Svensk ishockeyklubb går mot konkurs

2025 01 20

Den Malmö-baserade ishockeyklubben IK Pantern är i kris.

För inte så länge sedan kom uppgifter om att den svenska fotbollsklubben Dalkurd är nära konkurs.

Nu kommer liknande uppgifter även från ishockeyvärlden.

Den Malmö-baserade ishockeyklubben IK Pantern är i kris - och vädjar nu till sina supportrar.

Vädjar till fansen

Obetalda skulder har lett till stora interna ekonomiska problem, och via ett meddelande på Facebook hoppas Pantern kunna lysa upp problemet och få hjälp från supportrarna.

Så här lyder klubbens vädjan:

– Nu står vi inför vår största utmaning någonsin. Ekonomiska svårigheter hotar att tysta sorlet från läktaren och släcka ljuset i ishallen för gott, framhåller klubben.

– Vi vet att pantern betyder mycket för så många. För barnen som en dag drömmer om att ta plats på isen. För alla familjer som samlas på matchdagar. För supporterklubben som troget håller Panterns fana högt i vått och torrt. 

“Varje krona räknas”

Klubben understryker vidare att “varje krona, varje stödinsats spelar roll, för så väl företagare som enskilda supportrar”.

– Sponsorpengar har tyvärr inte kommit in till föreningen som utlovat och nu befinner vi oss därav i ett mycket prekärt läge. Vi har skulder på cirka 800 000 kr i dagsläget. Pengar måste in inom kort och vi för dialog med inblandade parter!

Löner hålls inne

Enligt uppgifter till Sydsvenskan så hålls spelarlöner inne för närvarande.

Det återstår att se om IK Pantern - som grundades 1959 - överlever det ekonomiska stålbadet.

Tufft för många

Under de senaste åren har klädkedjor, restauranger, fotbollsklubbar och ishockeyklubbar fått stora ekonomiska utmaningar.

Många olika branscher har slagit larm om det rådande ekonomiska läget - och svensk konjunktur befinner sig på en svår plats.

Riksbanken har uppmanats från flera håll att få fart på konjunkturen genom räntesänkningar.

Ytterligare en sänkning väntas nu i slutet av januari, sen är det oklart hur myndigheten ställer sig till flera sänkningar redan under årets första sex månader.

Foto: M. Fournier

Text: Redaktionen


JUST NU: Stora problem för Telia – anmälningar väller in

2025 09 22

Telia upplever omfattande tekniska problem under måndagen.

Telejättens mobilnät har drabbats av störningar.

Kunder över hela landet påverkas.

– Just nu förekommer störningar i mobilnätet på grund av ett tekniskt fel, vilket kan påverka samtal, sms och surf spritt över landet, framhåller Telia i ett uttalande.

Anmälningar väller in

Sajten Downdetector överöses av anmälningar från Telias kunder.

Vid 14-tiden har över 800 anmälningar kommit in. Problemen uppges ha startat strax efter klockan 13, enligt Downdetector.

Oklara omständigheter

Det finns ingen prognos för när problemet kan vara åtgärdat.

– Våra tekniker jobbar med högsta prioritet för att lösa detta så snabbt som möjligt, uppger Telia.

”Över hela landet”

Företagets presstalesperson William Fröding bekräftar att hushåll runt om i hela Sverige påverkas av de tekniska problemen.

– Det kan påverka samtal, sms och surf över hela landet, säger han till Expressen.

– Det är oklart vad som ligger bakom problemet och det saknas i nuläget prognos för när det kan vara avhjälpt, fortsätter Fröding.

Även Halebops kunder påverkas av störningarna.

LÄS MER: Coop lägger ner byggbutiker

FAKTA Telia

- Grundades 1853.

- Aktien är noterad på börserna Nasdaq Stockholm och Nasdaq Helsinki.

- Cirka 470 000 aktieägare.

- Finns i följande länder: Danmark , Estland , Finland , Lettland , Litauen , Norge , Sverige.

- Ingår i en av världens kändaste hållbarhetsindex, FTSE4Good , samt oekomPrime.

- 20 000 anställda.

- 18,1 miljoner mobila abonnemang 

- 1,0 miljoner fasta abonnemang 

- 2,9 miljoner bredbandsabonnemang 

- 3,4 miljoner tv-kunder

Källa: Telia 

LÄS OCKSÅ: Turistort attackerad – ”Viktiga ryska gäster” på plats

Foto: Telia 

Text: Redaktionen


JUST NU: Macron säger nej – Kreml ska behålla sina pengar

2025 09 22

Emmanuel Macron vill inte konfiskera frysta ryska pengar.

Som bekant har G7-länderna och EU fryst ryska miljarder.

Det har även debatterats om pengarna ska konfiskeras och exempelvis användas för att ge ytterligare stöd till Ukraina.

Frankrikes president Emmanuel Macron säger nu nej till den idén, rapporterar Kyiv Independent.

Macron säger nej

Motsvarande 300 miljarder dollar från den ryska centralbanken ligger frysta – två tredjedelar hos det belgiska clearinghuset Euroclear.

Att konfiskera pengarna kommer inte på tal, säger Macron.

– Man kan inte beslagta dessa tillgångar från den ryska centralbanken, inte ens i en sådan situation, menar han.

– Och jag tror att det är en fråga om trovärdighet, och det är mycket viktigt att våra länder förblir... och respekterar internationell rätt.

“Kommer respektera”

Macron fortsätter.

– Vi kommer alltså att respektera internationell rätt. Vi är förutsägbara och kommer inte att göra omöjliga saker med dessa frysta tillgångar.

Bryssel har varit ovilliga att konfiskera tillgångar direkt på grund av potentiella finansiella och juridiska utmaningar.

Istället använder man vinsterna från tillgångarna för att finansiera Ukrainas försvar och återuppbyggnad via G7-lånet på 50 miljarder dollar och ett separat EU-program.

Läs mer: Rysk vd död i Moskva

Inte bara Macron

Det är inte bara den franska presidenten som anser att de ryska tillgångarna inte ska konfiskeras.

En annan som motsätter sig idén är Belgiens premiärminister Bart De Wever.

– Vi lever inte i en fantasivärld. Vi lever i den verkliga världen, där det får konsekvenser om man tar 200 miljarder euro från någon, säger han enligt Politico.

“Systemiska risker”

De Wever menar att om EU konfiskerar de ryska tillgångarna så utgör det systematiska risker för “hela det globala finansiella systemet”.

Det kan dessutom innebära hämnd från Moskva, menar premiärministern.

Läs mer: Turistort attackerad – ”Viktiga ryska gäster” på plats

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen