Ministern rasar mot musikartister – kräver stopp

2025 02 23

Arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson (L) rasar mot musikartister som han menar inte borde ges utrymme på kulturscener.

Stämningen mellan Sveriges regering och Kultursverige är inte alltid på topp, vilket bland annat blev tydligt när kulturminister Parisa Liljestrand (M) blev utbuad på Göteborgs filmfestival.

Nu går hennes regeringskollega, arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson (L), till angrepp mot Kultursverige.

”Ett hån mot samhällets normer”

I en debattartikel i Aftonbladet riktar Mats Persson hård kritik mot kulturscener som han anser ger utrymme åt artister som sprider en ”gangsterromantik”.

Kultursverige använder alltid ”samma gamla slitna argument” för att rättfärdiga att man ger gangsterrappare utrymme, menar integrationsministern.

– Det som däremot helt glöms bort i det sammanhanget är alla de som fallit offer för det blodiga gängvåldet. När en våldsromantiserande subkultur okritiskt premieras blir det till ett hån både mot samhällets normer och alla de som utsatts för sprängningar och skjutningar, skriver Mats Persson i debattartikeln.

Bakgrunden till inlägget är debatten om artisten Yasin, som bokats in för framträdanden i bland annat Umeå och Kristianstad. Detta har väckt debatt eftersom rapparen tidigare har dömts till fängelse för grovt vapenbrott och för förberedelse till människorov, enligt SVT.

Bokningar har väckt debatt

Rapparen har bokats in till flera spelningar i sommar, bland annat till Trädgården festival i Kristianstad, har kanalen tidigare rapporterat.

Festivalarrangören försvarar beslutet.

– Hur länge en person anses vara fortsatt skyldig efter avtjänat straff och förändrad livsstil, det är en stor fråga och hanteras inte bäst i debattmedia. Ännu viktigare är kanske frågan om hur vi ska få till en förändring om vi inte låter människor förändras, skriver arrangören i ett mejl till kanalen.

Många har dock kritiserat beslutet. Mats Perssons partikollega i Kristianstad, kommunalrådet Pierre Månsson, menar att även om Yasin har avtjänat sitt straff så är det fortfarande olämpligt att ge honom utrymme.

– Problemet med Yasin är att han i alla avseenden slår mynt av gängkriminalitet, säger han till kanalen.

Jämför med Ultima Thule

Arbets- och integrationsminister Mats Persson understryker i debattartikeln att han som liberal tycker att man får skriva vilken musik man vill.

Men det betyder inte att kulturvärlden måste ge en arena till artister vars budskap skadar samhället. Integrationsministern anser därför att kulturscener bör avstå ifrån att boka in så kallade gangsterrappare.

Persson gör också en jämförelse med bandet Ultima Thule.

– Om högerextrema Ultima Thule på 90-talet gjort musik av hög kvalitet, hade kulturetablissemanget då givit dem priser och bokat in dem till festivaler? Sannolikt inte – och det är bra, menar Mats Persson.

Foto: Viktor Pettersson Regeringskansliet resp M Wagner

Text: Redaktionen


Kan komma 70 millimeter – varning i tre län

2026 07 07

SMHI varnar för skyfallsliknande regn i tre län.

Det fina sommarvädret har kommit av sig och på tisdagen väntas regn och skurar på många håll runt om i landet.

I synnerhet ser det ut att regna mycket i Örebro, Värmland och delar av Västra Götaland.

Där har SMHI utfärdat gula varningar – och lokalt kan så mycket som 70 millimeter vara att vänta.

Varning i tre län

På eftermiddagen och kvällen i morgon tisdag drar ovädret in.

Det är risk för skurar som kan bli kraftiga eller mycket kraftiga och lokalt ge upp mot 70 millimeter på kort tid. 

– Under tisdag eftermiddag och kväll rör sig västerifrån ett område med regn eller skurar som kan bli kraftiga eller mycket kraftiga och lokalt ge stora regnmängder, 35-70 mm, på kort tid. Även inslag av åska kan förekomma, framhåller SMHI.

SMHI uppmanar

Vädermyndigheten varnar för att översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. 

De går ut med tre uppmaningar till folk som påverkas av ovädret:

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Undvik att köra genom vattensamlingarna. 

- Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten. 

Läs mer: Ryska oljepriset kollapsar

Blåsigt i södra Sverige

Regnskurar är att vänta på de flesta håll runt om i landet imorgon.

I södra Sverige blir det även tidvis blåsigt.

Detta i samband med ett lågtryck över Sydnorge som fördjupas och rör sig österut över landet.

Här kan det bli 20 grader

Blåsigast ser det ut att bli i sydvästra Götaland under tisdag eftermiddag samt Öland och Gotland under natten mot onsdag med upp till mycket hårda vindbyar eller stormbyar. 

– I södra Sverige väntas allmänt 14-18 grader och längst i norr 8-14. Möjligen kan temperaturen nå upp till 20 grader i östra Svealand, meddelar SMHI.

Läs mer: Storbritannien bekräftar – har tvingats skicka upp stridsflyg

Foto: P. Julia

Text: Redaktionen


Ukrainsk jackpott – Rysslands största juvel i lågor

2026 07 07

Ett ryskt nyckelmål har träffats för första gången.

Ukrainska drönare uppges ha träffat Rysslands största oljeraffinaderi.

En anläggning som spelar en viktig roll för landets bränsleförsörjning och militär, rapporterar RBC Ukraine.

Första attacken

Enligt ukrainska och ryska uppgifter har en drönarattack mot oljeraffinaderiet i Omsk, omkring 2 500 kilometer från Ukraina genomförts.

Raffinaderiet är Rysslands största och har en årlig kapacitet på över 22 miljoner ton råolja.

Anläggningen producerar bland annat bensin, diesel och flygbränsle som används både civilt och av den ryska militären.

LÄS MER: Ukraina överrumplar Ryssland – totalkrossar luftvärnet

Bekräftar attacken

Guvernören i Omskregionen, Vitalij Chotsenko, bekräftar att området utsatts för en drönarattack men hävdar att luftförsvaret stoppat drönarna.

– Det ryska försvarsministeriets luftförsvarsstyrkor sköt ner fientliga UAV:er över Omskregionen. Konsekvenserna av attacken utvärderas. Följ uppdateringar. Lita endast på verifierade källor, skrev guvernören.

Samtidigt har ett stort antal bilder och videoklipp spridits på sociala medier som visar omfattande bränder inne på raffinaderiets område.

Uppgifterna har ännu inte kunnat verifieras oberoende.

Flera strategiska mål

Attacken mot Omsk var enligt ukrainska medier en del av en större drönaroffensiv mot ryska energi- och militärmål.

Bland de uppges även ha träffats finns oljeraffinaderiet i Jaroslavl, en bränsleterminal i Vysotsk samt energikomplexet NOVATEK-Ust-Luga.

Enligt det ryska mediet Astra har även oljeraffinaderiet Slavneft-YANOS, ett av Rysslands fem största raffinaderier med en årlig bearbetningskapacitet på 15 miljoner ton, träffats.

– På bilder från vittnen syns rök i Jaroslavl efter att en varning för drönarhot utfärdats, uppger Astra på sin telegram-kanal.

Intensifierade attacker

Ukrainska styrkor har under de senaste veckorna intensifierat sina attacker mot rysk energiinfrastruktur och logistikanläggningar.

Syftet är enligt Ukraina att försvåra Rysslands militära försörjning och minska landets förmåga att föra krig.

Om uppgifterna bekräftas innebär attacken mot Omsks oljeraffinaderi första gången som Rysslands största raffinaderi träffas sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina inleddes.

LÄS MER: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm 

Foto: Chandler Cruttenden resp President of Russia Office

Text: Redaktionen