Zelenskyj kommenterar beskedet om fredsförhandlingar

2025 02 12

Tidigare idag gav Donald Trump besked om att fredsförhandlingar nu inleds.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommenterar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj beskedet.

Zelenskyj kommenterar

Efter samtalet med Vladimir Putin pratade även Donald Trump med Zelenskyj.

Så här kommenterar Zelenskyj beskedet:

– Jag hade ett meningsfullt samtal med USA:s president, framhåller Zelenskyj via X.

– Vi talade länge om möjligheterna att uppnå fred, diskuterade vår beredskap att arbeta tillsammans på teamnivå och Ukrainas tekniska kapacitet - inklusive drönare och andra avancerade industrier. Jag är tacksam mot president Trump för hans intresse för vad vi kan åstadkomma tillsammans.

“Som Trump sade”

Zelenskyj fortsätter.

– Ingen vill ha fred mer än Ukraina. Tillsammans med USA kartlägger vi våra nästa steg för att stoppa den ryska aggressionen och säkerställa en varaktig och pålitlig fred, menar han.

– Som president Trump sade, låt oss få det gjort. Vi enades om att upprätthålla ytterligare kontakt och planera kommande möten.

“Är orealistiskt”

Fredsförhandlingarna är alltså igång och det återstår att se vad som blir av dem.

USA:s försvarsminister Pete Hegseth sade tidigare på onsdagen att det är orealistiskt att förvänta sig att Ukraina kan återställa gränserna från 2014 i eventuella förhandlingar med Moskva om ett slut på kriget.

Ryssland invaderade Donbass-regionen i östra Ukraina och annekterade Krym 2014 efter EuroMaidan-revolutionen som avsatte den proryske presidenten Viktor Janukovytj.

“Inget Nato”

Under ett tal vid toppmötet i Ramstein sade Hegseth att USA också vill se Ukraina som ”suveränt och välmående”, men att ”vi måste börja med att erkänna att det är ett orealistiskt mål att återgå till Ukrainas gränser före 2014”.

Hegseth sade också att USA inte tror att Ukrainas anslutning till NATO är ett ”realistiskt resultat” av förhandlingarna.

Han tillade att alla säkerhetsgarantier som ges till Ukraina också måste ”backas upp av kapabla europeiska och icke-europeiska trupper”.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp President of Ukraine

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


27 mars 2026

”Totalt kurshaveri” – svenskt storbolag rasar fullständigt

2026 03 27

Svenska Yubico totalkraschar.

I samband med kriget i Mellanöstern är det många aktier som har haft det tufft under den senaste tiden.

Börser runt om i världen har fallit kraftigt de senaste veckorna.

Det svenska cybersäkerhetsbolaget Yubico har dock haft det extra tufft.

Bolaget har kraschat med 30 procent på börsen den senaste veckan – och har backat med över 82 procent under det senaste året.

“Totalt kurshaveri”

Yubico har gått från att vara ett av Stockholmsbörsens mest hajpade teknikbolag till ett “totalt kurshaveri” på mindre än två år, rapporterar Dagens industri.

En ny kalldusch kom på torsdagen när bolaget vinstvarnade för det första kvartalet.

I augusti 2024 värderades bolaget till hela 28 miljarder kronor då aktien handlades för 319 kronor.

Aktien är nu nere på knappt 32 kronor – och börsvärdet har sjunkit till 2,9 miljarder.

Långt under förväntningarna

Analytiker hade väntat sig ett rörelseresultat på 60 miljoner kronor.

Men istället kommer resultatet enligt Yubico själva landa på mellan tio och 25 miljoner, rapporterar EFN.

Samma kvartal förra året landade resultatet på 92 miljoner kronor.

Läs mer: Storhandla inte – ovanlig uppmaning till svenska folket

Tufft för ägarna

Börsutvecklingen har varit brutal för aktieägarna.

På Avanza har Yubico över 14 000 ägare – och ytterligare två och ett halvt tusen finns på Nordnet.

Breda börsen kämpar

Samtidigt fortsätter stridigheterna i Mellanöstern.

Det har fått börser runt om i världen att falla ordentligt.

Fredagen blev ännu en röd dag på Stockholmsbörsen – och storbolagsindexet OMXS30 har nu tappat så mycket som tio procent på bara en månad, enligt data från Marketwatch.

Även på andra sidan Atlanten har det varit blodröda siffror de senaste veckorna – och likt i Sverige faller USA-börsen även på fredagen.

Läs mer: Lidl expanderar – ”helt ny upplevelse”

Foto: J Zerdzicki

Text: Redaktionen