Elon Musk i öppet bråk: “Du är helt psykiskt sjuk”

2025 02 22

Elon Musk har hamnat i ett öppet bråk med den danska astronauten Andreas Mogensen.

Konflikten, som sker inför allmän beskådan på den Musk-ägda sociala medieplattformen X, grundar sig på en intervju som Musk gjorde tillsammans med USA:s president Donald Trump i Fox News nyligen.

Under samtalet berördes de två astronauterna Butch Wilmore och Suni Williams, som fortfarande är kvar på den internationella rymdstationen ISS, trots att de skulle ha kommit hem till jorden i somras.

– De lämnades där uppe av politiska skäl, hävdar Musk i intervjun.

Trump tillägger att det är Bidens fel att astronauterna inte återvänt.

"Vilken lögn"

Uttalandet har fått den danska astronauten Andreas Mogensen att se rött.

– Vilken lögn. Och från någon som klagar på bristen på ärlighet från mainstreammedia, framhäver Mogensen på X.

Elon Musk slog tillbaka blixtsnabbt.

– Du är helt psykiskt sjuk, svarar multimiljardären och fortsätter:

– SpaceX hade kunnat ta hem dem för flera månader sedan. Jag erbjöd detta direkt till Biden-administrationen som vägrade. Återvändandet sköts fram på grund av politiska skäl, uttrycker Musk och avslutar med att kalla dansken “idiot”.

"Har varit planen sedan september"

Butch Wilmore och Suni Williams anlände till ISS i juni för ett åtta dagar långt uppdrag.

Hemresan har dock blivit försenad på grund av att Nasa bedömt transporten som för riskabel efter att rymdfarkosten Boeing Starliner fått problem.

Prognosen är nu att Wilmore och Williams kan få åka hem i mars med rymdfarkosten Crew-9 , vilket varit planen sedan i september då två ytterligare astronauter anslöt till stationen.

– Du vet precis som jag gör att Butch och Suni åker hem med Crew-9, vilket har varit planen sedan september. Inte ens nu skickar du upp en räddningsfarkost för att ta hem dem. De återvänder med Dragon-farkosten som har funnits på ISS sedan september, svarar Andreas Mogensen.

Prestigeförlust

Fel på framdrivningsanordningen och heliumläckor är två anledningar som gjort att Wilmore och Williams blivit kvar på ISS.

I höstas rapporterade Fox News att SpaceX var aktuella för att rädda astronauterna, vilket då ansågs kunna utgöra en prestigeförlust för Boeing Starliner, företaget bakom den farkost som amerikanerna reste till ISS med.

LÄS MER: Astronaut i rymden slår larm till jorden – Nasa har ingen förklaring

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Oväntat besked om bensin och diesel – “fyll tanken”

2025 02 22

Bensin- och dieselpriserna i Sverige befinner sig på oväntade nivåer.

Åtminstone ur ett internationellt perspektiv.

Det konstaterar jämförelseföretaget Enkla Media på fredagen efter en ny kartläggning som jämfört svenska drivmedelspriser med 42 andra europeiska länder.

– Sverige fortsätter att överraska, framhåller Fredrik Falkengren, CEO på Enkla Media, i en kommentar.

Billigast i Västeuropa

Beskedet är ett positivt sådant för alla som ska tanka bilen den närmaste veckan.

Enligt den nya granskningen, som genomförts av sajten Bilresa.se, har Sverige just nu bland de lägsta bensinpriserna i hela Västeuropa.

Av det skälet uppmanas bilister att passa på att fylla tanken.

– Med sportlovet runt hörnet kan det vara klokt att tanka upp bilen innan avresa, särskilt för de som planerar en bilsemester till Alperna, skriver Fredrik Falkengren.

"Fyll tanken"

Enligt färska siffror ligger bensinpriset i Sverige under februari månad på 17,00 kronor per liter.

– Detta innebär att Sverige fortfarande har ett av de mest konkurrenskraftiga bensinpriserna i Västeuropa, vilket gör det ekonomiskt fördelaktigt att fylla tanken innan avresa, betonar Fredrik Falkengren.

Bidragande till lägre bränslepriser är framför allt den senaste tidens förstärkning av den svenska kronan gentemot euron och den amerikanska dollarn.

– Detta gör det ännu mer fördelaktigt att fylla tanken innan avfärd och kan innebära en märkbar besparing för bilresenärer.

Dyrt i Danmark

De svenska priserna på cirka 17 kronor per liter kan jämföras med följande länder som besöks av många svenskar under sportlovet:

  • Danmark: 23,03 kr per liter bensin
  • Frankrike: 20,08 kr per liter bensin
  • Tyskland: 19,93 kr per liter bensin
  • Österrike: 17,92 kr per liter bensin
  • Schweiz: 21,25 kr per liter bensin

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Ryssland pekar ut Sverige – vansinnig anklagelse

2025 02 20

Ryssland påstår att Ukraina planerar terrorattacker i Sverige alternativt Norge eller Danmark.

Utspelet kommer från landets yttre underrättelsetjänst SVR.

Enligt det ryska uttalandet påstås europeiska regeringar vara “oroade” över “Ukrainas extrema ovilja” att nå en överenskommelse med Moskva om det skulle innebära “överdrivna eftergifter” från Kyivs sida.

– Ett av alternativen som övervägs av den ukrainska regimen för att störa förhandlingarna är att genomföra en rad terroristattacker mot ryska diplomatiska beskickningar i europeiska länder, påstår SVR.

Pekar ut Sverige och dess grannländer

Yttrandet har publicerats i ett pressmeddelande på den ryska underrättelsetjänstens hemsida.

Bland annat pekas Skandinavien, det vill säga inklusive Sverige, ut som ett möjligt “mål” för de påstådda planerade attackerna.

– Ukraina kommer med största sannolikhet att försöka sig på liknande attacker i Tyskland, Baltikum och Skandinavien, hävdar SVR.

Vidare skriver underrättelsetjänsten att samarbetet mellan dessa stater och Ryssland är på lägsta möjliga nivå.

Även Ungern och Slovakien, två EU-medlemmar som varit öppet kritiska mot Ukraina och Putinvänliga i sin retorik, beskrivs som alternativa “mål”.

Desinformation

De ryska anklagelserna avfärdas som ren desinformation.

Enligt Andrej Kovalenko, chef för Ukrainas departement mot desinformation, drivs kampanjen av SVR-chefen Sergej Naryshkin som har nära band till Vladimir Putin.

– Naryshkin ljuger om “Ukrainas förberedelse av terrorattacker i EU”, konstaterar Kovalenko på Telegram.

Istället menar Kovalenko att det är Ryssland som förbereder den typen av aktioner, någonting som bland annat även den danska militära underrättelsetjänsten FE varnat för.

– Han är så inkompetent att det direkt framgår av informationen att Ryska federationen kommer att göra detta. Och allt detta är en del av en kampanj för att anklaga Ukraina för att “störa freden”, vilket Ryska federationen inte vill ha.

LÄS MER: Danmark slår larm – “90 procents risk” att Ryssland slår till

LÄS MER: Ryssland uppges planera terrordåd i Östersjön

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen