Polisen varnar: Håll utkik efter dessa sms

2025 02 01

Polisen informerar nu om nya bedrägeriförsök.

Bedragarna utger sig komma från fem olika välkända varumärken och myndigheter för att försöka lura tilltänkta offer.

I bland annat Jämtland har många anmälningar skickats in till polisen gällande bedrägerier och bedrägeriförsök.

Därför går polisen nu ut med en ny Bank ID-varning för att informera om vad man bör hålla utkik efter.

Flera varumärken

Bedragarna utger sig komma från följande varumärken och myndigheter:

- Gothia Inkasso

- Myndigheten för samhällsskydd och beredskap

- Collecta

- Postkodlotteriet

- Profina finans

– Ring INTE upp ett nummer som avsändaren anger i ett SMS. Just nu skickas sms ut som bland annat ser ut att komma ifrån; Gothia Inkasso, MSB, Collectia, Postkodlotteriet och Profina finans, varnar polisen.

“Ring INTE upp”

Polisen fortsätter.

– Det är ett vanligt tillvägagångssätt för att få kontakt med dig och påstå något som du måste göra som i slutändan handlar om att du ska använda ditt mobila BankID. 

– RING INTE upp det angivna numret oavsett avsändare, det är starten på ett bedrägeri. Öppna aldrig BankID på uppmaning från någon annan.

Det ska du göra

Personen hävdar att du har vunnit och vill ha dina bankkortsuppgifter eller att du loggar in med ditt BankID för att vinstpengarna ska kunna föras över. 

Då fallen liknar varandra i tillvägagångssätt vill polisen gå ut med en uppmaning till allmänheten.

Om du misstänker att du blivit utsatt för telefonbedrägeri ska du göra en polisanmälan och kontakta din bank.

Flera drabbade

I Jämtland har flera personer drabbats av bedrägerierna och förlorat stora summor pengar.

En kvinna i 75-årsåldern har blivit av med 125 000 kronor på detta sätt.

En man i 30-årsåldern har blivit av med 240 000 kronor.

Den som mottar ett sådant sms bör anmäla det eller radera omedelbart - och inte under några omständigheter följa uppmaningarna i meddelandet eller kontakta avsändaren.

Detta för att undvika att bli av med pengar till bedragarna.

Foto: Kaboompics.com

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Elon Musk i ”fysisk konfrontation”

2025 05 31

Elon Musk uppges ha varit inblandad i en ”fysisk konfrontation”.

Elon Musk har fått mycket uppmärksamhet under sin turbulenta period som rådgivare åt president Donald Trump.

Nu hävdar den tidigare Trump-medarbetaren Steve Bannon att Musk har varit inblandad i en ”fysisk konfrontation”.

Uppstod fysiskt bråk

Elon Musk väckte starka känslor även inom Trumpadministrationen.

Det har tidigare rapporterats om stora, dramatiska gräl mellan Musk och USA:s finansminister Scott Bessent.

Men nu hävdar Steve Bannon att bråken var värre än vad folk har förstått.

Bannon menar att det var fysiskt bråk mellan Musk och Bessent, rapporterar Newsweek på lördagen.

Bråket handlade om Musks löfte om stora budgetnedskärningar. Bessent ska ha påpekat att Musk, som chef för Doge, hade lovat betydligt större nedskärningar än vad han sedan levererade.

Då uppstod fysiskt bråk, hävdar Bannon.

– Och det var då Elon blev fysisk. Det är ett känsligt ämne för honom, säger Bannon.

Tidigare har det rapporterats om ett aggressivt gräl, men Bannon menar att det var mycket mer än så.

– Det var inte ett gräl, det var en fysisk konfrontation. Elon knuffade i princip ner honom, säger Steve Bannon.

Fick Trump emot sig

Sammandrabbningen ska ha ägt rum när Musk och Bessent förflyttade sig från Ovala rummet till korridoren.

Efter bråket ska Musk ha fått Trump emot sig, hävdar Bannon.

– Trump ställde sig till 100 procent på Bessents sida efter sammandrabbningen, säger Steve Bannon, enligt tidningen.

Det är oklart exakt hur Steve Bannon har fått dessa uppgifter.

Klart är i alla fall att Elon Musk tycks ha skapat splittring inom Trumpadministrationen.

Nu har Musk emellertid tagit ett steg tillbaka och hoppat av rollen som ledare för effektiviseringsmyndigheten Doge.

Musk avtackades genom en uppmärksammad presskonferens på fredagskvällen.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Hot mot Trump misstänks vara fejkat

2025 05 31

Ett allvarligt hot mot president Trump misstänks nu vara fejkat.

USA:s president Donald Trump har utsatts för två mordförsök och får också ofta ta emot allvarliga hot.

Nyligen rapporterade USA:s departement för inrikes säkerhet om ett nytt, allvarligt hot.

Men nu misstänker man att hotet var fejk – och att syftet var att sätta dit den påstådda avsändaren.

Misstänks vara fejk

Ramon Morales Reyes, en papperslös migrant, anklagas för att ha skickat ett brev till Donald Trump där han ska ha hotat med att döda presidenten, rapporterar ABC News.

– Tack vare våra ICE-tjänstemän sitter den här illegala invandraren som hotade att mörda president Trump bakom lås och bom, kommenterade departementets chef Kristi Noem på X.

Men nu har fallet tagit en ny vändning.

Flera källor inom rättsväsendet uppger att mordhotet misstänks vara fejkat, och att Ramon Morales Reyes inte har skrivit eller skickat brevet.

Istället tror man att hotbrevet har skickats av någon som vill sätta dit Reyes och få honom deporterad.

Enligt uppgifter har Reyes fått genomgå ett handstilstest, som visar att hans handstil inte matchar den i brevet. Samtidigt finns det en konkret misstanke om vem som försökt sätta dit Reyes.

Försökte sätta dit honom

Man misstänker nu att en annan man, som sitter i fängelse misstänkt för att ha misshandlat Reyes, ligger bakom brevet.

Man tror att mannen har velat sätta dit Reyes och få honom utvisad, för att Reyes inte ska kunna vittna mot honom.

Utredningen om hotbrevet pågår fortfarande, och från officiellt håll har fallet inte kommenterats ytterligare. Men enligt källor så misstänker man alltså starkt att hotbrevet var fejk.

Fallet väcker uppmärksamhet bland annat med anledning av att amerikanska myndigheter under Trumpadministrationen har fått order om att intensifiera arbetet med att utvisa migranter som befinner sig i landet utan tillstånd.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen