Jättelarm om läkemedel i Sverige – ”det är skrämmande”

2025 01 29

– Vi har nått ett oacceptabelt status quo där bristen på läkemedel varken verkar bli bättre eller sämre.

Varningen kommer från Johan Wallér, vd på Sveriges Apoteksförening. Han har precis tagit del av europeiska branschorganisationen PGEU:s årliga rapport om läkemedelsbrister i Europa.

Enligt rapporten var lika många läkemedel restnoterade under 2024 som under rekordåret 2023.

Sverige är inget undantag. Svenska apotek drabbades av fler allvarliga bristsituationer än tidigare – bland annat restnoterades viktiga läkemedel som hjärt- och kärlmediciner, antibiotika och läkemedel för nervsystemet.

– Det är skrämmande att det fortsätter råda en så stor brist på viktiga läkemedel i Sverige och resten av Europa. Vi behöver fler verktyg och ökade befogenheter för att i större utsträckning få byta till tillgängligt läkemedel utan att kontakta förskrivare, säger Johan Wallér och tillägger:

– Apoteken kan inte lösa grundproblemet, det måste läkemedelsföretagen och ansvariga myndigheter både i Sverige och på europeisk nivå göra.

Vädjar till politikerna

Läkemedelsbristen innebär en stor påfrestning för både patienter och apotek.

Enligt rapporten ökade den genomsnittliga tiden som apoteken lägger på att lösa restsituationer med en timme per vecka under 2024.  Apoteken spenderade elva timmar i veckan på att söka rätt läkemedel – en ökning med fyra timmar jämfört med för fem år sedan.

– Bakom varje brist står en orolig patient och en farmaceut som kämpar för att hitta lösningar. Vi behöver politiska beslut som stärker läkemedelsförsörjningen och utnyttjar apotekens kompetens fullt ut, säger Johan Wallér.

Fakta: PGEU:s rapport om läkemedelsbrister i Europa

- Rapporten bygger på inrapporterade data från alla 33 medlemsländer, inklusive Sverige.

- Alla länder har upplevt fortsatt brist på läkemedel det senaste året. 61 procent av länderna rapporterar att situationen är oförändrad, fem länder upplever en förvärrad situation och enbart sex länder upplever en förbättrad situation.

- För Sveriges del noterades ingen större förändring i antal restnoteringar däremot så drabbades vi av fler allvarliga bristsituationer än tidigare.

Källa: Sverige Apoteksförening

Foto: Roberto Sorin

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Går till rasande attack: “de är utom kontroll – verkar hata Trump”

2025 04 17

USA:s president Donald Trump går till hårt angrepp mot hela det amerikanska domstolssystemet.

En federal domare satte i dagarna stopp för Trumpadministrationens order att återkalla juridisk status och arbetstillstånd för de cirka 530 000 migranter som kom till USA från Kuba, Haiti, Nicaragua och Venezuela under Joe Bidens tid i Vita huset.

Samtliga fall måste enligt domaren prövas var för sig.

Det får nu Trump att se rött och ta ut ilskan via sociala medier.

– Kan ni tro det? En domare dömde mot oss om 530 000 illegala migranter (...) och sade att de inte kan ses som en grupp, utan att varje fall måste prövas individuellt, framhäver han på Truth Social och fortsätter:

– Baserat på domstolssystemet skulle det ta ungefär 100 år. Vad händer med våra domstolar? De är helt UTOM KONTROLL. De verkar hata “TRUMP” så mycket det går!

Trump beordrade stopp

De berörda migranterna kom till USA under det så kallade CHNV-programmet, ett humanitär villkorligt program där medborgarna i de fyra länderna, samt deras närmaste familjemedlemmar, kunde vistas i USA i uppemot två år om en person i landet ansvarade för deras ekonomiska försörjning.

Syftet var enligt Bidenregeringen att minska illegal invandring vid södra gränsen och få bättre kontroll över de som tar sig in i landet.

Programmet pausades under tre veckor i augusti 2024 för att utreda bedrägeri, men återupptogs senare under sommaren. 

I samband med Donald Trumps installation i Vita huset i januari i år avslutades satsningen genom en presidentorder.

“Var är RÄTTVISAN???”

Men domaren Indira Talwani, utsedd av tidigare presidenten Barack Obama, har alltså blockerat ordern, rapporterar bland annat Fox News.

– Vi försöker ta tillbaka vårt land från förstörelsen som orsakats av demokraterna och den kriminella Joe Biden, rasar Trump.

– Jag vann med en policy om sunt förnuft, och vilket sunt förnuft har vi om vi måste ha 530 000 rättegångar? Denna radikaliserade domare säger att sömniga Joe Biden kan flyga mer en än halv miljon människor till USA, PÅ EN DAG, men vi måste ägna många år av långa och tråkiga prövningar för att flyga var och en av dem tillbaka hem. Var är RÄTTVISAN här??? skriver Trump.

LÄS MER: Stämmer Trumpadministrationen – “Ska inte kunna göra detta”

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen