UPPGIFTER: Bilgigant tvärvänder – jätteaffär i fara

2025 02 05

Bilgiganterna Nissan och Hondas tänkta sammanslagning verkar gå i kras.

Det som var tänkt att bli en av de största affärerna i bilbranschens historia riskerar nu att spricka.

Detta efter att Nissan sagt ifrån i samtalen med Honda kring biltillverkarnas tänkta hopslagning.

Förslaget nobbas: “Ett stort avsteg”

Enligt japanska medier beror detta på att Nissan nekar Hondas förslag om att bli dotterbolag – snarare än en regelrätt sammanslagning mellan de båda biljättarna, som tidigare var tänkt.

– Ett sådant arrangemang vore ett stort avsteg från de diskussioner som ursprungligen var utformade som en sammanslagning av jämlikar, säger en källa till nära situationen till Reuters.

Honda har ett värde som uppstiger till nästan fem gånger Nissans, och har tidigare uttryckt oro över sin krisande rivals riktning.

– Som annonserades i mars i år, utforskar Honda och Nissan olika möjligheter för framtida samarbete, och utnyttjar varandras styrkor. Vi kommer att informera våra intressenter om eventuella uppdateringar vid lämplig tidpunkt, meddelade Honda i ett uttalande i höstas.

LÄS MER: Två biljättar nära att slås samman

Tar avstånd – ska nå överenskommelse

Biltillverkarna själva tar dock avstånd från uppgifterna. Enligt representanter från både Nissan och Honda är det i stället tänkt att man ska nå en överenskommelse om framtiden i mitten av februari.

Under hösten uppdagades det att Nissan var nära en kollaps, något som vi på Marcusoscarsson.se tidigare har rapporterat om.

De nya uppgifterna har inneburit att Hondas aktier ökat rejält – samtidigt som Nissans fortsätter att dyka.

Hondas aktier har stigit med hela åtta procent, medan Nissan tappat ytterligare fyra i samband med sitt avståndstagande.

Tvingades sparka 9 000 (!)

När Nissan släppte sin delårsrapport för det tredje kvartalet i början av november meddelade fordonstillverkaren att man tvingats varsla över 9 000 tjänster.

Samtidigt erkände det krisande företaget också att man varit tvungen att minska sin globala produktionskapacitet med hela 20 procent.

LÄS OCKSÅ:  Biljätte nära kollaps – på väg att gå under

Foto: D. Nguyen

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen