Putin-allierad rasar mot Sverige

2025 02 11

Den pro-ryska regimen i Georgien anklagar Sverige för att ”stödja radikala politiska partier”.  

På en pressträff går talmannen i det georgiska parlamentet, Shalva Papuashvili, till hårt angrepp mot bland annat Sverige.

Papuashvili – som tillhör det styrande och ryssvänliga regeringspartiet Georgisk dröm – anklagar stora biståndsländer i Europa för att finansiera medier eller icke-statliga organisationer i Georgien som är kritiska mot regimen.

Papuashvili pekar i synnerhet ut tre länder: Sverige, Danmark och Nederländerna.

Det rapporterar den georgiska nyhetsbyrån Interpressnews.

Hänvisar till Trump-uttalanden

Den georgiska talmannen hänvisar till flera uttalanden från den nya administrationen i USA, med president Donald Trump i spetsen.

Trump-administrationen har kritiserat och ifrågasatt hur amerikanskt bistånd används utomlands.

Techmiljardären Elon Musk och hans nystartade departement DOGE Service (Department of Government Efficiency) har bland annat krävt att den amerikanska biståndsmyndigheten USAID ska stängas.

Nu anser Papuashvili att Sverige och andra länder måste granskas.

– Mot denna bakgrund är alla givarländer nu misstänkta, säger han och fortsätter:

– Det är omöjligt att denna fråga endast gäller USA:s budgetutgifter. Naturligtvis väcks även berättigade misstankar mot andra inblandade länder. Samma skadliga mål som identifierats i USA:s budgetutgifter kan ha eftersträvats av andra länder.

Förtrycker politiska motståndare

Georgisk dröm är öppet pro-ryska. Under deras styre har Georgien stärkt handelsförbindelserna med Ryssland och vägrat införa sanktioner mot Moskva.

Regeringspartiet har även kopierat Vladimir Putins brutala förhållningssätt mot politiska motståndare.

I maj införde Georgisk dröm den hårt kritiserade lagen om ”utländska agenter”.

Den nya lagen innebär att organisationer som får mer än 20 procent av sin finansiering från utlandet måste registrera sig som ”utländska agenter” – det vill säga organisationer som "bedriver en främmande makts intressen".

En liknande lag infördes i Ryssland 2012. Kreml har utnyttjat lagen för att slå ner på oliktänkande.

Omtvistat valresultat

I Georgien har omfattande protester pågått sedan parlamentsvalet i oktober 2024, då Georgisk dröm blev största parti med 54 procent av rösterna.

Oppositionen hävdar att valfusk ligger bakom partiets framgångar och att Ryssland påverkat valutgången. Även EU har gått ut med liknande anklagelser.

Foto: M. Meraji

Text: Redaktionen


JUST NU: Kraftigt busväder på väg in över Sverige

2025 09 09

Ett större oväder drar in över Sverige i veckan.

Det har redan fallit stora mängder regn i norra delarna av landet.

Nu är ännu mer på väg.

– Under onsdag kväll och natt till torsdag närmar sig ett lågtryck från Tyskland och Polen och regn eller skurar tar sig in söderifrån, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg i en prognos på tisdagen.

– På torsdag tar sig själva lågtrycket in över landet och det blir fortsatt tidvis regn eller skurar. Det kan komma rätt stora regnmängder, framförallt i södra Norrlands kustlandskap där det kan bli en extra förstärkning av vinden.

Kan falla 50 millimeter

SMHI:s prognos för stöd även av fler vädertjänster.

SVT Väder beskriver ovädret som “omfattande och delvis kraftigt” och flaggar för 50 millimeter regn under natten till fredagen. 

Värst väntas det bli vid södra och mellersta Norrlandskusten som redan är svårt drabbade av översvämningar och vägar som rasat.

– Vattnet har ingenstans att ta vägen och gör att det kan bli risk för nya ras och nya problem, säger Pererik Åberg, meteorolog på SVT, till den egna kanalen.

"Alla resurser sätts in"

Regnet förra veckan fick stora konsekvenser i Västernorrland. Förutom att vägar spolades bort spårade två tåg dessutom ur.

– Ett visst orosmoln finns fortfarande kvar och det är ett regnområde som ska komma på torsdag, säger Henrik Sundquist, Trafikverkets enhetschef för underhåll, enligt TV4.

Regeringen har agerat till följd av ovädret.

– Alla tillgängliga resurser sätts nu in  i regionen, det hämtas också resurs från andra delar av Sverige för att återställa infrastrukturen så snabbt som möjligt, säger infrastrukturminister Andreas Carlsson till samma kanal.

Fortsätter regna

Enligt SMHI är det dock sannolikt inte slutregnat på torsdag.

Under fredagen rör sig det mer sammanhängande regnet norrut över Norrland. I övriga landet håller det skurbetonade vädret i sig. I början på nästa vecka kan ännu ett omfattande lågtryck med regn, skurar och blåst ta sig in över Sverige och sedan styra vädret ett par dagar framåt, förklarar Caroline Vahlberg.

LÄS OCKSÅ: ”Kan spara 22 000 kronor” – Lidl går på offensiven

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Tung partiledare rasar i förtroende

2025 09 09

Enbart ett år återstår till nästa riksdagsval.

Då konstateras ett kraftigt fall i opinionen för Moderaternas partiledare Ulf Kristersson, tillika Sveriges statsminister.

Sedan mars har förtroendet för Kristersson fallit från 40 procent till 31 procent i september, rapporterar GP. Tidningen beskriver fallet som ett “ras”.

Andelen som uppger att man har ett litet förtroende för statsministern är betydligt större – 47 procent.

– Om han vill bli landsfader har han väldigt långt kvar, säger statsvetaren Jonas Hinnfors från Göteborgs universitet, i en kommentar till tidningen.

"Lågmäld"

En förklaring till att siffrorna minskat kan vara att det ofta är andra regeringsföreträdare än Ulf Kristersson som klivit fram i heta frågor, som exempelvis vapenlagarna och Gaza.

Han har varit ganska lågmäld i sin opinionsbildande roll. Då kanske man inte heller är ett starkt ankare om man ska ta fram en vision för de fyra Tidöpartierna inför valet, säger Jonas Hinnfors.

Kollegornas siffror

I mätningen har förtroendet för de svenska ministrarna granskats. Ebba Busch, närings- och energiminister samt ledare för Kristdemokraterna, kan konstatera att 22 procent känner stort förtroende för partiledaren medan 61 procent uppger att man känner litet förtroende.

För Liberalernas nytillträdde ledare Simona Mohamsson, som även är utbildningsminister, är det blott 4 procent som uppger att man känner ett stort förtroende.

LÄS OCKSÅ: Var fjärde svensk riskerar ekonomiskt bakslag – redan i höst

Minskar även för Andersson (S)

På andra sidan har även Magdalena Andersson, partiledare i Socialdemokraterna, kämpat med ett minskat förtroende.

Förra veckan visade en mätning från Novus att Anderssons förtroende sjunker med fem procentenheter till 44 procent.

Ulf Kristersson låg tvåa på listan med sina 31 procent, med Jimmie Åkesson (SD) trea på 28 procent.

– Jag tror att det finns flera orsaker, men en är att politikerna i dag har väldigt lite att säga till om i viktiga frågor, nämligen världshändelser. Vare sig Kristersson eller Andersson kan rå på Gaza eller Trumps tullar, säger Per Hermanrud, politisk kommentator på TV4, till den egna kanalen om förklaringen till nedgången.

LÄS MER: Stockholm rasar på viktig lista – från plats 72 till 188

Foto: iXimus

Text: Redaktionen