Trump i blåsväder – bryter vallöfte

2025 01 27

USA:s nytillträdde president Donald Trump har lovat att sänka matpriserna och öka det amerikanska folkets köpkraft.

Under sina första dagar som president har Trump undertecknat mängder av exekutiva order.

Åtgärder som syftar till att pressa ner inflationen har dock lyst med sin frånvaro, trots att ett av Trumps stora vallöften är att sänka levnadskostnaderna för befolkningen.  

– Priserna för ägg, äpple och bacon har tredubblats under en kort tidsperiod. Därför vann jag valet. Vi kommer att sänka priserna kraftigt, sade presidenten i december till NBC News.

Nu kan Trump tvingas backa från sitt vallöfte.

Under måndagen rapporterar flera medier att äggpriserna fortsätter att stiga kraftigt i USA. Ett pågående utbrott av fågelinfluensan har lett till färre värphöns, vilket i sin tur leder till tomma hyllor i matbutikerna och stigande äggpriser.

I januari steg äggpriserna med 0,52 dollar i genomsnitt. Ökningen innebär att ett paket med tio ägg numera kostar 4,16 dollar i genomsnitt, motsvarande cirka 45 svenska kronor.  

Ett hårt slag mot Donald Trumps vallöfte.

– Prishöjningarna kommer sannolikt att ge en dålig bild av Trump, som tidigare sagt att han vann valet på grund av väljarnas frustration över de ökade levnadskostnaderna under Biden-administrationen, rapporterar den amerikanska tidskriften Newsweek.

Erkänner: ”Det är väldigt svårt”

Enligt en färsk prognos från det amerikanska jordbruksdepartementet USDA  beräknas livsmedelspriserna i USA att stiga med 2,2 procent under 2025 – trots Trumps löften om sänkningar.

I en intervju med Times Magazine i december medgav Trump att situationen är svårhanterlig.

– Jag skulle vilja få ner priserna. Men det är svårt att få ner saker när de befinner sig där uppe. Ni vet, det är väldigt svårt, sade han till tidningen och tillade:

– Men jag tror att de kommer att… Jag tror att jag har kunskapen och energin att pressa ner dem. Och jag tror att en bättre leveranskedja kommer få priserna att falla.

”Drill, baby, drill”

En av Trumps viktigaste åtgärder för att pressa ner inflationen är att sänka energikostnaderna för amerikanska folket. Presidenten vill uppnå detta genom att kraftigt öka den inhemska oljeproduktionen. Enligt bedömare och experter kan det dock dröja flera år innan en sådan åtgärd får effekt.

Dessutom riskerar Trumps berömda tullar att elda på inflationen.

Importörerna, det vill säga amerikanska företag, kommer drabbas av ökade kostnader om länder svarar med samma mynt och höjer tullarna på all export till USA. De amerikanska företagen kommer sannolikt höja priserna för att täcka merkostnaderna. Med andra ord riskerar inflationen att stiga.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssarna pekar ut landets största fiende – varken USA eller Ukraina

2025 06 07

Ryska folket har fått rösta på vilket land de ser som Rysslands största fiende.

Det brutala ryska anfallskriget i Ukraina fortsätter.

Sedan februari 2022 har många västländer brutit kontakten helt med Ryssland – och många i östra Europa oroar sig över direkt militär konfrontation.

Nu pekar ryska folket ut landets största fiende – och då handlar det varken om Ukraina eller USA.

Största fienden

Trots de långvariga meningsskiljaktigheterna är det alltså inte USA som ryssarna ser som fiende nummer ett.

Inte heller är det landet som Ryssland för närvarande ligger i krig med.

Istället är det Natojätten Tyskland som ryska folket bedömer är landets största fiende just nu, rapporterar Moscow Times med hänvisning till en studie från det oberoende undersökningsföretaget Levada Center.

Undersökning visar

Tyskland (55 procent), Storbritannien (49 procent) och Ukraina (43 procent) rankas nu som de tre mest fientliga länderna i de ryska respondenternas ögon.

Andelen respondenter som angav USA som det land som är mest fientligt inställt till Ryssland har nästan halverats till 40 procent i år, jämfört med 76 procent 2024.

USA hamnar därmed på fjärde plats på listan, bakom Tyskland, Storbritannien och Ukraina.

Kriget fortsätter

Samtidigt fortsätter kriget i Ukraina.

En högt uppsatt ukrainsk tjänsteman uppger att den ryska militären har för avsikt att ta över halva Ukraina i slutet av 2026.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Halva Ukraina

ISW förklarar.

– Den ukrainska presidentkansliets biträdande chef, överste Pavlo Palisa, sade till reportrar den 5 juni att Ryssland sannolikt strävar efter att ta över hela Donetsk och Luhansk oblast senast den 1 september 2025 och skapa en buffertzon längs den norra ukrainsk-ryska gränsen senast i slutet av 2025, rapporterar ISW.

– Palisa sade också att Ryssland avser att ockupera hela Ukraina på östra stranden av floden Dnipro och ta över Odessa och Mykolaiv oblast senast i slutet av 2026.

Läs mer: Tiotals miljarder till Ukraina – Natoland ökar trycket

Foto: President of Russia Office resp K. Wright

Text: Redaktionen


Helt ny funktion i bilar – Volvo först i världen

2025 06 07

Volvo introducerar nu en helt ny funktion i bilarna.

På torsdagen har Volvo gett ett unikt besked.

Biljätten introducerar “världens första multiadaptiva säkerhetsbälte i kommande Volvo EX60”.

Det framhåller bolaget i ett pressmeddelande.

Helt ny funktion

Det nya säkerhetsbältet debuterar i den kommande helt elektriska Volvo EX60 2026.

Det är utformat för att “bättre skydda människor genom att anpassa sig till trafikvariationer och personen som bär det, tack vare realtidsdata från bilens avancerade sensorer”.

Använder data

Volvo meddelar att det nya multiadaptiva säkerhetsbältet kan använda data som matas in från inre och yttre sensorer för att anpassa skyddet och anpassa inställningen baserat på situationen och individens profiler.

Det handlar då exempelvis om längd, vikt, kroppsform och sittposition.

– Till exempel kommer en större passagerare i en allvarlig krock att få en högre bältesbelastningsinställning för att minska risken för huvudskador, meddelar Volvo.

– Medan en mindre passagerare vid en mildare krock kommer att få en lägre bältesbelastningsinställning för att minska risken för revbensfrakturer.

Så fungerar det

Det hela uppnås genom att “avsevärt öka” antalet så kallade lastbegränsande profilvariationer, som hanterar den kraft som appliceras på de åkande i händelse av en olycka. 

Och tack vare programuppdateringar ”over-the-air” blir det enligt Volvo bättre med tiden.

– På mindre än ett ögonblick analyserar bilens system de unika egenskaperna hos en krock – som riktning, hastighet och passagerarposition – och delar den informationen med säkerhetsbältet.

“Stor uppgradering”

Åsa Haglund, chef för Volvo Cars säkerhetscentrum, kommenterar saken.

– Det här är en stor uppgradering av det moderna trepunktsbältet, en uppfinning från Volvo som introducerades 1959 och som beräknas ha räddat över en miljon liv, säger hon.

– Det är ett utmärkt exempel på hur vi utnyttjar realtidsdata med ambitionen att bidra till att rädda miljontals fler liv.

Foto: Remy Lovesy

Text: Redaktionen