Många får samma sms just nu – radera direkt

2025 02 06

Nya bluff-sms cirkulerar.

Den här gången är det American Express vars varumärke som har kapats.

Den som får ett meddelande från en avsändare som utger sig komma från American Express bör alltså vara försiktig - eftersom det kan röra sig om ett bluffmeddelande.

Det rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder ett exempel på meddelandena som cirkulerar:

– Din ansökan om Amex Gold-kort har godkänts. Kortet kommer att skickas till din angivna leveransadress. 

Därefter följer ett nummer som leder fram till en bedragare som vill försöka komma åt känsliga uppgifter för att luras på pengar.

Syftet för bedragarna är att på ett eller annat sätt få tag på det tilltänkta offret.

Det rör sig alltså om ett bluff-sms och den som får det gör rätt i att anmäla meddelandet och radera det därefter.

American Express varnar

American Express går ut med en varning via deras webbsida för att informera om saken.

– Vid phishing vill avsändaren exempelvis att du ska klicka på en länk, uppdatera ett lösenord eller ge ut annan känslig information, framhåller American Express.

– I själva verket är meddelandet oäkta; en kopia skapad endast för att lura dig till att fylla i personliga uppgifter såsom: inloggningsuppgifter, lösenord eller kortnummer.

Den som är säker på om det verkligen är American Express som tar kontakt uppmanas att kontakta kundservice.

Även Länsförsäkringar

Det är inte bara American Express vars varumärke som har kapats i dagarna.

Även Länsförsäkringar har gått ut med en varning.

– Viktigt meddelande! Se upp! Just nu skickas bluffmejl ut till kunder. Mejlen ser ut att komma från Länsförsäkringar. Klicka ej i mejlet, meddelar Länsförsäkringar.

“Var vaksam”

Verkar samtalet konstigt och du är osäker på om det verkligen är banken som ringer? Lägg på luren och kontakta oss på vårt officiella telefonnummer som du hittar här på vår hemsida, understryker Länsförsäkringar.

– Var också vaksam om du får sms eller e-post som verkar handla om dina bankuppgifter – klicka inte på länkar.

De uppmanar även till att aldrig använda BankID eller bankdosa på någon annans uppmaning som kontaktar dig via telefon, chatt, sms eller e-post.

Foto: NordWood Themes

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump har fått jättelöfte från Kina

2025 08 16

Kinas ledare Xi Jinping har enligt Trump gett ett viktigt besked till presidenten.

Donald Trump har mycket att stå i.

Utöver handelstullar och inrikespolitik arbetar den amerikanska presidenten även med diplomatiska frågor – främst gällande kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt finns även farhågor i Asien – där Kinas attityd gentemot Taiwan oroar.

Men nu har Donald Trump fått ett jättelöfte från den kinesiska ledaren Xi Jinping, rapporterar Reuters.

Kinas löfte

President Donald Trump säger att Xi Jinping har sagt till honom att Kina inte kommer att invadera Taiwan under Trumps mandatperiod.

– Jag ska säga dig, du vet, du har en mycket liknande situation med Kinas president Xi och Taiwan, men jag tror inte att det kommer att hända så länge jag är här, säger Trump.

– Han sade till mig: ”Jag kommer aldrig att göra det så länge du är president”. President Xi sade det till mig, och jag svarade: ”Det uppskattar jag”, men han sade också: ”Men jag är mycket tålmodig, och Kina är mycket tålmodigt.”

Internationell oro

Kina betraktar som bekant Taiwan som sitt eget territorium och har lovat att ”återförena” sig med den demokratiska och separat styrda ön, med våld om så behövs. 

Taiwan motsätter sig starkt Kinas anspråk på suveränitet.

Det internationella samfundet har under en längre tid uttryckt oro över att en kinesisk invasion av Taiwan kan vara en möjlighet.

Så ligger det till

Kinas armé är betydligt större än Taiwans.

Kina har omkring två miljoner soldater totalt, i jämförelse med Taiwans knappt 200 000.

– Kina är den näst största försvarsutgiftsmakaren efter USA och kan utnyttja ett brett spektrum av resurser, från sjöstridskrafter till missilteknik, flygplan och cyberattacker, skriver BBC:s experter.

Det är planen

Vissa västerländska experter förutspår att Taiwan i bästa fall skulle kunna försöka fördröja en kinesisk attack, försöka förhindra en landstigning av amfibiska styrkor och genomföra gerillastrider i väntan på hjälp utifrån.

– Men i årtionden har Washington balanserat diplomatiskt mellan Peking och Taipei – och varit medvetet otydlig om huruvida eller hur man skulle försvara Taiwan i händelse av en attack.

Foto: President of Russia Office resp Gage Skidmore länka till https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/50042291358/in/album-72157714848449576

Text: Redaktionen


Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2025 08 16

Flera kommuner går ut med liknande varningar.

Under den senaste tiden har en rad företag gått ut med bedrägerivarningar – däribland Klarna.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu går flera kommuner ut med liknande varningar efter att ha märkt en besvärande trend.

Kommuner varnar

Många får samma samtal just nu.

Det rör sig om bedragare som utger sig komma från kommunen, eller företag som samarbetar med kommunen, för att försöka lura folk på pengar.

Bedragarna uppger i samtalen att de exempelvis arbetar för hemtjänsten, att de är sotare, arbetar med VVS eller andra kommunala jobb.

Använder hemtjänsten

Bedragarna utger sig bland annat komma från hemtjänsten för att vagga in äldre i en falsk känsla av trygghet.

Det varnar Tingsryds kommun och Orust kommun för.

– Vi säger åt dem att aldrig, aldrig lämna ut sina uppgifter och många förstår det. Men det känns ändå väldigt viktigt att varna för detta, säger Linda Bengtsson, samordningsansvarig undersköterska vid Röra hemtjänst på Orust.

Eller sotare

Flens kommun har istället märkt att bedragarna utger sig vara sotare.

– Personer ringer upp och uppger sig vara den lokala sotaren, och vill boka in sotningstider – ofta med kort varsel, redan samma dag eller dagen efter, meddelar kommunen.

– De uppger inga företagsuppgifter, endast ett namn och en kostnad för tjänsten.

Eller VVS

Båstads kommun har märkt att bedragare kan säga att de arbetar med flera olika saker.

– Bedragare har kontaktat boende och utgett sig för att ringa från, eller i samarbete med, Båstads kommun gällande VVS, vatten, avlopp och spolning av rör.

Samtidigt märker Gislaveds kommun att bedragare helt enkelt säger att de kommer från kommunen – utan att precisera ytterligare.

– Om någon oväntat ringer eller knackar på och påstår sig vara från kommunen, tveka inte att kontrollera personens legitimation, säger säger Alma Maslan som är verksamhetschef inom vård- och omsorg i ordinärt boende.

– Personal från Gislaveds kommun har legitimation som tydligt visar att personen arbetar för kommunen.

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen