13 oktober 2025

Glädjebesked för Jimmie Åkesson

2025 02 17

Efter en turbulent tid har Jimmie Åkesson (SD) fått ett glädjebesked.

Sverigedemokraterna har skakats av interna stridigheter den senaste tiden.

Anledning är det förslag till ändring av vapenlagen som regeringen har lagt fram tillsammans med SD, som avser att begränsa tillgången till det halvautomatiska vapnet AR-15.

Bråket har bland annat lett till att Richard Jomshof (SD) har avgått från posten som justitieutskottets ordförande.

Men efter den tunga interna striden har det nu kommit till en viktig vändpunkt för partiledaren Jimmie Åkesson.

Viktig vändpunkt – och glädjebesked

Idag har Åkesson skrivit en debattartikel i Aftonbladet – tillsammans med alla SD:s distriktsordförande.

I debattartikeln meddelar man gemensamt att man står fast vid förslaget att skärpa vapenlagen.

Det är en viktig vändpunkt för Åkesson, eftersom det tidigare har rapporterats att 24 av 27 partidistrikt är emot skärpningen av vapenlagen, enligt GP.

Men nu ställer sig alltså samtliga distriktsordförande bakom Åkesson i debattartikeln.

Samtidigt understryks det i artikeln att man ska lyssna på båda sidors argument när man skärper lagen.

– Här kommer båda sidors argument att vägas in för att begränsningen av halvautomatiska vapen med militärt utseende, så som AR-15, ska bli så välavvägd som möjligt. Där vi tillsammans kommer arbeta med att utforma det kommande förslaget så att det kan nå en bred enighet hos hela befolkningen, skriver Åkesson tillsammans med partiets alla distriktsordförande.

Enorm kritikstorm

I debattartikeln sticker man dock inte under stol med att det har varit stor oenighet i partiet och att det fortfarande finns delade meningar.

– Som ett stort parti är det inte ovanligt med meningsskiljaktigheter i sakpolitiska frågor. I Sverigedemokraterna är vi oftast rörande överens, men det händer att meningarna går isär och då har vi tillräckligt högt till tak för att kunna diskutera politik på detaljnivå, skriver debattörerna.

Missnöjet har varit stort inom partiet sedan lagförslaget blev känt.

SD-politikern Tobias Andersson är en av dem som har vittnat om ett enormt missnöje inom partiet.

– Under mina snart 13 år i Sverigedemokraterna har jag aldrig varit med om en sådan kritikerstorm mot partiet från våra egna sympatisörer som efter fredagens pressmeddelande angående vapenfrågorna, skrev Tobias Andersson på X förra veckan.

LÄS OCKSÅ: Storbråk inom SD – ”Aldrig varit med om en sådan kritikstorm”

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen