Bert Karlsson kritiserar Melodifestivalen – ”Finns inte längre”

2025 02 16

Profilen och tidigare skivbolagsdirektören Bert Karlsson kritiserar Melodifestivalen.

Den tredje deltävlingen av Melodifestivalen har ägt rum på lördagskvällen.

Programmet väcker stor uppmärksamhet och har många fans, men får också ofta kritik.

En som är besviken över hur Melodifestivalen har utvecklats är Bert Karlsson.

”Det finns inte längre”

Bert Karlsson är i grunden ett stort fan av Melodifestivalen – vilket kanske inte så konstigt, med tanke på hans gedigna bakgrund som skivbolagsdirektör åt flera framstående schlagerstjärnor.

Men Karlsson var inte imponerad efter årets tredje deltävling.

Han saknar någonting i ”Mellon” som han anser har försvunnit sedan flera år – nämligen riktig schlagermusik.

– Det finns inga riktiga schlagers längre. Man måste gå tillbaka till Hasse Andersson, han vinner inte tävlingen men han vinner försäljningssiffrorna efteråt, för att han går hem i stugorna, säger Bert Karlsson till Expressen.

Inte bara missnöjd

Det är inte första gången Karlsson klagar på att den klassiska, melodistarka schlagermusiken har bytts ut mot andra tongångar – han har fört liknande resonemang i flera tidigare intervjuer.

Bert Karlsson tycker dock att det finns mycket som är bra också med årets säsong av Melodifestivalen. Han berömmer Edward af Sillén, som i år har gjort comeback som manusförfattare och regissör för Melodifestivalen. Han lyfter fram mycket av det gamla som Karlsson saknar.

– Det är det han gör så bra i programmet, när de går tillbaka i tiden och får höra ”Dover Calais”, till exempel. En kanonlåt, säger Bert Karlsson till tidningen.

Bert Karlsson är en stor profil i musik-Sverige och har bland annat varit direktör för skivbolaget Mariann, som har haft många stora artister och band inom schlager- och dansbandsvärlden.

Debutant direkt till final

Efter den tredje deltävlingen av Melodifestivalen står det klart att förhandsfavoriten Kristofer Greczula går direkt till final med sitt bidrag ”Believe Me”.

Greczula ställer i år upp i tävlingen för första gången.

– Mentalt så är jag så sjukt glad och tacksam. Det är mycket kärlek och det är mycket som händer, säger han till SVT.

Även Annika Wickihalder går direkt vidare till finalen i Stockholm den 8 mars, med låten ”Life Again”.

Kvalplatsen till finalen går till Dolly Style, som tävlar med bidraget ”Yihaa”.

Foto: Politikerveckan Almedalen resp Melodifestivalen

Text: Redaktionen


JUST NU: Vara säljer slut på Biltema – “helt extremt”

2025 07 16

Det är riktigt hett i norra Sverige.

SMHI varnar för höga temperaturer i de inre delarna av mellersta Norrland.

Minst 30 grader väntas under onsdagen och torsdagen.

– Under mitten på veckan väntas den maximala dagstemperaturen bli minst 30 grader, lokalt upp mot 33 grader, framhåller SMHI.

“Helt extrem” rusning efter fläktar

Likt Sverige skjuter värmen i höjden även i stora delar av Norge.

Ett nytt värmerekord för året är på väg att sättas.

I Steinkjer, nära Trondheim, rapporteras det kunna bli 36 grader på onsdagen, enligt NRK. Om det slår in skulle det innebära ett nytt norskt rekord.

Temperaturerna har fått norrmännen att vallfärda till butiker som Biltema.

Alla vill köpa fläktar och luftkonditionering. Produkterna mer eller mindre rivs ned från hyllorna, rapporterar norska Din Side.

– Det har varit helt extremt. Vi har sålt över 450 luftkonditioneringsaggregat före klockan 13 igår. Det gäller tio lagerlokaler från Oppdal till Bodø, säger Ole Anders Haugerøy, regionchef för Biltema i Trøndelag till den norska tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik i blåsväder – kund magsjuk

“Ökat 40 000 procent”

Enligt Biltema är lagret nästan helt tömt. 

Kedjan är knappast ensam om den galna rusningen. Även Clas Ohlson rapporterar explosionsartad ökning och på norska Elgiganten har försäljningen de senaste två veckorna för hela landet ökat med nästan 1 100 procent jämfört med motsvarande period ifjol.

Rekord slås nästan varje dag.

– Vi har enskilda butiker som har ökat försäljningen med upp till 40 000 procent, säger Helle Bostad Virik från Elkjøp, koncernen där Elgiganten ingår, till samma tidning.

LÄS MER: Svenska hushåll kan tvingas skaffa luftkonditionering

Kan ske även i Sverige

Enligt SMHI ser värmen ut att stanna ett tag till.

– Vidare under helgen ser det i nuläget ut att fortsatt bli högtrycksbetonat och varmt väder i hela landet.

Det är inte otänkbart att liknande siffror som i Norge kommer att synas i Sverige om värmeböljan fortsätter.

Under sommaren 2018 blev fläktar en bristvara i landet och dök upp till ibland tiodubbla priser på andrahandsmarknaden. 

– Det är slut nu. Det är slut i alla varuhus, sade Maria Elmgren, marknadskoordinator på Elgiganten, till Expressen under högsommaren för sju år sedan.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik vädjar till kunder – ofräscht beteende i affären

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


JUST NU: Jättesmäll för Sverige – Trump har bestämt sig

2025 07 16

USA:s president Donald Trump kommer att införa tullar på läkemedel.

Enligt Trump kommer strafftullarna på läkemedel att träda i kraft i slutet av juli.

– Vi kommer att börja med en låg tull och ge läkemedelsföretagen ett år på sig att förbereda sig. Sedan kommer vi införa en mycket hög tull, säger presidenten enligt Bloomberg.

Tung smäll för Sverige

Trumps nya tullar kan slå hårt mot flera svenska regioner, som har en stor exportvolym av läkemedel till USA.

Enligt en undersökning från Länsförsäkringar är Uppsala län särskilt sårbart.

– Uppsalas betydande export till USA, framför allt inom läkemedelssektorn, innebär att införandet av höga tullar kan minska efterfrågan kraftigt, vilket riskerar att påverka både sysselsättning och investeringar i regionen, säger Alexandra Stråberg, chefekonom på Länsförsäkringar.

Stråberg framhåller att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, säger Alexandra Stråberg. 

LÄS MER: Sverige hotar Trump 

Flaggar för prischock

Trump hoppas att strafftullarna ska få fler läkemedelsföretag att flytta produktionen till USA.

Branschorganisationen SwedenBIO befarar en sådan utveckling.

– På några års sikt finns det risk för att än mer produktion och forskning flyttas till USA. Sverige exporterar idag läkemedel för 150 miljarder kronor per år, och USA är vår största exportmarknad. Om mer produktion förläggs till USA drabbas svensk läkemedelsindustri och läkemedelsexport, säger Jessica Martinsson, vd för SwedenBIO.

Vidare flaggar Martinsson för att Trumps tullar kan driva upp läkemedelspriserna i Sverige.

– På kort sikt riskerar detta att drabba patienter och sjukvård eftersom det finns stor risk för kraftigt höjda priser på medicin både i Sverige, EU och i USA. Det finns också risk för ökade bristsituationer på båda sidor av Atlanten. Vi har ju idag globala leveranskedjor och precis som under pandemin kan störningar i dessa orsaka brister.

LÄS MER: Larm från Ryssland – 28 procent av en hel bransch kan gå under

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen