29sep2025

Jens Stoltenberg varnar: “Donald Trump hade rätt”

2025 01 17

På måndag kommer Donald Trump att för andra gången invigas som ny president i USA.

Nu varnar Jens Stoltenberg, före detta generalsekreterare för Nato, för att demonisera den tillträdande presidenten.

Den tidigare Natochefen har själv blivit inbjuden och kommer att närvara när Trump installeras.

– Även om vi är oense om mycket betyder det inte att vi behöver uppfylla självuppfyllande profetior. Vi måste dock lyssna på Trumps nya administration, säger Jens Stoltenberg enligt Dagbladet.

– För även om vi kan vara oroliga för höjda tullar och klimat och annat så betyder det inte att allt de tycker är fel.

Stoltenberg: Trump hade rätt om fyra saker

Uppmaningen om att inte på förhand förkasta Donald Trump kom på den årskonferens som nyligen arrangerades av Næringslivets Hovedorganisasjon, NHO, Norges största intresseorganisation för företag.

Jens Stoltenberg uppmärksammade då fyra saker som han anser att 78-åringen hade rätt i under sin förra tid i Vita huset.

Jag är ingen konservativ republikan i USA, men jag tror att Trump hade rätt om de fyra sakerna, och vissa européer hade fel.

Stoltenbergs fyra punkter om Trump är följande:

– Hans viktigaste budskap på den tiden var att Europa måste satsa mer på försvaret. Det var rätt.

– Det andra han hade rätt i var att det var farligt att vara så beroende av rysk gas. Han hade rätt.

– Det tredje Trump sa var att vi måste förstå att Kinas tillväxt var en säkerhetspolitisk utmaning. Nato trodde inte det då, men hela Nato tycker det nu.

– För det fjärde, vilket kan vara förvånande för många, var det under Trump som Ukraina fick militärt stöd i form av vapen för första gången.

Bryter tystnaden om Grönland

Jens Stoltenberg avgick som Natochef i oktober förra året.

Han hade då varit generalsekreterare för alliansen i tio år. Nu ser Stoltenberg pessimistiskt på säkerhetsläget i världen.

På NHO-konferensen uttalade han sig även om Trumps uppmärksammade uttalanden om att kontrollera Grönland.

– Grönland är en del av kungariket Danmark, som är nära allierat med USA. De två länderna har varit det sedan Nato skapades 1949. Sedan har USA några frågor som de sysslar med i de norra regionerna, som också är viktiga för Nato. Jag är övertygad om att Danmark och USA kommer att hantera dessa frågor genom dialog och samtal.

LÄS MER: Sverige ger Jens Stoltenberg nytt jobb – ska slå till mot Ryssland

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 september 2026

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 09 14

Polisen sätter in extra kontroller under hela veckan.

Med start idag den 14 september kommer extra hastighetskontroller genomföras längs de svenska vägarna i hela landet. Satsningen gäller veckan ut.

– En vanlig missuppfattning är att polisens roll i trafiken är att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

– Det stämmer inte – vi är där för att förebygga olyckor och rädda liv. Det är också anledningen till att vi berättar i förväg om hastighetskontrollerna

Här ligger fokus

Under årets inledande sex månader omkom 76 personer i vägtrafikolyckor i Sverige, enligt statistik från Transportstyrelsen. Vägar med högre hastigheter är överrepresenterade i den statistiken.

Därför kommer polisen särskilt fokusera på vägar med hastighetsbegränsningar från 70 kilometer i timmen och uppåt under veckans utökade kontroller. Målet är att svenska bilister ska sänka hastigheten och hålla sig inom lagens ramar.

– Dock är det fortfarande många som underskattar vad några fåtal kilometer i timmen kan få för konsekvenser vid en olycka. I en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 kilometer i timmen, säger Ursula Edström.

Läs också: Stor bank höjer räntan

Räddar 20 liv varje år

Hastigheten har en avgörande faktor för utgången av en eventuell kollision, menar Trafikverket. Det är en av anledningarna till den stora satsningen på fartkameror längs svenska vägar.

– Trafiksäkerhetskamerorna som finns utplacerade längs de statliga vägarna räddar cirka 20 liv årligen. Dessutom räddas fler än 70 personer från att bli allvarligt skadade, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

– Kamerorna är placerade där de gör mest nytta för att sänka hastigheten på de vägar där vi har höga hastigheter och risken för olyckor är stor

Nationella trafikveckan

Polisen genomför flera trafiksäkerhetsveckor varje år.

Förutom hastighetskontroller kan fokus för kontrollerna vara exempelvis nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

Kontrollerna är också en del av en större satsning på kontroller inom hela EU.

Läs mer: Ryssland går om USA

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Ryska styrkor omringade – stort nederlag för Putin

2026 09 14

Ryska styrkor tvingas retirera i den krigshärjade regionen Donetsk.

Vladimir Putins trupper har behövt överge över 200 kvadratkilometer territorium längs frontlinjen i Donetsk och därmed förlorat ett viktigt fotfäste i närheten av nyckelorten Liman, rapporterar oberoende The Moscow Times med hänvisning till OSINT-analytikern Clement Molin samt amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

Från Liman hade de ryska styrkorna planerat att attackera flera städer i Donbas norrifrån.

– Vi kan bekräfta den ryska arméns reträtt, säger militärexperten Valery Shiryaev enligt den ryska exiltidningen.

Ryska vinster utplånade

Bakslaget innebär Putins första stora nederlag kring Donbas på länge. Ukraina har i fyra månader gått på motoffensiv och efter flera anfallsförsök har fyra städer kunnat befrias.

– Den ukrainska operationen har resulterat i att Rysslands territoriella vinster sedan början av mars helt har utplånats, uppger ISW.

En nyckel i operationen har varit att Ukraina lyckats bryta igenom “en mycket gammal försvarslinje” och “effektivt omringat” ryska trupper i Liman, menar Shiryaev.

– Detta är till stor del en operativ omringning, men en tät sådan. Ryska stridande styrkor är fortfarande stationerade i många bosättningar i Shandrigolovo-området, och deras förnödenheter är endast tillgängliga via flyg. 

Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött

Proryska kanaler: "Rapporterar lönger"

Flera ryska Kremlvänliga kanaler erkänner en “försämrad taktisk situation” i närheten av Liman, enligt The Moscow Times. Telegramkanalen Rybar hävdar att det beror på “systematiska lögner i rapporter till högre chefer” och därmed “en felaktig bedömning av situationen”.

Baserat på erfarenheterna från Kupyansksektorn, där liknande problem löstes genom oförberedda anfall, kommer detta att leda till ytterligare förluster. Tillbakadragandet av reserver från andra områden inom Zapadgruppens ansvarsområde för att täcka luckorna nära Liman kommer att skapa luckor i försvaret som fienden oundvikligen kommer att utnyttja, framhäver kanalen.

Läs mer: Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen