UKRAINSK POLITIKER: USA har stoppat vapenförsäljning till Ukraina

2025 02 20

På torsdagskvällen kommer uppgifter om att USA stoppar försäljning av vapen.

USA har enligt uppgift stoppat vapenförsäljning och vapenleveranser till Ukraina.

Det uppger en ukrainsk politiker på torsdagen, rapporterar flera ukrainska medier.

Stoppar försäljning

Roman Kostenko, som arbetar som sekreterare i Verkhovna Radas utskott för nationell säkerhet, försvar och underrättelseverksamhet, säger att vissa företag som är involverade i vapenförsäljning och leveranser till Ukraina väntar på politiska beslut, men att den exakta orsaken till avstängningen är oklar.

– Enligt mina uppgifter har leveranserna av de vapen som skulle säljas stoppats. De företag som skulle överföra dessa vapen hit väntar nu, eftersom det inte finns något beslut, säger Kostenko enligt Kyiv Post.

“Alla väntar”

Kostenko menar att de inblandade parterna försöker lösa frågan, eventuellt med extra betalningar. 

– Och alla väntar på att se om detta kommer att vara en lösning, åtminstone för pengar, för att leverera vapen här.

Varken Donald Trump eller Volodymyr Zelenskyj har kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: Ryssland och Belarus ska genomföra stor krigsövning

Putins planer

Samtidigt kommer nya uppgifter om Putins planer i fredsförhandlingarna.

Vladimir Putin försöker enligt uppgift optimera den ryska förhandlingsdelegationen för att vara så effektiv som möjligt med de specifika personer som USA väljer till sin förhandlingsdelegation, sannolikt i ett försök att få maximala eftergifter från USA. 

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

USA var först

Kremls talesperson Dmitrij Peskov sade den 19 februari att Putin kommer att utse en förhandlare för samtalen med USA efter att USA utsett sin egen förhandlare.

– Den ryska oppositionella nyhetsbyrån Meduza rapporterade den 19 februari, med hänvisning till en källa nära Kreml, att USA var först med att välja ut sin delegation till de bilaterala samtalen i Saudiarabien den 18 februari, varefter Ryssland försökte ”välja ut relevanta” motparter för var och en av de utvalda amerikanska tjänstemännen.

Foto: Ministry of Defence of Ukraine

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen