Varning: köp inte denna vanliga present till alla hjärtans dag

2025 02 13

Imorgon är det alla hjärtans dag, och många firar genom att ge gåvor till sina närmaste.

Men alla produkter är inte lämpliga att ge bort i present. Nu varnar Kemikalieinspektionen för höga halter av farliga ämnen i många av de varor som säljs på alla hjärtans dag.

Bland annat handlar det om alla hjärtans dag-varor med för höga halter av kadmium och bly, och allra främst om smycken.

– Man ska vara försiktig när man köper vissa typer av oäkta smycken eftersom de kan innehålla kadmium och bly. Vi ser flest problem med smycken med mönster och instansad text, eftersom de här tungmetallerna då kan användas för att göra materialet formbart, säger Frida Ramström, inspektör på Kemikalieinspektionen.

Bland andra varor med  höga halter av farliga ämnen återfanns ljusslingor, en elektrisk björn av rosor samt en hjärtformad diskolampa.

Digitala marknadsplatser värst

Sammanlagt har Kemikalieinspektionen granskat 250 varor, varav en femtedel innehöll för höga halter av farliga ämnen. Produkterna köptes från webbutiker, digitala marknadsplatser såsom Blocket samt i butikskedjor.

– Marknadsplatser var den företagstyp med störst andel varor med för höga halter av farliga ämnen. Det är något vi också sett i våra andra granskningar, säger Frida Ramström.

Så kan du handla säkert på nätet

Vidare tipsar Kemikalieinspektionen om några olika metoder man kan använda sig av för att handla säkrare på nätet.

Till att börja med är det viktigt att ta reda på var produkten skickas ifrån.

– Varor som är tillåtna att sälja i länder utanför EU kan vara förbjudna i Sverige om de till exempel saknar korrekt märkning, eller innehåller vissa förbjudna hälso- eller miljöfarliga ämnen, enligt Kemikalieinspektionen.

“Risk stor för piratkopia”

Dessutom bör man avstå sådana varor som är extremt billiga.

– Du får det du betalar för. Risken är stor att du får hem något av sämre kvalitet än du tänkt dig, eller en piratkopia.

Till sist bör man också passa sig för billig elektronik – exempelvis hörlurar eller laddare.

– Välj hellre kända varumärken, tipsar Kemikalieinspektionen.

LÄS MER: Efter 4 500 dejter har forskarna nu svaret – det här attraherar män och kvinnor

Foto: S. Nymur

Text: Redkationen


JUST NU: Trump varnar – “Då skjuter vi ner stridsflygen”

2025 09 06

Situationen mellan USA och Venezuela blir allt mer ansträngd.

På kort tid har den känsliga situationen mellan USA och Venezuela eskalerat.

USA har skickat militära styrkor till regionen och attackerat ett venezuelanskt knarkfartyg.

Venezuela har svarat genom att skicka stridsflygplan över ett amerikanskt fartyg vid två tillfällen.

Nu varnar Donald Trump för att flygplanen kan skjutas ner, rapporterar Newsweek.

Trump varnar

Donald Trump fick frågan av reportrar vid Vita huset om vad som händer ifall venezuelanska stridsflyg kommer nära amerikanska fartyg igen.

– Jag vill inte prata om det. Men om de försätter oss i en farlig situation kommer de att skjutas ner, säger den amerikanska presidenten.

“Kan fatta beslutet”

Trump fortsätter.

– Jag skulle säga generellt att om de gör det har du valet att göra vad du vill. Okej? Om de flyger i en farlig position skulle jag säga att du, eller dina kaptener, kan fatta beslutet om vad de vill göra.

Läs mer: Trumps besked – ”Putin kommer att fatta ett beslut”

För andra gången

För andra gången på bara två dagar har Venezuela flugit militärflyg i närheten av USS Jason Dunham på internationellt vatten nära Sydamerika.

Det bekräftar flera tjänstemän från försvarshögkvarteret, enligt CBS News.

I tisdags meddelade Vita huset att den amerikanska militären hade utfört en attack mot en misstänkt drogsmugglingsbåt från Venezuela, en attack som Trump sade dödade elva personer.

Rubios ord

USA:s utrikesminister Marco Rubio lovade tidigare i veckan att fortsätta attackerna mot drogkartellerna efter att Washington uppgett att man förstörde en båt i Karibien som påstås tillhöra ett venezuelanskt gäng. 

President Donald Trump "sprängde den och det kommer att hända igen. Kanske händer det just nu", sade Rubio till reportrar under ett besök i Mexico City.

– Att förbjuda knarkfartyg har inte fungerat, men att spränga dem kommer att sätta stopp för dem, sade han enligt AP.

Läs mer: Trump kommenterar mystisk video – väcker stor förvirring

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Ukraina – från Slovakien

2025 09 06

Volodymyr Zelenskyj bekräftar nu stöd från Slovakien i en viktig fråga.

Ungern och Slovakien har under en tid varit de två EU-länder som kritiserat Ukraina mest.

Båda länder har varit motståndare till militärt stöd till Ukraina och upprätthållit förhållandevis goda relationer med Ryssland.

Nu bekräftar dock Volodymyr Zelenskyj stöd från Slovakien i en viktig fråga efter ett möte med landets premiärminister Robert Fico.

Stöd i viktig fråga

Zelenskyj och Fico har träffats och diskuterat en rad frågor.

Ett av de ämnen som kom upp var Ukrainas väg till EU-medlemskap, och Fico framhöll i samband med det att han stöttar Ukraina i EU.

– Slovakien stöder Ukraina på dess väg mot Europeiska unionen. Detta är mycket betydelsefullt, skriver den ukrainske presidenten på X.

– Vi delar också uppfattningen att Ukraina och Moldavien måste fortsätta att röra sig tillsammans mot EU-medlemskap. Lika viktigt är att det bilaterala samarbetet inom ekonomi, energi och infrastruktur här i vår region stärker våra folk och våra länder.

Pratat med Trump

Zelenskyj skriver vidare att han har pratat med USA:s president Donald Trump om saken.

– Jag informerade om vårt samtal med president Trump, vårt arbete med ledare för de villigas koalition för att främja fred och garantera Ukrainas säkerhet, och den europeiska säkerhetsarkitekturen, menar han.

– Och Slovakien kommer inte att stå vid sidan av. Premiärministern berättade för mig om sina kontakter i Kina. Ett separat och viktigt ämne var Europas energioberoende – rysk olja, precis som rysk gas, har ingen framtid.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Har ställt krav

För inte länge sedan ställde såväl Slovakien som Ungern krav på att Ukraina skulle sluta attackera den ryska oljeledningen Druzhba, som förser båda länderna med olje, uppger Moscow Times.

Ungern och Slovakien uppmanar EU-kommissionen att pressa Ukraina att sluta attackera Rysslands oljeledning Druzhba efter att en drönar- och robotattack i Brjansk-regionen stoppade leveranser mot slutet av augusti.

Attack igår

Drönarattackerna var en del av Ukrainas bredare satsning om att slå ut rysk energiinfrastruktur.

Igår attackerades exempelvis ett oljeraffinaderi i Ryazan.

Läs mer: Ryssland attackerat

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen