Svenska klädföretaget visar upp rekordsiffror – “Starkaste någonsin”

2025 01 30

Revolution Race gör jättesuccé.

Det svenska klädföretaget Revolution Race - som huvudsakligen säljer friluftskläder - gör succé.

Bolaget har släppt sin kvartalsrapport på torsdagen och där framgår att efterfrågan på kläderna är stor.

Revolution Race visar upp det bästa resultatet i bolagets historia.

Det framgår i bolagets pressmeddelande om kvartalsrapporten.

Rekordresultat

Revolution Race redovisar rekordförsäljning och ”det starkaste resultatet i bolagets historia”.

Nettoomsättningen under kvartalet växte med 12 procent till 684 miljoner kronor jämfört med motsvarande period i fjol.

– Revolution Race fortsätter sin lönsamma tillväxtresa och vi är glada över att kunna presentera ett kvartal med rekordförsäljning och det starkaste resultatet i bolagets historia, säger vd Paul Fischbein.

“Branschledande”

Fishbein fortsätter med att förklara att han ser på framgångarna med glädje och pekar på den utmanande ekonomiska miljön.

– Vi fortsätter att öka vår marknadsandel och vi är nöjda med utvecklingen, särskilt som marknaden fortsätter att beskrivas som utmanande.

Det är Revolution Race

Pernilla och Niclas Nyrensten grundade Revolution Race år 2014.

Efter flera år av tillväxt och marknadsföring via bland annat sociala medier har bolaget idag en global närvaro.

– Idag är RevolutionRace etablerat i över 30 länder och växer hela tiden, och vi har sålt över en miljon byxor i hela världen, förklarar bolaget.

Går mot strömmen

I och med framgångarna tycks Revolution Race gå mot strömmen - detta då många olika företag i flera branscher har fått det tufft och tvingats kasta in handduken under de senaste åren.

Såväl restaurangbranschen som bygg-och modebranschen har fått det motigt och företagen blickar framåt för att se ljusning i form av Riksbankens räntesänkningar.

I och med att inflationstakten ligger kring Riksbankens målsättning och att konjunkturen är svag finns det mycket som tyder på att Riksbanken kan sänka räntan ytterligare under året.

Foto: Revolution Race

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


06mars26

Ryssland ger sig in i nytt krig

2026 03 06

Ryssland blandar sig i ytterligare ett krig.

Putinregimens krig i Ukraina har fått allvarliga konsekvenser även för det ryska samhället.

Trots det väljer Ryssland nu att ge sig in i ännu ett krig.

Möjliggör attacker

Ryssland ger ett aktivt stöd till Iran i dess krig med USA och Israel, rapporterar Washington Post.

Ryssland förser Iran med underrättelseinformation som hjälper dem att attackera amerikanska styrkor och mål i Mellanöstern, uppger tre tjänstemän med insyn i ärendet, enligt tidningen.

Sedan kriget inleddes i lördags har Ryssland delat med sig av information om platser där amerikanska tillgångar finns, enligt tjänstemännen.

Det handlar bland annat om uppgifter om var amerikanska krigsfartyg och flygplan befinner sig.

Amerikaner har dödats

Den exakta omfattningen av Rysslands aktiva stöd till Iran är okänd, men klart är att Putinregimen i direkt mening hjälper Iran att attackera amerikanska mål – en hjälp som Iran är beroende av i kriget, eftersom deras förmåga att lokalisera amerikanska mål har försämrats.

Under konflikten har sex amerikanska soldater dödats och ännu fler skadats i samband med en drönarattack i Kuwait på söndagen.

Iran har avfyrat tusentals drönare och hundratals missiler mot amerikanska militära anläggningar, ambassader och så vidare.

Ryssland, som har beskrivit USA:s attack mot Iran som en ”oprovocerad väpnad aggression”, stödjer nu alltså sin allierade. Detta trots tidigare uppgifter om att Kreml inte hjälper Iran eftersom de har fullt upp med kriget i Ukraina.

Enligt tjänstemännen har Ryssland hjälpt Iran ända sedan konflikten inleddes.

LÄS OCKSÅ: KREML: "Början på en era av fullständig kollaps"

Attackerat 2 000 mål

Den amerikanska underrättelsetjänsten CIA vill inte kommentera uppgifterna om Rysslands stöd till Iran. Inte heller Pentagon vill kommentera rapporten.

Samtidigt fortsätter USA och Israel att attackera Iran. Över 2 000 iranska mål har attackerats, inklusive uppskjutningsramper för ballistiska robotar, flera fartyg och platser med koppling till Irans högsta ledning.

– Den iranska regimen har fullständigt krossats, säger Vita husets talesperson  Anna Kelly på en pressträff.

– Deras vedergällningsattacker med ballistiska robotar minskar i styrka för varje dag, deras flotta utplånas, deras produktionskapacitet raseras, och deras ombud utgör knappt något hot, fortsätter hon.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen