Elfordonstillverkare ansöker om konkurs

2025 02 19

Elfordonstillverkaren Nikola går under.

Amerikanska Nikola Corp går i konkurs efter elva år.

Företaget utforskar en försäljning av sina tillgångar efter att ha lämnat in en ansökan om konkursskydd enligt Chapter 11 i den amerikanska konkurslagstiftningen i Delaware på onsdagen. 

I domstolsdokument listades den totala finansierade skulden och leasingförpliktelserna på 98 miljoner dollar - motsvarande drygt en miljard svenska kronor.

Det rapporterar Bloomberg.

Går i konkurs

Ansökan kommer efter upprepade försök från tillverkaren av el- och vätgasdrivna lastbilar att få bukt med minskande kassa, långsam försäljning och ett kollapsande aktiekurs. 

Bloomberg rapporterade tidigare denna månad att Nikola undersökte en möjlig konkursansökan eftersom företaget erkände att det ”obevekligt arbetade för att skaffa kapital”.

På New York-börsen faller bolagets aktie med över 40 procent efter att de senaste åren redan förlorat det mesta av sitt värde.

Inte första bolaget

Nikola är den senaste tillverkaren som ger efter för en svår miljö för elbilar, som kämpar för att upprätthålla farten på grund av höga kostnader, utmanande laddningsinfrastruktur och ljummet kundintresse. 

Fisker ansökte om konkurs i juni, medan Canoo tillkännagav en ansökan den 17 januari.

Stark start

Tillverkare av såväl elfordon som traditionella fordon har fått det svårt de senaste åren - såväl i Sverige som utomlands.

I nya siffror från branschorganisationen Mobility Sweden framgår dock att starten på 2025 har varit stark.

14-procentig ökning

Nyregistreringsstatistiken för januari visar en personbilsmarknad som ökar med 14 procent, med en ökning av både elbilar och laddhybrider. 

För etanolbilar syns en kraftig ökning som beror på nya lagändringar som träder i kraft 1 februari. 

Nyregistreringar av såväl tunga lastbilar som bussar ökade medan lätta lastbilar minskade.

– Totalt registrerades 19 632 nya personbilar i januari, vilket motsvarar en ökning med 14 procent jämfört med samma månad förra året. Det är för tidigt att dra långtgående slutsatser på januaris utfall, uppger branschorganisationen.

– Mobility Sweden bedömer att årets totalmarknad för personbilar kommer att uppvisa en mindre uppgång jämfört med förra året. 

Foto: Nikola Corp

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

2025 04 18

En attack av gigantiska proportioner skakar Kreml, och en ökänd hackergrupp tar på sig ansvaret.

Tio terabyte med känslig data.

Så omfattande beskrivs läckan vara efter att Ryssland utsatts för en gigantisk cyberattack.

Den ökända gruppen Anonymous har tagit på sig ansvaret för angreppet. Enligt gruppen är detta en av deras största operationer någonsin.

“För att försvara Ukraina”

Läckan ska omfatta diverse känsliga uppgifter – rörande allt från Kremltillgångar till Donald Trump.

– För att försvara Ukraina har Anonymous släppt 10 terabyte läcka uppgifter om alla företag som är verksamma i Ryssland, alla Kremls tillgångar i väst, proryska tjänstemän, Donald Trump, och mer, skriver hackergruppen själva i ett inlägg på X.

Läs mer: Glädjebesked för Putin – kopplas till Trumps politik

Ökända för sina attacker

Anonymous är ett oberoende internationellt hackerkollektiv som är ökända för sina cyberattacker mot olika regeringar, myndigheter och företag.

Kollektivet härstammar från internetforumet 4chan, där det bildades under lösa former 2003. 

Rasade mot Trump

Det här är långt ifrån första gången som hackergruppen ställer in kikarsiktet mot Kreml, eller Donald Trump för den delen.

Så sent som tidigare i veckan gick Anonymous till attack mot den amerikanske presidenten Donald Trump efter att denne försökt avfärda en rysk robotattack som ett “misstag”.

– Trump avfärdar terrorattacken som "ett misstag", trots att Ryssland attackerade civila två gånger och synligt firar massakern online, skriver gruppen i ett inlägg på Blueskyy.

Läs vidare: Blytungt besked för Trump i natt

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen