Trump till attack – ”Bra samtal med Putin – inte med Ukraina”

2025 02 21

Donald Trump går återigen till attack mot Ukraina och anser att han har haft bättre samtal med Ryssland.

Donald Trumps många utspel mot Ukraina den senaste tiden har väckt stor uppståndelse.

Trump har bland annat kallat Volodymyr Zelenskyj för en ”diktator”, samt felaktigt hävdat att Ukraina startade kriget.

Nu går den amerikanska presidenten återigen till attack mot Ukraina.

”Bra samtal med Putin – inte med Ukraina”

På fredagen säger Donald Trump att han inte har haft goda samtal med Ukraina – men däremot med Ryssland.

– Jag har haft mycket bra samtal med Putin, och jag har inte haft så bra samtal med Ukraina, säger Donald Trump, enligt AFP.

Han menar att Ukraina ”inte har några kort” men ändå spelar tufft.

– De har inga kort, men de spelar tufft. Men vi kommer inte att låta det här fortsätta, säger den amerikanska presidenten, enligt nyhetsbyrån.

I en intervju med Fox Radio uttalar sig Trump också ännu en gång negativt om Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

”Inte viktigt” ha med Zelenskyj på möten

Donald Trump säger i intervjun att det ”inte är så viktigt att han (Zelenskyj) är med på möten”.

– Han har varit på ett möte i tre år, och ingenting blev gjort. Så jag tror inte att det är särskilt viktigt att vara på möten, för att vara ärlig mot dig. Han gör det väldigt svårt att göra affärer, menar Donald Trump, enligt Sky News.

Donald Trump har gjort ett flertal utspel mot Ukraina och Zelenskyj den senaste tiden, och bland annat kallat honom för ”diktator” för att landet inte har kunnat hålla val under kriget. Uttalandena har väckt bestörtning bland många av USA:s allierade.

Kellogg mer positiv

På fredagen har dock Trumps sändebud till Ukraina, Keith Kellogg, uttalat sig desto mer positivt om Volodymyr Zelenskyj.

Detta efter att ha haft ett möte med Zelenskyj på torsdagen.

– Omfattande och positiva samtal med Zelenskyj, den utsatte och modige ledaren för en nation i krig – och med hans begåvade nationella säkerhetsgrupp, skriver Kellogg i ett inlägg på X.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


Oväntat besked om bensin och diesel – “fyll tanken”

2025 02 21

Bensin- och dieselpriserna i Sverige befinner sig på oväntade nivåer.

Åtminstone ur ett internationellt perspektiv.

Det konstaterar jämförelseföretaget Enkla Media på fredagen efter en ny kartläggning som jämfört svenska drivmedelspriser med 42 andra europeiska länder.

– Sverige fortsätter att överraska, framhåller Fredrik Falkengren, CEO på Enkla Media, i en kommentar.

Billigast i Västeuropa

Beskedet är ett positivt sådant för alla som ska tanka bilen den närmaste veckan.

Enligt den nya granskningen, som genomförts av sajten Bilresa.se, har Sverige just nu bland de lägsta bensinpriserna i hela Västeuropa.

Av det skälet uppmanas bilister att passa på att fylla tanken.

– Med sportlovet runt hörnet kan det vara klokt att tanka upp bilen innan avresa, särskilt för de som planerar en bilsemester till Alperna, skriver Fredrik Falkengren.

"Fyll tanken"

Enligt färska siffror ligger bensinpriset i Sverige under februari månad på 17,00 kronor per liter.

– Detta innebär att Sverige fortfarande har ett av de mest konkurrenskraftiga bensinpriserna i Västeuropa, vilket gör det ekonomiskt fördelaktigt att fylla tanken innan avresa, betonar Fredrik Falkengren.

Bidragande till lägre bränslepriser är framför allt den senaste tidens förstärkning av den svenska kronan gentemot euron och den amerikanska dollarn.

– Detta gör det ännu mer fördelaktigt att fylla tanken innan avfärd och kan innebära en märkbar besparing för bilresenärer.

Dyrt i Danmark

De svenska priserna på cirka 17 kronor per liter kan jämföras med följande länder som besöks av många svenskar under sportlovet:

  • Danmark: 23,03 kr per liter bensin
  • Frankrike: 20,08 kr per liter bensin
  • Tyskland: 19,93 kr per liter bensin
  • Österrike: 17,92 kr per liter bensin
  • Schweiz: 21,25 kr per liter bensin

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Elon Musk i öppet bråk: “Du är helt psykiskt sjuk”

2025 02 21

Elon Musk har hamnat i ett öppet bråk med den danska astronauten Andreas Mogensen.

Konflikten, som sker inför allmän beskådan på den Musk-ägda sociala medieplattformen X, grundar sig på en intervju som Musk gjorde tillsammans med USA:s president Donald Trump i Fox News nyligen.

Under samtalet berördes de två astronauterna Butch Wilmore och Suni Williams, som fortfarande är kvar på den internationella rymdstationen ISS, trots att de skulle ha kommit hem till jorden i somras.

– De lämnades där uppe av politiska skäl, hävdar Musk i intervjun.

Trump tillägger att det är Bidens fel att astronauterna inte återvänt.

"Vilken lögn"

Uttalandet har fått den danska astronauten Andreas Mogensen att se rött.

– Vilken lögn. Och från någon som klagar på bristen på ärlighet från mainstreammedia, framhäver Mogensen på X.

Elon Musk slog tillbaka blixtsnabbt.

– Du är helt psykiskt sjuk, svarar multimiljardären och fortsätter:

– SpaceX hade kunnat ta hem dem för flera månader sedan. Jag erbjöd detta direkt till Biden-administrationen som vägrade. Återvändandet sköts fram på grund av politiska skäl, uttrycker Musk och avslutar med att kalla dansken “idiot”.

"Har varit planen sedan september"

Butch Wilmore och Suni Williams anlände till ISS i juni för ett åtta dagar långt uppdrag.

Hemresan har dock blivit försenad på grund av att Nasa bedömt transporten som för riskabel efter att rymdfarkosten Boeing Starliner fått problem.

Prognosen är nu att Wilmore och Williams kan få åka hem i mars med rymdfarkosten Crew-9 , vilket varit planen sedan i september då två ytterligare astronauter anslöt till stationen.

– Du vet precis som jag gör att Butch och Suni åker hem med Crew-9, vilket har varit planen sedan september. Inte ens nu skickar du upp en räddningsfarkost för att ta hem dem. De återvänder med Dragon-farkosten som har funnits på ISS sedan september, svarar Andreas Mogensen.

Prestigeförlust

Fel på framdrivningsanordningen och heliumläckor är två anledningar som gjort att Wilmore och Williams blivit kvar på ISS.

I höstas rapporterade Fox News att SpaceX var aktuella för att rädda astronauterna, vilket då ansågs kunna utgöra en prestigeförlust för Boeing Starliner, företaget bakom den farkost som amerikanerna reste till ISS med.

LÄS MER: Astronaut i rymden slår larm till jorden – Nasa har ingen förklaring

Foto: The White House

Text: Redaktionen