Regeringsparti tvärvänder om SD

2025 01 17

Kristdemokraterna öppnar för att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter nästa val.

Det framgår av ett nytt beslut som fattats av Kristdemokraternas partifullmäktige.

KD har beslutat att ta bort alla formella hinder för att partiet ska kunna bilda regering med Sverigedemokraterna, rapporterar Aftonbladet.

”Starkt stöd”

Tidigare har KD haft en klausul som förhindrat regeringsförhandlingar med riksdagens två ytterkantspartier – Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna.

Men nu försvinner klausulen.

Kristdemokraterna öppnar därmed för att släppa in SD i en framtida regering.

– Det fanns ett starkt stöd för det här i partiet, säger en KD-källa till Aftonbladet.

En annan källa betonar att beslutet inte innebär att KD automatiskt säger ja till Sverigedemokraterna. 

– Skrivningen innebär inte att vi på förhand säger att vi ska sitta i regering med SD.

Orden som försvinner 

Här är KD-formuleringen som försvunnit:

Att aktivt bilda majoritetsstyre tillsammans med partier som SD och V och andra partier som värderingsmässigt ligger långt ifrån kristdemokratisk ideologi bör däremot undvikas.”

Säger nej

Moderaterna har varken sagt ja eller nej till att sitta i regeringen med Sverigedemokraterna.

Det tredje regeringspartiet, Liberalerna, stänger dock dörren.

– Låt mig vara tydlig. Liberalerna kommer inte säga ja till SD i regering eller släppa fram en regering där de ingår. Det är inte bara min åsikt, utan också partiets beslut, fastslog L-ledaren Johan Pehrson i december 2024.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: 11-årig flicka hittad död

2025 09 28

Den svenska flicka som försvann i Norge har nu hittats död.

På fredagseftermiddagen kapsejsade en turistbåt i Nappstraumen i Lofoten i Norge.

En stor räddningsinsats påbörjades strax därefter – och sedermera inleddes en omfattande sökinsats efter en svensk flicka som saknades.

På söndagseftermiddagen meddelar norsk polis att flickan har hittats död, rapporterar norska VG.

Har hittats död

På söndagen fick polisen hjälp av Kustbevakningsfartyget KV Jarl i sökandet efter flickan. 

Det var de som hittade henne på söndagen.

– Hon hittades tillsammans med styrhytten på cirka 25 meters djup runt klockan 11.45, meddelar polisen.

Den svenska flickan ska ha varit 11 år gammal.

Fortsätter utredningen

Polisens meddelande fortsätter.

– Även om sökandet nu är avslutat, kommer polisen att fortsätta utredningen av fallet. Det är viktigt att utreda för att hitta svar på vad som kan ha orsakat att båten kapsejsade. Polisen kommer att kunna återkomma närmare med status i utredningen under helgen.

Även en räddningsarbetare omkom. 

Under räddningsinsatsen i fredags söktes vattnet av med dykare. 

Räddningsarbetaren Adrian Willyson Brask skadades och flögs till land med helikopter. 

Kort därefter bekräftades det att han hade omkommit.

Det har hänt

En omfattande räddningsinsats påbörjades tidigare i veckan efter att en turistbåt kapsejsade i Lofoten i Norge.

Flera personer räddades – och en av dem som drog ut med sin båt för att hjälpa till var Frode Nygård.

“Flera meter höga vågor”

Frode Nygård vittnar om upplevelsen – och framhåller att det var svåra förutsättningar ute på vattnet.

– Förhållandena var utmanande, det var förstås mörkt och det var flera meter höga vågor och starka vindar, säger Nygård till SVT.

– Jag tänker på dem. Den svenska familjen, och den tragiska olyckan med räddningsarbetaren som omkom under operationen.

Den norska polisen kommer att fortsätta att utreda den tragiska händelsen.

Foto:

Text: Redaktionen


Kina kommer att ställa “massivt” krav på Trump

2025 09 28

Kina förbereder ett tungt krav på USA:s president.

Som bekant har handelsförhandlingar mellan USA och Kina pågått under en tid.

I samband med förhandlingarna kommer nu uppgifter om att Kina kommer att ställa ett “massivt” krav på Trump-administrationen.

Landets ledare Xi Jinping uppges kräva att Trump motsätter sig taiwanesisk självständighet, rapporterar Wall Street Journal.

Källor uppger

Kina jagar som bekant vad de beskriver som “återförening” med Taiwan – som själva inte har något större intresse av att återförenas.

Källor som WSJ har pratat med uppger att Xi Jinping vill att Trump tar avstånd från Taiwan som ett självständigt land.

– Xi Jinping jagar nu sin slutgiltiga vinst, enligt personer med insyn: en förändring i USA:s policy som Peking hoppas skulle kunna isolera Taiwan, rapporterar tidningen.

“Bästa möjligheten”

Trump-administrationen har tidigare framhållit att “vi har länge menat att vi motsätter oss alla ensidiga förändringar av status quo från någondera sida”.

Xi Jinping uppges tro att han kan få Trump att motsätta sig taiwanesisk självständighet då den amerikanska presidenten framför allt vill ha ett handelsavtal med Kina.

Evan Medeiros, en före detta högt uppsatt tjänsteman inom nationell säkerhet i Obama-administrationen och numera professor vid Georgetown University, kommenterar.

– Xi ser sannolikt den kommande perioden av interaktioner med Trump som den bästa möjligheten att försöka dra isär Washington och Taipei, säger Medeiros.

Läs mer: Guldpriset förändras kraftigt

Så ser det ut

Kina ser det självstyrda Taiwan som en utbrytarprovins som så småningom kommer att stå under Pekings kontroll – och har inte uteslutit användning av våld för att ta ön, uppger BBC.

Men Taiwan ser sig självt som åtskilt från det kinesiska fastlandet, med sin egen konstitution och demokratiskt valda ledare.

Råder oro

I många år har internationella världsledare och analytiker oroat sig över att en militär konflikt kan bryta ut mellan Kina och Taiwan.

Det råder även osäkerheter kring hur västvärlden skulle reagera vid en sådan konflikt.

Läs mer: ZELENSKYJ: ”Megadeal” på gång med Trump

Foto: President of Russia Office resp White House Official Photographer

Text: Redaktionen