5 jun 2026

Unik app släpps i Sverige – Apple fullkomligt rasande

2025 02 10

Sedan i torsdags har alla Iphone-användare i EU möjlighet att ladda ned en hårt kritiserad app.

Internationella medier beskriver släppet som något av en “revolution” på den europeiska mobilmarknaden.

För första gången någonsin i Iphones nästan 20-åriga historia har en pornografisk app gjorts tillgänglig för kunderna.

Den går att ladda ned via den alternativa appbutiken AltStore PAL, som existerar till följd av att EU tvingat Apple att tillåta användare att ladda ned appar från andra butiker än enbart förinställda Apple Store.

"Djupt oroade"

Beskedet om att den kontroversiella appen nu får grönt ljus i Europa har fått Apple att rasa.

Företagets bortgångne grundare Steve Jobs sade 2010 att Apple hade ett “moraliskt ansvar” att inte tillåta porr på Iphones.

– Vi är djupt oroade över säkerhetsriskerna som hårdporrappar av den här typen orsakar för EU-användare, särskilt barn, framhåller teknikjätten i ett uttalande.

– Den här appen och liknande appar kommer att undergräva konsumenternas förtroende och förtroendet för vårt ekosystem som vi har arbetat i mer än ett decennium för att skapa det bästa i världen.

"Första av sitt slag"

Appen, som kallas för “Hot Tub”, beskriver sig som “den första Apple-godkända porrappen”. 

Mobilgiganten slår tillbaka med full kraft mot det påståendet.

– Vi godkänner verkligen inte den här appen, uttrycker företaget till Newsweek.

Apple tillägger:

– Tvärtemot de falska påståendena från marknadsplatsutvecklaren, så godkänner vi verkligen inte den här appen och skulle aldrig erbjuda den i vår App Store. Sanningen är att vi är skyldiga av EU-kommissionen att tillåta att den distribueras av marknadsplatsoperatörer som AltStore och Epic som kanske inte delar vår oro för användarsäkerhet.

EU: Måste följa reglerna

Enligt Apple uttrycktes oron direkt till EU i december förra året utan att få något gehör.

Både AltStore och EU har svarat på kritiken.

– AltStore måste följa alla regler som gäller för appbutiker. Till exempel, om AltStore blir medvetet om olagligt innehåll i sin appbutik har de en skyldighet att vidta åtgärder eller så kommer de hållas ansvariga, framhåller en talesperson för EU-kommissionen till Newsweek.

– Apple hävdar att vi gjort falska uttalanden om godkännandet av Hot Tub. Detta är inte sant, uttrycker AltStore och menar att Apple indirekt godkänner Hot Tub genom att godkänna Alt Store.

Foto: Y. Fresh

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen