Ryssland går ut med lögn om Danmark – “tar det på största allvar”

2025 01 21

Ryssland har börjat sprida ett falskt rykte som får Danmarks politiker att reagera kraftigt.

Det är det ryska statliga mediet Tass som har gått ut med påståendet.

Enligt den Putinvänliga nyhetsbyrån har en dansk medborgare dödats i Ukraina. Dansken ska ha arbetat som instruktör för de uppmärksammade F-16-planen.

Ryktet har orsakat uppståndelse hemma i Danmark.

Regeringen går nu ut och dementerar uppgifterna kraftigt.

– Inga danska soldater har dödats i Ukraina. Det är en totalt falsk historia som går i rysk media – förmodligen för att misskreditera Danmark, säger försvarsminister Troels Lund Poulsen enligt Berlingske.

"Tar på största allvar"

Försvarsministern tillägger:

– Jag tar det här på största allvar. Men det är tyvärr en del av en verklighet med en mycket allvarlig säkerhetspolitisk situation, där falska inflytandekampanjer och desinformation används i stor skala.

Enligt Tass hade informationen kommit från en anonym källa inom militären. Några fler detaljer om ursprunget finns inte.

Och det är långt ifrån det första ryska angreppet på Danmark.

Så sent som i december uppgavs det att proryska aktivister slog till med en till synes koordinerad cyberattack mot dussintals danska kommuner.

Allt blev “svart” på skärmarna och incidenten uppmärksammades även i ukrainska medier.

Danmark: 90 procents risk att Ryssland slår till

Senare samma månad varnade det danska försvarets underrättelsetjänst, FE, om hotet mot det egna landet.

Enligt Danmark beskrivs det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” reaktioner i form av sabotage mot mål i Danmark men även andra europeiska länder, rapporterar Politiken och andra danska medier.

Utifrån FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger mellan 60 och 90 procent.

LÄS MER: Danmark varnar – “90 procents risk” att Ryssland slår till

Varnar för dåd mot flygbolag

Flera Natoländer har den senaste tiden varnat för ryska sabotage, cyberattacker och förra veckan gick Polens premiärminister Donald Tusk ut med att Ryssland planerar terrorattacker mot flera flygbolag.

Jag kan bekräfta att Ryssland planerar terrordåd i luften, inte bara mot Polen utan mot flygbolag över hela världen, sade Tusk.

Den tyska underrättelsechefen Bruno Kahl har tidigare sagt att Rysslands omfattande användning av hybridkrigföring kan få Nato att så småningom överväga att åberopa försvarsklausulen artikel 5.

LÄS MER: Nato kan aktivera artikel 5 – Ryssland väntas slå till

LÄS MER: Danmark varnar för helt nytt krig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 okt 2025

UPPGIFTER: Ryssland väntas attackera Polen snart

2025 10 03

Ryssland kommer “troligen” att attackera Polen inom kort.

Det uppger den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War, som återkommande rapporterar om kriget i Ukraina och som flitigt citeras i stora medier över hela världen.

Uppgifterna tar avstamp i ett uttalande från den ryska utländska underrättelsetjänsten SVR där det påstås att Ukraina planerar att skicka soldater till Polen för att genomföra en attack mot Natolandet.

Enligt Ryssland kommer de ukrainska soldaterna att vara förklädda till “ryska specialstyrkor”. Det påstås också att det är Ukraina som ligger bakom drönarna som flugit in i polskt luftrum den senaste tiden. Polska myndigheter har dock fastställt att de kom från Ryssland.

– Det är möjligt att denna orkestrerade invasion kommer att avrundas med en falsk attack mot Polens kritiska infrastruktur för att öka den allmänna upprördheten, hävdar SVR på Telegram.

ISW: Ryssland planerar attacken

Att Ryssland påstår att Ukraina ska attackera polsk infrastruktur och skylla på Moskva bedöms som att det i själva verket är Putinregimen som planerar en sådan attack, uppger ISW.

– Kreml kan ha beordrat SVR att släppa detta uttalande för att undvika ansvar för en eventuell framtida rysk sabotageoperation mot Polen, skriver tankesmedjan i sin senaste rapport.

Underrättelsetjänsten används frekvent av Putinregimen för att sprida ogrundade anklagelser och desinformation. Det handlar om att försöka bekräfta det ryska narrativet.

Kreml skapar högst sannolikt informationsförhållanden som gör det möjligt att skylla på Ukraina för kommande attacker som Ryssland självt kan komma att utföra mot Polen eller andra Natoländer, framhåller ISW vidare.

LÄS MER: "De är rejält oroliga i Moskva"

Belarus kan delta

Enligt ISW kan även Belarus komma att delta i “sabotageoperationer med specialstyrkor mot kritisk infrastruktur i Polen och inleda ytterligare drönarinvasioner och skylla på Ukraina”.

Det vore i så fall inte första gången som Ryssland lägger skulden på Ukraina. Så sent som 26 september anklagades landet för att ligga bakom drönarincidenter i polskt och rumänska luftrum för att uppvigla till krig mellan Nato och Ryssland.

Anklagelserna saknar grund.

Igår gick Polens premiärminister ut med beskedet att Europa “befinner sig i krig”.

LÄS MER: ”Enorma svårigheter” – rysk senator erkänner jätteproblem

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 oktober 2025

Uppmaningen: Fyll tanken nu – gör det idag fredag

2025 10 03

Se till att ha tanken fylld till imorgon.

Stormen Amy dundrar in över Norden med full kraft.

I Sverige har SMHI gått ut med varning för ovädret i hela sju län.

Myndigheten flaggar också för att det kan finnas risk för strömavbrott när vinden blåser på.

– Det finns risk för störningar i el- och telenäten i mården med luftburna ledningar, framhåller SMHI i sin varning.

"Du bör tanka"

Nordiska myndigheter har även utfärdat en rad rekommendationer för hur allmänheten bör förbereda sig inför ovädret.

Det handlar bland annat om att se till att hålla mobiltelefon, dator, surfplatta, powerbank och elbilen laddad, uppger Nationella kommunikationsmyndigheten.

Men också att se till att ha bilen tankad för att vara maximalt förberedd på olika scenarier under lördagen.

– Om du har en bil som går på bensin eller diesel bör du tanka. Detta ger dig alternativa strömkällor och låter dig komma dit du behöver även vid strömavbrott, uppmanar myndigheten.

LÄS OCKSÅ: Försäkringsbolag uppmanar bilister – gäller oktober och november

Föremål kan flyga i lyften

SMHI har inför lördagens oväder förklarat att det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

Myndigheten råder också allmänheten att förankra och säkra lösa föremål, som exempelvis studsmattor och trädgårdsmöbler.

– Från lördag morgon, med start i västra delen av varningsområdet, tilltar den sydliga eller sydostliga vinden. Vindbyarna kan nå 20-24 m/s, vid Skånes sydkust och längs Götalands västkust omkring 25 m/s, förklarar SMHI.

Under lördagen väntas även kraftigt regn och uppemot 40 millimeter kan falla.

Varningen gäller från och med klockan 06.00 på lördag till och med 14.00 samma dag.

Följande län berörs av den gula varning som utfärdats:

- Skåne

- Halland

- Kronoberg (västra)

- Jönköping (västra)

- Västra Götaland

- Värmland

- Örebro (västra)

LÄS MER: Chockhöjning kan vänta alla som kör laddhybrid – 1 400 procent

Foto: Circle K

Text: Redaktionen