Mardrömsbesked för biljätte – närmar sig kollaps

2025 02 13

Nissan och Honda avbryter officiellt sina samtal om en sammanslagning.

Det blir ingen jätteaffär mellan Honda och Nissan.

Under den förra veckan rapporterades att förhandlingarna om en eventuell sammanslagning av de japanska biljättarna höll på att gå i kras – och nu har samtalen officiellt övergetts.

Detta sätter framför allt Nissan i en mycket prekär situation.

En potentiell hopslagning med rivalen Honda var tänkt att rädda bilgiganten från den tuffa ekonomiska sits man befinner sig i, men nu får man försöka rädda bolaget på andra sätt.

Vägrade rivalens förslag

Enligt japanska uppgifter ska den främsta anledningen till sprickan vara Hondas förslag om att etablera Nissan som dotterbolag – något som de sistnämnda inte fann lika lockande.

– Ett sådant arrangemang vore ett stort avsteg från diskussioner som ursprungligen var utformade som en sammanslagning av jämlikar, uppgav en källa till Reuters under den förra veckan.

Nissan, som tidigare var Japans näst största biltillverkare, chockade sina aktieägare i höstas då man valde att varsla tusentals anställda för att försöka rätta till sin ekonomi.

Rivalen ökar – med 43 miljoner kr

Rivalen Honda redovisar samtidigt ett visserligen något sämre rörelseresultat än förväntat – men nettoförsäljningen har gått desto bättre.

Honda väljer därför att höja sin prognos till 21 600 miljarder japanska yen (motsvarande cirka 1,5 miljarder svenska kronor) från tidigare 21 000 miljarder yen – en sammanlagd ökning med knappt 43 miljoner kronor.

Trots att en sammanslagning har uteblivit kommer både Honda och Nissan Motor att fortsätta sitt partnerskap med Mitsubishi vad gäller batteriteknik, utveckling av självkörande fordon, mjukvaror samt elbilsteknik.

Läs mer: Biljätte stänger stor fabrik – har funnits sedan 1905

Foto: M. Waanders

Text: Redaktionen


JUST NU: Alla EU-ledare ställer samma krav – förutom Orban

2025 08 12

EU-ländernas ledare ställer krav inför det kommande mötet mellan Trump och Putin.

Tidigt på tisdagsmorgonen kommer ett tydligt meddelande från EU.

Ledarna för 26 av 27 EU-länder ställer krav på att Ukrainas framtid bör bestämmas av det ukrainska folket.

Det finns bara en EU-ledare som inte skrivit under, Ungerns premiärminister Viktor Orban.

EU:s krav

EU-ledarna meddelar att de “välkomnar president Trumps insatser för att få ett slut på Rysslands anfallskrig mot Ukraina och uppnå en rättvis och varaktig fred och säkerhet för Ukraina”.

– En rättvis och varaktig fred som skapar stabilitet och säkerhet måste respektera internationell rätt, inklusive principerna om självständighet, suveränitet, territoriell integritet och att internationella gränser inte får ändras med våld, menas det.

Inte Ungern

EU-ledarna skriver att Ukrainas folk måste ha friheten att bestämma över sin framtid.

– Vägen till fred i Ukraina kan inte beslutas utan Ukraina. Meningsfulla förhandlingar kan endast äga rum i samband med ett eldupphör eller en minskning av fientligheterna.

Mot slutet av meddelandet framgår dock ett tydligt undantag från underskrifterna:

– Ungern ansluter sig inte till detta uttalande.

“Kommer fortsätta”

EU skriver att de i samordning med USA och “andra likasinnade partner”, kommer att fortsätta att ge politiskt, finansiellt, ekonomiskt, humanitärt, militärt och diplomatiskt stöd till Ukraina, som “utövar sin inneboende rätt till självförsvar”. 

De kommer också att fortsätta att upprätthålla och införa restriktiva åtgärder mot Ryssland.

“Del av garantier”

Europeiska unionen understryker även Ukrainas “rätt att välja sitt eget öde” och kommer att fortsätta att stödja Ukraina på dess väg mot EU-medlemskap.

– Ett Ukraina som kan försvara sig effektivt är en integrerad del av alla framtida säkerhetsgarantier. Europeiska unionen och medlemsstaterna är beredda att ytterligare bidra till säkerhetsgarantier utifrån sina respektive befogenheter och kapaciteter, i enlighet med internationell rätt.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


EKONOMI: Har rusat med 95 procent – FI varnar för populära fenomenet

2025 08 12

Kryptovalutor går urstarkt.

Under den senaste tiden har kryptovalutor som exempelvis bitcoin gått oerhört starkt.

Bland annat mot bakgrund av ett förändrat regulatoriskt klimat i USA har bitcoin rusat med drygt 95 procent på ett år.

Finansinspektionen ser dock risker som associeras med kryptovalutor och så kallade “finfluencers” som ger finansiella råd om bland annat kryptovalutor, rapporterar SVT.

FI varnar

Finansinspektionens konsumentsskyddsekonom Moa Langemark varnar för två saker.

Dels handlar det om att inte lyssna allt för mycket på “finfluencers”.

– Det gäller att vara källkritisk, många aktörer kan ha bakomliggande syften, det kan vara att få en viss tillgångs värde eller kurs att röra sig i en viss riktning, säger hon till SVT.

Andra varningen

Langemark menar att det “inte finns mycket idag som tyder på att bitcoin och de andra stora kryptotillgångarna har något som kommer tillföra samhällsekonomin något som har ett värde”.

– Man ska vara medveten om att det är extremt svårt att hitta topparna och dalarna i kryptomarknaden, säger hon.

– Att så många förlorat pengar visar hur svårt att det är spekulera.

“Inte lämpligt”

FI, tillsammans med andra europeiska tillsynsmyndigheter, bedömer att kryptotillgångar inte är lämpliga för de flesta konsumenter.

– Det beror på att de ofta är svåra att värdera på ett tillförlitligt sätt och risken att förlora investerade pengar är hög, understryker myndigheten.

Flera anledningar

Finansinspektionen framhåller att det finns flera olika anledningar till varför kryptovalutor är svåra för allmänheten:

- Priserna på kryptotillgångar kan ofta förändras kraftigt på kort tid. 

- Många kryptotillgångar saknar underliggande värden som är jämförbara med till exempel aktier eller fonder, vilket gör dem svåra att värdera korrekt.

- Värdet på dessa kryptotillgångar baseras enbart på utbud och efterfrågan vilket kan påverkas av flera olika faktorer.

Läs mer: Elon Musk rasande – agerar mot Apple

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen