10 november 2025

BEKRÄFTAT: Legendariskt rockband kommer till Sverige

2025 02 04

Nu står det klart: AC/DC, ett av världens största rockband, kommer till Sverige i sommar.

Den 28 juli är datumet att ringa in på almanackan för alla rockälskare. Då får Sverige nämligen finbesök i form av ett av världens största rockband genom tiderna.

Det handlar om den australienska supergruppen AC/DC, som kommer till Göteborg i samband med sin ”Power Up Tour”.

Sommarens spelning blir bandets tredje på Ullevi hittills.

– Vi är mycket glada över att rockikonerna AC/DC kommer tillbaka till Ullevi för tredje gången, säger Henrik Jutbring, evenemangschef på Got Event.

Då släpps biljetterna

Om du vill ha biljetter till rockikonernas återkomst till Göteborg så får du dock vänta tills biljettsläppet klockan 10.00 nu på fredag den 7 februari.

AC/DC startades i Sydney 1973. Man slog igenom på världsscenen med superhiten “Highway to Hell” 1979, och har sedan dess räknats som ett av de allra största banden på rockhimlen.

Supergruppen har under de senaste 52 åren lyckats sälja över 200 miljoner album över hela världen.

“Bra konsertsommar för Ullevi”

Namnet på turnén “Power up Tour” kommer från bandets senaste album med samma namn, som släpptes så sent som 2020.

Förutom Sverige kommer gruppen att besöka nio andra länder och hålla sammanlagt 12 konserter.

– En konsert av denna klass betyder mycket för staden och hela regionen. 2025 formar sig till en riktigt bra konsertsommar på Ullevi, menar Henrik Jutbring.

Sedan tidigare står det även klart att de svenska popstjärnorna Håkan Hellström och Darin kommer att uppträda på Ulleviscenen i Göteborg i sommar.

Senast för 16 år sedan

Senast AC/DC spelade på Ullevi var för 16 år sedan.

Bandet var dock i Sverige under dess Europaturné 2015 och uppträdde då på Friends Arena i Solna. Sin första spelning på svensk mark gjorde AC/DC år 1976, då i egenskap av halvtidsunderhållning när dansbandet Jigs spelade i det lilla halländska samhället Vinberg.

– Det sägs att gatlyktorna blinkade ända ner till Falkenberg och att publiken drog sig undan i ren förskräckelse  när rockbandet AC/DC drog igång sin första konsert i Sverige, den där kvällen, framhåller P4 Dokumentär om debuten i Sverige.

Foto: N. Shizuru

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen