Trump storhyllar Natoledare – “Gillar honom mycket”

2025 01 26

Donald Trump hyllar sin brittiske motsvarighet.

Frågan om USA:s och Europas samarbete har aktualiserats i samband med Donald Trumps presidentskap.

Trump riktar ofta kritik mot hur Nato fungerar och har bland annat tagit upp att USA spenderar betydligt mer pengar på försvaret än många europeiska länder.

Nu över han beröm över Storbritanniens premiärminister Keir Starmer, rapporterar BBC.

“Gör ett bra jobb”

Techmiljardären och Trump-allierade Elon Musk har varit starkt kritisk till Starmer och har vid upprepade tillfällen krävt att han ska avsättas från sitt ämbete.

USA:s president Donald Trump säger dock att premiärminister Sir Keir Starmer har gjort ett ”mycket bra jobb hittills” och att de båda har en ”mycket bra relation”.

– Jag kommer bra överens med honom. Jag tycker mycket om honom, säger Trump om Starmer.

– Han är liberal, vilket är lite annorlunda än jag, men jag tycker att han är en mycket bra person och jag tycker att han har gjort ett mycket bra jobb hittills. Jag kanske inte håller med om hans filosofi, men jag har en mycket god relation med honom.

Har pratat

Starmer och Trump talade i telefon efter Trumps omval i november, och Downing Street sade då att de två hade enats om att relationen mellan Storbritannien och USA var ”otroligt stark” och skulle ”fortsätta att blomstra”.

I förra veckan sade utrikesminister David Lammy att Sir Keir skulle besöka Washington för samtal med Trump ”inom de närmaste veckorna”.

Viktig fråga

En av frågorna som Donald Trump och Keir Starmer kommer att diskutera framöver är Ukrainakriget.

Storbritannien har upprepat sitt stöd för Ukraina, och fortsätter att leverera militärt, ekonomiskt och humanitärt stöd till landet.

Samtidigt är det många som ställer sig frågande till Trumps förhållningssätt till Ukraina.

LÄS MER: Trump vill flytta på över en miljon människor

Söker lösningar

Ukrainas president Zelenskyj fortsätter att arbeta för att stärka relationen med bland annat USA, men även med separatistregionen Transnistrien i Moldavien.

– Ukraina och Moldavien fortsätter att erbjuda lösningar på Transnistriens energikris när Moldaviens president Maia Sandu träffade Ukrainas president Volodymyr Zelensky i Kyiv den 25 januari, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen