produktionen med cirka 300 000 fat per dag under mars eller april.

Även Transnefts omfattande pipelinesystem, som kan lagra upp till 100 miljoner fat, erbjuder bara begränsad lindring och motsvarar cirka elva dagars produktion.

– Den ryska oljeproduktionen sjönk med 100 000 fat per dag i december och ytterligare 26 000 i januari, baserat på hemligstämplad regeringsdata, säger en källa till Bloomberg.

Fallande priser

Exportproblemen slår hårt mot Kremls budget.

Gazprombank uppskattar att oljebolagen förlorat omkring 33 miljarder dollar i exportintäkter på grund av logistiska problem och djupa rabatter – ibland nästan 30 dollar per fat.

Som följd har olje- och gasintäkterna rasat.

I januari föll statsinkomsterna från sektorn till 393 miljarder rubel – ungefär hälften av nivån ett år tidigare och den lägsta sedan COVID-19-pandemin.

Rapporten om att Rysslands oljelager snart är fullt och att exporten stagnerar kommer samtidigt som tecken på att Kina ökar sitt stöd för den ryska oljeindustrin och blir en allt viktigare kund för Moskva.

Kinas sjöburna leveranser kan komma att hjälpa Ryssland att mildra effekterna av de minskade exporterna till andra marknader och den ekonomiska press som Ryssland står inför.

LÄS MER: Flera ryska regioner under attack

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 18

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen