Premiärminister anklagas för allvarliga brott
2025 01 28
En av Europas premiärministrar misstänks för allvarliga brott.
Det handlar om Italiens premiärminister Giorgia Meloni.
Meloni meddelar själv i inlägg i sociala medier på tisdagen att hon misstänks för brott.
– Jag låter mig inte utpressas eller skrämmas, kommenterar Meloni, rapporterar Corriere della Sera.
Anklagas för brott
Giorgia Meloni anklagas för förskingring och medhjälp till brott.
Samtidigt misstänks även Italiens justitieminister Carlo Nordio och inrikesminister Matteo Piantedosi för brott.
Brottsmisstankarna hänger samman med frisläppandet av den libyska polischefen Osama Njeem Almasri, chef för det libyska fängelset Mittiga.
Almasri är internationellt efterlyst av den Internationella brottmålsdomstolen ICC, och misstänks för mord, tortyr och våldtäkt av fångar i Libyen.
Almasri greps i Turin på söndagen, men släpptes på tisdagen och flögs hem till Tripoli.
Italiens agerande ifrågasätts av ICC.
Och nu meddelar alltså Italiens premiärminister Giorgia Meloni att hon utreds av åklagare i Rom som misstänkt för förskingring och medhjälp till brott.
”Kan inte bli utpressad”
Åklagaren är densamma som tidigare har utrett en annan italiensk högerledare, Matteo Salvini, enligt Meloni.
Meloni menar att Almasri vistades i tre andra europeiska länder innan han tog sig till Italien, och att arresteringsorder utfärdats ”efter månader av eftertanke” precis när Almasri åkte till Italien, och att begäran inte vidarebefordrades till Italien.
Meloni avfärdar alla påståenden om att hon eller hennes ministrar skulle ha agerat brottsligt.
Istället antyder hon att utredningen är politiskt motiverad.
– Jag kan inte bli utpressad, jag kan inte skrämmas, det är möjligt att jag av denna anledning är impopulär bland dem som inte vill att Italien ska förändras och bli bättre, kommenterar hon i sociala medier, enligt tidningen.
– Framför allt av denna anledning tänker jag fortsätta på min väg för att försvara italienarna, särskilt när nationens säkerhet står på spel. Med huvudet högt och utan rädsla, tillägger Giorgia Meloni.
Foto: USGC
Text: Redaktionen