Intern ilska mot Magdalena Andersson

2025 02 02

Socialdemokraterna skakas av en intern konflikt och kritik mot partiledaren Magdalena Andersson.

En konflikt pågår just nu inom Socialdemokraterna.

Många inom partiet är missnöjda med partiledaren Magdalena Anderssons och den ekonomiske talespersonen Mikael Dambergs finanspolitik.

Partiets kongress i vår riskerar att bli konfliktfylld.

Många missnöjda

Många inom S är missnöjda med att partiet har gjort upp med Tidöpartierna om ett balansmål, rapporterar Expressen.

Kritikerna anser att åtstramningspolitiken missgynnar partiet och att man behöver öppna för lånefinansiering så att man kan göra större investeringar i Sverige.

Kritiken har varit mest högljudd från ungdomsförbundet SSU och studentförbundet S-studenter, men förekommer på flera håll inom partiet och S-rörelsen, enligt tidningen.

– Vi vill ha bostäder att flytta till, vi vill få vård när vi behöver den, vi vill att tågen går när de ska. Det är ganska rimliga krav, men för att möta dem behöver socialdemokratin kavla upp ärmarna vad gäller den ekonomiska politiken, säger Elfva Barrio, ordförande för S-studenter, till tidningen.

Kan bli strid på kongressen

En som är mycket kritisk till den socialdemokratiska finanspolitiken är Daniel Suhonen, chef för Katalys och företrädare för S-föreningen Reformisterna.

Han skriver på X att han kandiderar som ombud för S i Stockholm på Socialdemokraternas kongress i vår. Där vill han ta strid om finanspolitiken.

– Jag vill åka till kongressen i Göteborg för att slåss för en ekonomisk politik för full sysselsättning, som också möjliggör nödvändiga klimatinvesteringar och en förbättrad välfärd, meddelar Suhonen.

– Sverige behöver låna till investeringar eftersom landet är så nedslitet. Åtstramningspolitiken och nedskärningarna måste få ett slut, anser han i inlägget på X.

”Folkhemmet byggdes med lånade pengar”

Frågan om finanspolitiken har länge varit omstridd inom S, och på partikongressen i vår ser den alltså ut att bli ämne för heta diskussioner.

I december kritiserades Magdalena Andersson i en debattartikel i Aftonbladet av statsvetaren Niklas Altermark samt företrädare för Katalys och Reformisterna.

– Folkhemmet byggdes med lånade pengar, skrev debattörerna, och menade att statliga underskott behövs och att Magdalena Anderssons åtstramningspolitik inte är bra för Sverige.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


16 sep 2015

“Måste ta in miljontals invandrare” – rysk storbank slår larm

2025 10 25

Det råder oro hos den ryska storbanken Sberbank.

Ryssland har som bekant en rad ekonomiska utmaningar.

Landet har hamnat i ett moment 22 när det kommer till invandringen.

Miljontals invandrare behövs för att få igång ekonomin – men sedan terrorattacken i Moskva 2024 har Kreml stramat åt invandringen.

“Måste ta in miljontals”

Sedan terrorattacken har Ryssland begränsat invandringen från Centralasien.

Ryska Sberbank slår nu larm om att inte Kreml tar in miljontals invandrare så kommer den ryska ekonomin att få enorma problem.

Den nuvarande ekonomiska och demografiska trenden är ohållbar, menar bankens vd German Gref.

– Utan ekonomisk tillväxt blir det inget. Vi kommer inte att kunna lösa sociala problem, eller några andra. Vi måste växa i en takt som inte är lägre än det globala genomsnittet, säger han enligt Kyiv Post.

Stort problem

Ryssland har i årtionden haft demografiska problem.

Men i samband med att Kreml startade kriget i Ukraina förvärrades utmaningarna.

Landets födelsekvot är nu den lägsta på ett kvarts sekel, ungefär 1,4 barn per kvinna – långt under de 2,1 som krävs för en stabil befolkningsmässig återväxt, uppger Forbes.

Läs mer: Ukrainas militär släpper chockerande filmklipp – se videon här

Kan behövas tre miljoner

Enligt beräkningar har över en miljon ryska soldater dödats, skadats, försvunnit eller tagits som krigsfångar.

Rysslands arbetsminister Anton Kotyakov har sagt att landet behöver minst 2,4 miljoner nya arbetare.

Andra beräkningar antyder att så många som tre miljoner människor behövs på arbetsmarknaden.

Nya sanktioner

Samtidigt fortsätter omvärlden att sätta ekonomisk press på Ryssland.

USA har i veckan antagit nya sanktioner som riktas mot två av Rysslands största oljebolag.

EU arbetar även med det nittonde sanktionspaketet som ska strama åt Kremls ekonomiska kapacitet.

Läs mer: Europa hotar med stenhård åtgärd – stryper rysk sektor

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stridsflygplan till Ukraina – och nytt besked om Tomahawks

2025 10 25

Frankrikes president bekräftar nya stridsflygplan till Ukraina.

Beskedet kommer i samband med att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj träffat Emmanuel Macron och andra europeiska ledare i London.

Macron ger besked om att Ukraina kommer att få nya stridsflygplan av typen Mirage 2000.

Samtidigt ger Storbritanniens premiärminister Keir Starmer nytt besked om Tomahawk-robotar, rapporterar Kyiv Independent.

Stridsflygplan till Ukraina

Frankrikes president meddelar nu nytt stöd till Ukraina.

Det rör sig bland annat om nya träningsprogram, Aster-missiler och fler Mirage 2000-stridsflygplan.

– Vi måste fortsätta att trappa upp vårt militära stöd till Ukraina – luftvärnskapacitet, långdistansförmåga, drönare och system mot drönare, säger Macron.

Det framgår inte hur många plan det rör sig om.

Nytt besked om Tomahawks

Ukraina har under en längre tid efterfrågat Tomahawk-robotar från USA.

Trump-administrationen uppgav att de övervägde att skicka robotarna – men sedan sade Donald Trump nej.

Nu kommer ännu en vändning – Storbritanniens premiärminister Keir Starmer säger att förhandlingar fortfarande pågår.

– Vi arbetar fortfarande med det, säger han.

Läs mer: Ukrainas militär släpper chockerande filmklipp – se videon här

Avancerar kring Pokrovsk

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska soldater avancerar kring Pokrovsk i östra Ukraina.

Pokrovsk – beläget i Donetsk – har under hela året varit ett av de områden i Ukraina där de mest intensiva striderna pågår.

Bilder visar

Ukraina har det nu tufft där, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Geolokaliserade bilder publicerade den 23 och 24 oktober indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade i centrala och västra Pokrovsk och intog positioner längs Pokrovsks järnvägslinje, uppger tankesmedjan.

– ISW har observerat bilder av små ryska infanterigrupper som opererar i centrala och västra Pokrovsk under den senaste veckan (sedan ungefär den 17 oktober) och bedömer därför att ryska styrkor sannolikt upprätthåller isolerade men varaktiga positioner söder om järnvägslinjen i västra Pokrovsk.

Läs mer: Ryska fallskärmsjägare dödade – inne i Ryssland

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen