Netflix stoppar historisk filmstjärna – portas från Oscarsgalan

2025 02 05

Streamingjätten Netflix stoppar en historisk filmstjärna från att medverka kring Oscarsgalan.

Det handlar om den spanska stjärnan Karla Sofia Gascon, som skrev historia när hon blev den första transpersonen någonsin att nomineras till en Oscar som skådespelare.

Den hyllade filmen “Emilia Perez”, i vilken Gascon spelar huvudrollen, har nominerats till en mängd Oscarsstatyetter inför årets gala.

Men efter att ett flertal nästan tio år gamla inlägg på Gascons sociala medier uppdagats – där hon skriver nedsättande bland annat om islam och George Floyd – väljer Netflix nu att agera.

Portas från Oscarsgalan

Streamingjätten meddelar nämligen att man stoppar stjärnan från att medverka i den massiva marknadsföringen kring filmen. Det uppger amerikanska Variety.

Förutom att radera allt PR-material med filmens huvudrollsinnehavare slutar man också att ersätta Gascon för att medverka på pressevent och intervjuer om “Emilia Perez”.

LÄS MER: Stor Netflix-varning – flera svenska användare drabbas

“Utsätter mig för ‘cancel culture’”

Nyligen gick Sofia Gascon också till motattack mot Netflix, som hon menar försöker “utsätta henne för cancelkultur”.

– Jag har gett hela min kropp och själ till Emilia Perez. Nu vill de applicera “cancel culture” på mig, skriver Gascon bland annat på Instagram.

Hon menar att hon under hela tiden varit transparent kring sina tidigare uttalanden, som hon uppger kom under en tid där hon var “vilsen i sin övergång”.

– Jag sökte efter godkännande i andras ögon, men idag vet jag äntligen vem jag är, fortsätter stjärnan.

Nominerad till hela 13 (!) Oscars

Filmen “Emilia Perez” har nominerats till hela 13 Oscarsstatyetter inför galan, som äger rum den 3 mars i år.

Handlingen utspelar sig i Mexiko, där en manlig ledare för ett kriminellt gäng bestämt sig för att byta identitet till kvinna.

Den mycket uppskattade och kritikerrosade filmen regisserades av fransmannen Jacques Audiard.

Foto: Venti Views

Text: Redaktionen


JUST NU: Betalningskaos i hela Europa

2025 07 19

Stora betalningsproblem pågår runt om i Europa.

Problem med kortbetalningar har uppstått på flera håll i Europa.

I Danmark råder det stora problem, rapporterar TV2.

Kanalen uppger dock att det även är problem på vissa håll i Sverige, i Norge och i andra länder runt om i Europa.

Problem runt om i Europa

Problemen bekräftas av betalföretaget Nets, som erbjuder betallösningar och hanterar betalningsterminaler runt om i Europa.

– Jag kan bekräfta att det är problem med kortbetalningar i hela landet [Danmark], och även i andra länder. Vi vågar inte ge en uppskattning av vad det beror på ännu, men vi jobbar på att lösa problemet och hitta orsaken, säger Søren Winge, pressansvarig på Nets, till kanalen.

Han bekräftar också för kanalen att det även är problem med kortbetalningar i Sverige, Norge och Island.

Andra källor uppger att de har problem bland annat i Finland och i norra Italien. Enligt norska VG är det också problem i Tyskland och Schweiz.

När det gäller Sverige har det bland annat varit problem på Gotland, uppger den norska tidningen.

LÄS OCKSÅ: Modebolag går i konkurs

Betalningsterminaler ligger nere

Problemen märks alltså på flera håll.

– Jag var precis i butiken och det var helt omöjligt att betala, de som jobbar där sade att det inte gick att betala med kort, säger Snorre Fjeldstad, som bor i Berlin, till den norska tidningen på lördagskvällen.

I Danmark har bland annat Lidl och Netto och en lång rad andra butiker rapporterat problem med kortbetalningar.

– Vi upplever just nu att alla våra terminaler ligger nere – en del betalningar går dock igenom, skriver Netto på Rådhusgade i Odder på Facebook, enligt den danska kanalen.

Det är i nuläget oklart hur stor omfattningen av problemet är, vad det beror på och när det kan lösas.

Det är också oklart i vilken grad Sverige är drabbat av problemet.

LÄS OCKSÅ: Kjell & Company tvingas agera - kunderna sviker kedjan

Text: Redaktionen


KRAVET: Sverige borde betala – när USA vägrar

2025 07 19

Sverige borde betala mer när USA vill betala mindre, anser Human Rights Watch.

USA:s president Donald Trump har skurit ner kraftigt på den amerikanska biståndsmyndigheten USAID.

Konsekvenserna blir allvarliga, inte minst i ett land där det pågår en stor flyktingkris – och nu borde istället Sverige betala mer, tycker Human Rights Watch.

”Ett mycket osäkert tillstånd”

Situationen för flyktingarna i Myanmar i Sydostasien är på väg att bli väldigt akut, enligt Human Rights Watch.

Nu ifrågasätter organisationen varför Sverige inte ökar sitt bistånd – när USA skär ner, rapporterar SR.

– Alla länder, tyvärr, alla givare – Sverige, Storbritannien, Australien, Japan – har också skurit ner på sitt stöd, i linje med USA:s ståndpunkt. Så situationen i flyktinglägren längs gränsen är i ett mycket osäkert tillstånd, vilket gör människors liv mycket riskfyllda, säger seniorforskaren Sunai Phasuk på Human Rights Watch till radiokanalen.

”Katastrofal situation”

Nedskärningarna i USAID har fått allvarliga konsekvenser, och därför måste andra länder rycka in – däribland Sverige, anser organisationen.

Enligt forskaren Nadia Hardman så kommer 90 000 flyktingar i lägren kring Myanmar att vara utan mat inom två veckor, vilket beskrivs som en konsekvens av de amerikanska nedskärningarna i biståndet.

– Så det är en katastrofal situation, säger hon till radiokanalen.

Biståndsminister Benjamin Dousa framhåller att Sverige redan betalar runt 200 miljoner per år i humanitärt stöd till Myanmar samt har betalat 1,49 miljarder miljarder till UNHCR.

”Grymt beslut”

Myanmar har präglats av decennier av politisk instabilitet, väpnade konflikter och etniska motsättningar, enligt UNHCR.

Det har lett till en av världens mest allvarliga och utdragna humanitära kriser, och många flyktingar bor permanent i flyktingläger.

Även Amnesty International har varnat för att nedskärningarna i USAID får allvarliga konsekvenser, bland annat avseende den humanitära situationen kring Myanmar.

– Trump-administrationens grymma beslut att omedelbart stoppa internationellt bistånd har en omedelbar och förödande inverkan över hela världen, och i Myanmar drabbar det människor i ett särskilt mörkt ögonblick, sade Joe Freeman, Amnesty Internationals Myanmar-utredare, i ett uttalande i mars i år, då landet även drabbades av en enorm jordbävning.

Foto: A. Mejlvang

Text: Redaktionen