Pensionärer frustrerade efter mängder av olyckor: ”Det är ju vansinnigt”

2025 02 09

Många pensionärer känner stor frustration och isolerar sig hemma på grund av risken för halkolyckor, och nu ställs krav på åtgärder.

Vintervädret ställer ibland till problem för många människor, inte minst för pensionärer.

Risken för fallolyckor är stor när det är halt ute och snö och is ställer till problem.

Nu kräver pensionärsorganisationer att politiker vidtar åtgärder.

”Det är ju vansinnigt”

Fallolyckor orsakade av snö, is och halka kostar 22 miljarder varje år, rapporterar TV4.

Detta enligt siffror från VTI, Statens väg- och transportforskningsinstitut.

Flera pensionärsorganisationer, däribland SPF (Sveriges pensionärers förbund) kräver nu en nollvision mot fallolyckor, enligt kanalen.

Många är kritiska till att politiker inte tar frågan på större allvar.

– Det är ju vansinnigt att man inte ser på samhällsperspektivet, säger Peter Sikström från SPF till kanalen.

Underhållet av vägar och trottoarer är en fråga som ofta väcker debatt, och många frågar sig vad som görs för att förbättra framkomligheten för fotgängare. Rädslan för att halka får många äldre att isolera sig hemma under vintermånaderna.

”Cyklar är viktigare än människor”

Vissa kritiker menar också att cyklisternas framkomlighet prioriteras långt högre än fotgängarnas, trots att de sistnämnda är många fler, inte minst på vintern.

Den kritiken har bland annat framförts av ledarskribenten Lena Mellin på Aftonbladets ledarsida.

– Cyklar är viktigare än människor. Ingen annan slutsats kan dras av hur snöröjningen fungerar, skrev Mellin i en ledarartikel om snöröjningen i Stockholm tidigare i februari.

Hon menar att gruppen fotgängare nog är åtta gånger så stor som gruppen cyklister.

– Ändå är det cyklisterna som ska glida fram på perfekt underlag. Medan de gående trampar runt i modden och kravlar över de drivor som inga andra trafikanter behöver stå ut med, menar Mellin i artikeln.

”Halkan är ett fängelse”

En rapport från VTI visar att runt 6600 personer söker akutvård varje år efter fallolyckor kopplade till is och snö, uppger TV4. Äldre personer är extra hårt drabbade.

– Många äldre blir sittande hemma i sina lägenheter. De klarar inte av att gå ut. Har man en rullator, en käpp eller om man är lite vinglig i kroppen så är det här med halkan ett fängelse, säger Peter Sikström till kanalen.

SPF tror, liksom flera andra organisationer, att en nationell nollvision mot fallolyckor skulle kunna göra stor skillnad och leda till att fråga prioriteras och att det skjuts till resurser.

Foto: J. Finnigan

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen