Europas största vilddjur kan placeras ut i svenska skogar

2025 02 14

Europas största landlevande däggdjur kan inom en inte alltför avlägsen framtid komma att vandra genom Sveriges skogar.

Visenten, europeisk bison, utrotades i det vilda i början av 1900-talet.

Knappt 50 år senare lyckades arten stå för en sensationell återkomst.

Genom en från början mindre mängd djurparksdjur och en ihärdig bevarandestrategi lever nu cirka 7 000 vilda visenter i Europa, framför allt i Polen, Rumänien och Ryssland.

Och kanske snart även Sverige, rapporterar Vetenskapsradion.

Visent, europeisk bison. På bilden syns en hanne från Polen. Foto: Charles J. Sharp, Sharp Photography

"Skulle klara sig utmärkt"

En gång i tiden, för flera tusen år sedan, fanns det vilda visenter i Sverige.

Nu tycks intresset ha ökat för att återintroducera bjässen på 600 kilo i svensk natur.

Relativt nyligen genomfördes en så kallad genomförbarhetsanalys, en förstudie, vid Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU) som undersökte möjligheten att plantera in visenter i landet.

Studien, som beställdes av Skogssällskapet, tittade då bland annat på ett 1 100 hektar stort område i Västmanland.

– I vår studie visar vi att det finns ett antal områden där visenter förmodligen skulle klara sig alldeles utmärkt, säger Carl-Gustaf Thulin, forskare och docent vid SLU, till Sveriges Radio.

Flera fördelar

Det är Naturvårdsverket som ansvarar för beslut om att återinföra visenter i Sverige, om någon skickar in en ansökan.

Beslutsprocessen kan vara enkel. Säger myndigheten ja är det grönt ljus. Det kan dock kompliceras av att andra aktörer blandas in, exempelvis regeringen och EU. Dessutom ska ett sådant beslut vara väl förankrat med medborgarna, säger Carl-Gustaf Thulin.

När det gäller visentens eventuella påverkan på biologisk mångfald tycks det enligt forskaren finnas flera fördelar. En visent skulle påverka skogen ungefär som en halv älg.

Vi vet sedan tidigare att visenter kan bidra med ett bete som påminner mycket om kor, har han tidigare sagt till nättidningen Natursidan.

Större problem kan det dock bli i jordbruket och Thulin understryker att dialog är ett måste om visenten skulle bli aktuell för återkomst på allvar.

"Om 20 år"

Enligt Carl-Gustaf Thulin finns det goda förhoppningar om en comeback för visenten i Sverige.

Det ligger emellertid sannolikt en bit fram i tiden. Tjugo år, är forskarens uppskattning när Vetenskapsradion intervjuar honom i början av 2025.

Men redan när studien lades fram förra året var Thulin hoppfull.

– Jag tycker personligen att det här är en bra idé. Det finns utmaningar, men jag är övertygad om att folk skulle vänja sig och känna stolthet över att ha visenter i närheten, sade han till Natursidan då.

Fakta om visenten, europeisk bison

  • Finns cirka 7 000 i det vilda, framför allt i östra Europa
  • Mankhöjd mellan 170-200 centimeter
  • Vuxna hanar kan väga mellan 500-920 kilo, honor mellan 340-540 kilo
  • Lever upp till 20 år i det vilda
  • Inga naturliga fiender i Europa
  • Nästan utrotad på 1900-talet
  • Rödlistad som nära hotad

Källa. Världsnaturfonden WWF

Foto: Valdemaras D.

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen