31 augusti 26

Kunder rasar mot Swedbank – storbanken gör stor förändring

2025 02 05

Storbanken Swedbank genomför en stor förändring efter massivt missnöje från kunderna.

Det finns ett stort missnöje bland många av Swedbanks kunder.

Enligt Svenskt Kvalitetsindex mätningar är Swedbank Sveriges sämsta bank, baserat på kundnöjdhet.

Och nu genomför storbanken drastiska åtgärder för att kunderna ska bli mer nöjda.

Därför är kunder missnöjda

Swedbank rankades längs ned när det gäller kundnöjdhet i Svenskt Kvalitetsindex mätning 2024, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Missnöjet har bland annat gällt de digitala tjänsterna drivna av artificiell intelligens.

Men det finns också andra saker som kunderna är missnöjda med, exempelvis tillgängligheten.

Därför vidtar Swedbank nu en drastisk åtgärd för att förbättra sin service, rapporterar DI.

Banken storsatsar nu på att bli betydligt bättre på att svara i telefon.

Många kunder har varit missnöjda med långa väntetider när man ringer Swedbanks kundtjänst, och nu vidtar banken en drastisk åtgärd för att ändra på det.

– I dagsläget kanske du behöver vänta upp mot ibland 20 minuter, och ännu mer om du ska komma fram när många ringer, säger Swedbanks nya chef för Svensk bankverksamhet, Anna-Karin Laurell, till tidningen.

Banken är alltså högst medveten om problemet och gör nu en stor förändring för att råda bot på det.

Stor förändring

Swedbank har nu som målbild att kunna besvara 80 procent av alla samtal inom 3 minuter. Målet ska vara uppnått i slutet av 2025, enligt tidningen.

För att uppnå det målet kommer Swedbanks kontorsanställda också att besvara telefonsamtal.

Det kommer innebära att de 300 personer som idag svarar på kundsamtal kommer att fördubblas i antal, enligt banken.

Samtidigt innebär det dock att många bankkontor kommer att få begränsade öppettider och att möjligheten till spontana bankbesök kommer att begränsas ytterligare på vissa ställen, rapporterar GP. Vilka bankkontor det gäller är dock oklart.

Förutom missnöjet med långa väntetider har kunder alltså även varit missnöjda med Swedbanks AI-tjänster.

– Dessa driver i stort sett bara missnöje, eftersom de sällan löser kundens problem, kommenterade SKI i sin rapport 2024.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen