I DAG MÅNDAG: Krismöte i Europa – ledare blixtinkallas

2025 02 17

Under måndagen samlas flera europeiska ledare för ett extrainsatt krismöte i Paris.

Frankrikes president Emmanuel Macron står värd för mötet som sker i ljuset av USA:s och Rysslands kommande fredsförhandlingar om Ukraina. Ryska och amerikanska representanter väntas mötas i Saudiarabien i morgon, tisdag. 

Representerar Sverige  

Europas säkerhet och situationen i Ukraina står på agendan under det europeiska toppmötet. Ledarna för stora länder som Tyskland, Polen och Storbritannien kommer att delta. Danmarks statsminister Metter Frederiksen kommer representera både de baltiska och de skandinaviska länderna.

Enligt den brittiska tidningen The Guardian väntas de europeiska ledarna ta fram en handlingsplan för Ukrainas framtid. Ledarna ska också diskutera USA:s försök att hålla Europa utanför fredssamtalen mellan Ukraina och Ryssland.

– De måste också enas om ett svar på USA:s begäran om fredsbevarande europeiska trupper i Ukraina. De europeiska ledarna måste klargöra om man är beredda att skicka trupper i händelse av ett eldupphör, rapporterar The Guardian.

Storbritannien: Redo att skicka trupper

Inför toppmötet i Paris har Storbritanniens premiärminister Keir Starmer meddelat att han är öppen för att skicka brittiska soldater till Ukraina som en del av en fredsbevarande styrka efter kriget.

– Storbritannien är redo att spela en ledande roll i arbetet med att ge säkerhetsgarantier till Ukraina, skriver Starmer i en artikel i The Telegraph.

Ukraina saknar inbjudan

Under tisdagen ska representanter från Ryssland och USA mötas i Saudiarabien för att diskutera ett slut på kriget i Ukraina.

Det rapporterar flera amerikanska medier på måndagen.

Enligt uppgifter till AP har inte Ukraina bjudits in till mötet.

USA kommer representeras av utrikesminister Marco Rubio, den nationella säkerhetsrådgivaren Mike Waltz och Mellanösternsändebudet Steve Witkoff. Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov väntas också delta på mötet. I övrigt råder det oklarheter kring vilka som ingår i den ryska delegationen.

Foto:

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen